Motoryzacja

Jak dobrać oponę do szerokości felgi?

Motoryzacja

Aktualizacja:
nikom khotjan/GettyI mages

Dobór opony do felgi zasadniczo nie stanowi żadnego problemu. Na boku każdej opony wytłoczony jest jej numer, więc jeżeli tylko potrafimy go prawidłowo odczytać, to wybór odpowiedniego ogumienia staje się oczywisty.

Producenci wskazują, jak dobrać optymalną oponę do felgi. Nie jest jednak tak, że do danej felgi pasować będzie tylko opona o jednym konkretnym rozmiarze. Właściciele pojazdów mogą, w zależności od preferencji, wybrać opony nieco szersze lub węższe. Ważne, żeby nie przekroczyć rozmiarów dopuszczonych przez producenta.

Jak dopasować oponę do felgi na podstawie jej oznaczenia?

Numer opony składa się z kilku cyfr i liter. Informuje on o wszystkich jej wymiarach. Pierwsza trzycyfrowa liczba to szerokość, czyli odległość między ściankami opony. Wyrażona jest ona w milimetrach. Co ważne wartość ta dotyczy opony nieobciążonej. Producenci dopuszczają 4% odstępstwa od wskazania na oponie. Liczba oznaczająca szerokość opony zawsze kończy się na 5, a to dlatego, że minimalna szerokość opony wynosi 95 mm, a kolejne rozmiary rosną o 10 mm. Jest to też pozostałość po, stosowanych niegdyś do opisu wielkości opony, jednostkach angielskich.

Dobranie odpowiedniej opony do felgi na podstawie szerokości jest dosyć proste, natomiast określenie wysokości wymaga już pewnych obliczeń. Wszystko dlatego, że druga wartość wskazana na oponie to tzw. profil opony, czyli stosunek szerokości do wysokości, podawany w procentach. Aby poznać wysokość opony, należy przemnożyć jej szerokość przez wskazany profil.

Następne oznaczenie, czyli typ opony, nie jest istotny przy jej dopasowywaniu do felgi, zwłaszcza że obecnie większość opon to opony radialne – wtedy w oznaczeniu pojawia się literka R. Bardzo ważna jest natomiast kolejna liczba, która oznacza średnicę osadzenia, czyli szerokość felgi, do jakiej dana opona pasuje. Ciekawą sprawą jest fakt, iż wartość ta podawana jest w calach, co stanowi pozostałość oznaczeń stosowanych w krajach anglosaskich.

Jak dobrać szerokość opony do felgi?

Do każdej felgi dopasowuje się oponę o określonej szerokości. Producenci podają dokładne wymiary opony dedykowanej do konkretnej felgi. Dopuszczalne jest natomiast zastosowanie opony o nieco innym rozmiarze, w zależności od naszych preferencji przy sposobie prowadzeniu pojazdu. Każda felga ma określony przedział rozmiarów opon, które można do niej zastosować. Absolutnie niedopuszczalne jest użycie opony, której wymiary wykraczają poza widełki określone przez producenta. W ekstremalnej sytuacji może dojść do zsunięcia się opony z felgi w czasie jazdy, co grozi tragicznymi skutkami. Nawet jeśli szczęśliwie do tego nie dojdzie, to opona o niewłaściwej szerokości będzie negatywnie wpływała na właściwości jezdne samochodu. Przy zbyt szerokiej w stosunku do felgi oponie, może dojść do wyłączenia z pracy jej bocznych rowków, które odpowiedzialne są za odprowadzanie wody podczas jazdy w deszczu. W takiej sytuacji ryzyko wpadnięcia w poślizg wzrasta wielokrotnie. Jeśli natomiast nie zadbamy o dopasowanie odpowiedniej opony do felgi i użyjemy opony zbyt wąskiej, wtedy powierzchnia jej styku z asfaltem traci półokrągły kształt. Sytuacja taka jest zupełnie niezgodna z wymogami prawidłowej pracy opon. W związku z tym zewnętrzna część opony ulegać będzie szybszemu ścieraniu się niż reszta bieżnika, a to doprowadza z kolei do konieczności dużo wcześniejszej wymiany ogumienia, niż założenia producenta.

Dużo mniej niebezpieczna będzie sytuacja, w której opony już w czasie montażu nie da założyć się na felgę. Wtedy wiązać się to będzie jedynie ze stratą finansową, ze względu na konieczność zakupu nowego kompletu opon.

Jak dopasować rozmiar opony do felgi – tabela zamienników

Dopuszczalny przez producenta zakres wymiaru opony możliwej do zastosowania na danej feldze, wygląda następująco:

Szerokość opony Dopuszczalna szerokość felgi Zalecana szerokość felgi

125 mm 3,0 – 4,0 3,5

135 mm 3,5 – 4,5 4,0

145 mm 4,0 – 5,0 4,5

155 mm 4,0 – 5,0 4,5

165 mm 4,0 – 5,5 5,0

175 mm 4,5 – 6,0 5,0

185 mm 5,0 – 6,5 5,5

195 mm 5,5 – 7,0 6,0

205 mm 5,5 – 7,5 6,5

215 mm 6,0 – 8,0 7,0

225 mm 6,0 – 8,5 7,5

235 mm 7,0 – 9,0 8,0

245 mm 8,5 – 10,0 9,0

255 mm 8,5 – 10,0 9,0

265 mm 9,0 – 10,5 9,5

275 mm 9,0 – 11,0 10,0

285 mm 9,5 – 11,5 10,5

295 mm 10,0 – 11,0 10,5

Wybierając zamiennik dla oryginalnej opony, kierowcy stają przed dylematem, czy wybrać oponę węższą, czy szerszą? Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Opona szersza zapewnia większy komfort w czasie jazdy po nawierzchni z niewielkimi dziurami, a także jest bardziej przyczepna w czasie brania ostrych zakrętów. Z drugiej strony, w związku z tym, że mocniej przylega do drogi, stawia większy opór, a co za tym idzie – wpływa na zwiększenie zużycia paliwa i większy hałas w czasie jazdy. Natomiast węższe opony, to mniejsze ryzyko poślizgu w kałuży, która może powstać na drodze.

Zobacz też: Kiedyś opona, a teraz… siedzisko

Zobacz też:

Pamiętacie film "Garbi - Super bryka"? Ten kultowy samochód jeździ po Tarnowskich Górach

Polska projektantka motocyklowych dzieł sztuki: "Nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu"

Sanah w trasie. Jak się jeździ elektrykiem?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości