Motoryzacja

Jak sprawdzić VIN w samochodzie i dlaczego warto to zrobić?

Motoryzacja

Autor:
Adrian
Adamczyk
Samochód

VIN to numer identyfikacyjny pojazdu, z którym auto wyjeżdża z fabryki. Składa się z siedemnastu liter i cyfr oznaczających m.in. nazwę producenta, region pochodzenia i typ pojazdu oraz jego historię. Podpowiadamy, jak sprawdzić VIN.

Dziś bardzo łatwo sprawdzić VIN za darmo. Wystarczy wejść na dedykowaną tej usłudze stronę internetową i od razu będziemy wiedzieć, jak sprawdzić samochód po VIN.

Czego dowiemy się dzięki numerowi VIN?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak sprawdzić nr VIN w samochodzie. Ten składający się z 17 znaków numer znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta, a także na karoserii samochodu. Najłatwiej znaleźć numer nadwozia na tabliczce znamionowej, którą najczęściej umieszcza się na wewnętrznej stronie przedniej ściany, tuż obok drzwi bądź na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach.

Co nam daje ta wiedza? Możemy wówczas sprawdzić auto po numerze VIN, a więc mieć wgląd w raport z danymi historii jego eksploatacji (na przykład takimi, o których nie poinformował nas sprzedający) – ewentualnych wypadkach, realnym stanie licznika oraz czy auto nie zostało skradzione.

To szczególnie istotne, ponieważ jeśli kupimy kradzione auto, mogą grozić nam poważne konsekwencje. Może to być utrata samochodu i zainwestowanych pieniędzy, a także konsekwencje prawne – wszystko zależy od oceny sądu, który może orzec, czy auto kupiliśmy w dobrej lub złej wierze (mając świadomość oszustwa lub nie). Dlatego tak istotne jest, by zawsze zweryfikować przed zakupem auta wszystkie informacje.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Dzięki temu, że sprawdzimy VIN samochodu, możemy również uniknąć bardzo popularnego oszustwa, stosowanego przez nieuczciwych handlarzy samochodów. Chodzi o cofanie licznika, które bywa bardzo trudne do wykrycia. Liczniki w samochodach przekręcane są dziś dzięki zaawansowanym aplikacjom komputerowym. Takiej ingerencji w elektronikę auta nie zauważymy na pierwszy rzut oka. Dlatego – jeśli mamy do czynienia z autem zarejestrowanym w Polsce – powinniśmy sprawdzić auto po numerze VIN.

Jak sprawdzić VIN za darmo? Zrobimy to dzięki stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl, która jest częścią bezpłatnego programu CEPiK 2.0. Wchodzimy na stronę, wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu oraz siedemnastocyfrowy numer VIN i poznajemy całą historię pojazdu, który zamierzamy kupić. Dowiemy się o badaniach technicznych, które przeszedł samochód, jakich miał właścicieli, czy był użytkowany jako taksówka oraz czy nie pochodzi z nieuczciwego źródła. Może również okazać się, że podany przez właściciela auta numer VIN jest fałszywy i należy do zupełnie innego samochodu.

Jak sprawdzić VIN w Internecie?

By sprawdzić numer VIN samochodu, nie musimy wcale docierać na strony Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wystarczy, że wpiszemy numer w internetową przeglądarkę Google, która może wyświetlić nam archiwalne aukcje i ogłoszenia z wizerunkiem oferowanego nam samochodu. Wówczas może okazać się, że samochód, który miał być bezwypadkowy, a jego stan licznika jest stosunkowo niewielki, był wcześniej rozbity, a jego przebieg jest zdecydowanie wyższy niż ten, który widzimy na liczniku.

Google może przekierować nas także na specjalistyczne fora internetowe, na których kierowcy dzielą się informacjami o nieuczciwych sprzedawcach oraz konkretnych modelach samochodów oferowanych na giełdach i komisach. W informacjach zawsze podawany jest numer VIN, którego udostępnienie może ustrzec przyszłych nabywców przed oszustwem.

Możemy też sprawdzić VIN auta w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy. Bardzo dobre internetowe bazy danych historii samochodów prowadzone są w USA i Kanadzie. Do tego stopnia, że w niektórych przypadkach w sieci możemy znaleźć nawet zdjęcia uszkodzeń aut. Również w niektórych krajach europejskich możemy sprawdzić numer VIN za darmo. Stale aktualizowane bazy danych prowadzą głównie kraje skandynawskie – Szwecja i Dania. W innych przypadkach (np. Niemcy, Francja, Austria) będziemy musieli zapłacić za wiedzę o historii naszego wymarzonego auta.

Powinniśmy również zdawać sobie sprawę, że sprawdzenie numeru VIN może nie dać całkowitej pewności co do historii auta. Niektóre wypadki czy efekty kolizji mogły nie zostać wyszczególnione w raportach, więc w bazach danych nie będzie na ten temat informacji. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bernhard Lang/Getty Images

Pozostałe wiadomości