Motoryzacja

Wysokie ceny paliw. Polacy znaleźli sposób na uniknięcie drogiego tankowania

Motoryzacja

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
businessinsider.com.pl
Polacy mają sposób na drożyznę na stacjach benzynowych. Postanowili zmienić środek transportu. Jak wyglądają ich podróże?

Rosnące ceny paliwa zmusiły Polaków do zmiany nawyków związanych z podróżowaniem. Postanowili skorzystać z kilku alternatyw. Częściej wybierają komunikację publiczną czy współdzielą swoje przejazdy.

Polacy zamienili samochody na pociągi

Polacy postanowili zacząć oszczędzać na wyjątkowo drogim paliwie. Jest kilka sposobów dzięki, którym samochód można zostawić w garażu. Jak podkreśla serwis Business Insider, "widać to zarówno w danych Orlenu ze stacji paliw, wakacyjnym oblężeniu pociągów, jak i rekordowej liczbie ogłoszeń kierowców chętnych do przyjmowania pasażerów".

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Ceny paliw nadal się wahają, ale mimo wszystko pozostają na bardzo wysokim poziomie - ok. 7 zł za litr. Popyt na paliwo zmalał w ostatnim czasie. Polacy znacznie chętniej korzystają z pociągów. Przewoźnicy dostrzegają znaczny wzrost liczby pasażerów.

Według danych PKP Intercity, w pierwszym półroczu przewieziono 25,4 miliona osób i jest to o 11 proc. więcej niż w 2019 roku. Business Insider przywołuje także wypowiedź prezesa spółki, Marka Chraniuka, który w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" podkreślił, że ta liczba może się jeszcze zwiększyć.

Wzrost liczby pasażerów zanotował także Polregio. W porównaniu do przedpandemicznego czerwca liczba podróżujących zwiększyła się do 7,2 miliona osób.

- Z naszych badań i raportów wynika, że w lipcu 2022 r. odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby pasażerów (także w porównaniu z 2019 r.) – powiedziała w rozmowie z Business Insider, Patrycja Tomaszczyk, rzecznik Kolei Śląskich.

Wzrosty zanotowały także niewielkie, lokalne koleje. Te zazwyczaj służą do dojazdu np. do pracy. Co więcej, przewoźnicy nie planują podwyżek cen biletów. Wielu z nich zrobiło to nieco wcześniej.

Przejazdy współdzielone - pomysł na niższe koszty podróży

Oprócz pociągów popularnością cieszą się także podróże współdzielone. Kierowcy szukają osób do wspólnych przejazdów np. za pomocą aplikacji. W aplikacji BlaBlaCar w pierwszym półroczu liczba ogłoszeń wzrosła o 62 procent w stosunku do ubiegłego roku.

Oprócz wspólnych przejazdów samochodami, podróżowania pociągami, popularne są także autobusy. Każdy z tych sposobów pozwala tankować mniej lub rozłożyć koszty na kilka osób. Jak wspomina Business Insider, to, że podróżni chętniej korzystają ze wspólnych przejazdów widać także przyglądając się popytowi na paliwo na stacjach Orlen.

- Pomimo dużych promocji, a także napływu uchodźców z Ukrainy, dynamika zużycia detalicznego paliwa w Polsce, choć wciąż rośnie, to tempo tego wzrostu wyraźnie hamuje. Jeszcze w I kw. wolumenowa sprzedaż paliw Orlenu w detalu rosła aż o 22 proc. w porównaniu do 2021 r. W II kw. również znacznie poprawiono wynik z analogicznego okresu 2021 r. (o 15 proc. rdr.), jednak zauważalnie słabiej niż w pierwszych trzech miesiącach roku - czytamy w serwisie.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl

Źródło zdjęcia głównego: RunPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości