Motoryzacja

"Wstaję, gdzie chcę! Nocuję, gdzie chcę!" Jak zacząć podróżować kamperem?

Motoryzacja

Aktualizacja:

Dzięki kamperom można podróżować po całym świecie i czuć się przy tym jak w domu. Pojazdy te z roku na rok tanieją i jest ich coraz więcej na rynku wtórnym. Czy podróżowanie kamperem może być stylem życia? Jak wybrać idealny kamper? Czy podróżowanie kamperem jest dla każdego?

  • Czym są kampery?
  • Jak działają wypożyczalnie kamperów i gdzie obowiązują najwyższe ceny?
  • Jak podróżuje się kamperem po Polsce?
  • Jakie są rodzaje nowych kamperów?
  • Wynajem kampera – cennik
  • Czy warto kupić używany kamper?

Zobacz też: 

Route 66 – wszystko, co warto wiedzieć o legendarnej drodze USA

Z wypożyczalni kamperów korzystają osoby, które nie chcą kupować takich pojazdów lub nie mają na to odpowiednich funduszy. Każdy, kto zamierza skorzystać z takiej usługi, powinien wcześniej dowiedzieć się nieco na jej temat.

Czym są kampery?

Kamper to samochód kempingowy, w którym znajdują się łazienka, kuchnia z salonem i jadalnia, czyli pomieszczenia obecne w każdym domu. Jest to pojazd dla osób, które chcą podróżować, a jednocześnie nie rezygnować z komfortu, jaki daje mieszkanie w domu lub pensjonacie. Na rynku istnieją różne kampery , a spośród nich można wyróżnić te np. z łóżkiem dachowym czy oddzielną sypialnią. Pojazdy tego typu poruszające się po europejskich drogach nie mogą być dłuższe niż 6 metrów, gdyż w przeciwnym wypadku miałbym problem z przeprawami promowymi i jazdą po autostradach.

Jak działają wypożyczalnie kamperów i gdzie obowiązują najwyższe ceny?

Wynajem kampera to coraz popularniejszy pomysł na biznes. Ilość ofert z Polski i zza granicy jest naprawdę spora, a ceny są zróżnicowane. Koszt wynajmu pojazdu jest naliczany w systemie dobowym, a za jedną dobę płaci się od około 200 do 800 złotych. Wynajem kamperów i koszt całej usługi zależy jednak o różnych czynników , np. od wyposażenia auta czy pory roku. Najwięcej płaci się w lipcu i sierpniu, kiedy trwa sezon. Wynajem kamperów w maju i czerwcu jest nieco tańszy, choć niektóre z wypożyczalni nawet wtedy żądają wysokich opłat.

Podróżnicy z całej Polski wiedzą, ile komfortu dostarczają kampery. Wynajem tych pojazdów to biznes, który potrafi być bardzo dochodowy. Takie wypożyczalnie można znaleźć w każdym zakątku kraju. Rynek ten wciąż się zmienia, jednak najwyższe ceny za wypożyczenie kampera obowiązują przeważnie w regionach atrakcyjnych turystycznie, ale też i blisko stolicy. W ofercie tychże firm są zarówno kampery używane i wysłużone, jak i te nowe.

Jak podróżuje się kamperem po Polsce?

Samochody kampery , o ile są utrzymane w dobrym stanie, potrafią zapewnić bardzo przyzwoite warunki podróży, a sam komfort życia bywa nie mniejszy niż w prawdziwym domu. Pojazdy te posiadają to wszystko, co podróżnikowi jest niezbędne, czyli łazienkę z prysznicem, sypialnię i kuchnię. Zamontowane są w nich także gniazdka elektryczne, dzięki którym można naładować telefon, komputer czy podłączyć jakikolwiek urządzenie. Samochód kamper jest w stanie pomieścić nawet kilkuosobową rodzinę, a w tych większych może komfortowo podróżować i 9 osób.

Wielu miłośników caravaningu z całej Europy przyjeżdża do Polski. Kampery mogą tu zatrzymywać się niemal w każdym miejscu, choć niekiedy trzeba poprosić o zgodę właściciela danego terenu. Nocowanie „na dziko” możliwe jest także w Norwegii czy Rumunii. Z kolei w większości państw europejskich kampery luksusowe , kampery 6-osobowe czy pozostałe modele mogą zatrzymywać się na nocleg jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Niekiedy jednak można odstąpić od tej zasady np. z powodu zmęczenia.

Jakie są rodzaje nowych kamperów?

Powszechnie wiadomo, ile kosztuje wypożyczenie kampera , i ceny te raczej nie ulegają dużym zmianom. Jednak w sytuacji, gdy chce się kupić taki pojazd, trzeba się liczyć z tym, że koszty mogą rosnąć, szczególnie w przypadku tych najbardziej luksusowych kamperów. Ogólnie wyróżnia się trzy rodzaje tych pojazdów:

· Kampery zintegrowany – przeważnie to najbardziej luksusowe wersje tych pojazdów i nie są to małe kampery. Posiadają kabinę zintegrowaną z kabiną kierowcy i mają w środku sporo wolnej przestrzeni.

· Kampery alkowowe – to kampery często wybierane przez rodziny. Pojazdy posiadają dodatkową sypialnię, co pozwala na komfortowy odpoczynek oraz przechowywanie bagaży.

· Kampery półzintegrowane – są najmniej komfortowe. Mały kamper tego typu pozwala na nieco szybszą jazdę i spala mniej paliwa niż wyżej wymienione modele.

Więcej: SONDA: Podróże z dziećmi

Wynajem kampera – cennik

Cena za wynajem pojazdu będzie zależna od wielu czynników. Rzecz jasna, że wynajem kampera dla 2 osób będzie tańszy niż wynajem dużego, amerykańskiego kampera. Kamper klasy A kosztuje około 500 złotych. Jednak za wypożyczenie modelu niższej klasy płaci się już około 300 złotych mniej. Najlepsze kampery można porównać do hoteli – im lepszy standard, tym wyższa cena wynajmu.

Każdy, kto zastanawia się, ile kosztuje wynajęcie kampera, powinien wiedzieć, że ceny nie są wszędzie jednakowe, więc warto przeglądać oferty różnych wypożyczalni.

Czy warto kupić używany kamper?

Na sam zakup kampera średniej klasy trzeba wydać co najmniej 20 tysięcy złotych. Jednak zakup to dopiero początek, gdyż w używane pojazdy nierzadko trzeba zainwestować dodatkowe pieniądze. Niemniej jednak warto rozważyć kupno takiego samochodu, jeżeli cena nowego kampera jest zbyt wygórowana. 

Nie warto też od razu decydować się na zakup jakiegokolwiek najtańszego kampera. Takie egzemplarze często wymagają sporo nakładu pracy i finansów. Samochody turystyczne typu kamper to pojazdy służące zazwyczaj do długich tras, więc powinny być w nienagannym stanie technicznym, aby nie stanowić zagrożenia nie tylko dla ich kierowców, ale i dla pozostałych uczestników ruchu.

Więcej: 

Jak zapewnić psu bezpieczną podróż?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości