Motoryzacja

Jak kupić ubezpieczenie auta - przez agenta czy za pomocą porównywarki?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu - 2021-08-10T154610.459.jpg

Każdy posiadacz samochodu planujący wykupić ubezpieczenie staje przed dylematem jak tego dokonać, aby zakup był korzystny. Z reguły ma on do wyboru dwie opcje: u agenta jednego z towarzystw ubezpieczeniowych lub online z wykorzystaniem porównywarek ubezpieczeń. Którą opcję wybrać i dlaczego?

Ubezpieczenie auta - rola agenta mocno straciła na popularności

Szczególnie starsi czytelnicy pamiętają czasy, w których, aby kupić polisę, należało udać się do jednego z towarzystw ubezpieczeniowych obecnych w pobliżu miejsca zamieszkania i na spotkaniu z jego agentem zawrzeć stosowną umowę ubezpieczenia. Bardzo często tak zawarta polisa była później kontynuowana przez wiele kolejnych lat bez podejmowania nawet prób porównania co też ma do zaoferowania konkurencja. Takie postępowanie często doprowadzało do sytuacji, w której klient najzwyczajniej przepłacał za swoją polisę.

Przełom nastąpił wraz z upowszechnieniem się Internetu ok. 10-15 lat temu. To wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe coraz śmielej zaczęły patrzeć na Internet jako kanał dystrybucji ubezpieczeń. Jedyne czego brakowało to narzędzia w postaci porównywarek, które agregują w jednym miejscu oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Aktualnie, coraz lepsze algorytmy potrafią w ciągu kilkunastu sekund przetworzyć mnóstwo danych i zaproponować klientowi najlepszą opcję.

Zakup ubezpieczenia przy pomocy porównywarki - zalety

Zebraliśmy 4 najważniejsze powody, które sprawiają, iż nawet jeśli dotychczas nie korzystaliśmy z dobrodziejstw porównywarek, warto sprawdzić, jak ma się ich oferta na tle tego, co może nam zaproponować agent. Poznajmy zatem owe plusy.

  • Wygoda
  • Oszczędność czasu

Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu. Stąd każde udogodnienie, które pomoże nam zaoszczędzić czas, przyjmujemy z radością. Mało kto ma obecnie czas, aby przeglądać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych z osobna, nie mówiąc już o tym, aby chodzić czy jeździć do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego gdzie można zawrzeć polisę. Dzięki Internetowi mamy dostęp do kilkunastu ofert w jednym miejscu w tzw. modelu direct, czyli bezpośrednio. Wystarczy, że uzupełnimy w tym celu kalkulator ubezpieczenia dostępny pod tym linkiem:

punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator

  • Zakup polisy przez Internet jest z reguły tańszy

Nic tak nie działa na ceny, jak konkurencja. Internet, a dokładniej możliwość porównania wielu ofert w jednym miejscu sprawiło, iż towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zabiegać o klientów. Mogą to robić, oferując korzystne ceny, różnego rodzaju promocje na dodatkowe ubezpieczenia, jak np. AC, NNW. Jednym słowem jest bardzo prawdopodobne, że udając się do agencji ubezpieczeniowej, otrzymamy mniej korzystną ofertę niż ta w porównywarce. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, iż przeniesienie działalności do Internetu oznacza dla TU zmniejszenie kosztów wynikających z utrzymania tradycyjnych oddziałów, pracowników itd.

  • Płatność za polisę online może dawać dodatkowe profity

Poza wygodą, jaką dają płatności online, część TU oferuje klientom niewielkie rabaty na zakup polisy. Każde 5% jest przez klientów mile widziane. Poza tym zakup polisy przez Internet zapewnia nam możliwość rezygnacji z niej w ciągu 30 dni od daty zawarcia. Wynika to z prawa zawarcia umowy na odległość. Pomimo że do rezygnacji dochodzi dość rzadko, w pewnych losowych sytuacjach warto mieć taką możliwość.

Rosnąca świadomość konsumentów sprzyja porównywarkom

Porównywarki, podobnie jak wiele innych narzędzi i usług finansowych, dotarły do Polski z rynków Europy Zachodniej, w których pojawiły się kilka lat wcześniej. Jak każda nowość potrzebowały nieco czasu, aby zaistnieć w świadomości klientów i stać się naturalną częścią rynku. Tak samo, jak chętnie poszukujemy najlepszych cen produktów w Internecie, tak samo porównujemy ubezpieczenia.

Reasumując, kupno ubezpieczenia u agenta pozostaje raczej domeną osób starszych, które mają swoje silne przyzwyczajenia i nie korzystają z Internetu. W każdej innej sytuacji wygra opcja online i korzystanie z porównywarek ubezpieczeń. Wiele wskazuje na to, iż Polska podąży śladem najbardziej rozwiniętych pod tym względem rynków europejskich, co z pewnością daje powody do zadowolenia ubezpieczycielom.

Materiał przygotowany przez porównywarkę punkta.pl

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości