Motoryzacja

Jak wybrać skuteczny lokalizator GPS do samochodu?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Moment RFCris Cantón Photography / Getty Images

Nadajnik GPS do samochodu to jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów motoryzacyjnych, zwłaszcza w przypadku samochodów flotowych. System GPS do samochodu pozwala na sprawne i skuteczne sprawdzenie lokalizacji konkretnego pojazdu.

GPS do samochodu to w obecnych czasach niezbędne narzędzie do śledzenia lokalizacji samochodów flotowych. Lokalizator GPS do samochodu przyda się do codziennej pracy spedytorów, menadżerów flot czy drobniejszych przedsiębiorców, którzy w swej firmie zlecają kierowcom transport różnego rodzaju towarów.

System GPS do samochodu – o co w tym chodzi?

Urządzenie GPS do samochodu , znane także jako rejestrator GPS do samochodu , to standardowe narzędzia, które pozwalają na sprawną i skuteczną lokalizację samochodów (aut dostawczych, samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i innych) o każdej porze dnia i nocy. Lokalizatory GPS do samochodu wykorzystują w swym działaniu system nawigacji satelitarnej, który z precyzją określa położenie pojazdu wyposażonego w nadajnik GPS w czasie rzeczywistym.

Jak działa GPS do samochodu?

GPS – amerykański system nawigacji satelitarnej (z ang. Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging) składa się z trzech części: segmentu kosmicznego w postaci 31 satelitów, segmentu naziemnego w postaci stacji kontrolnych, które monitorują ziemię, a także trzeciego segmentu, czyli użytkowników, którzy za pomocą urządzeń wyposażonych w nadajniki GPS są odbiornikami tego rodzaju sygnałów.

System GPS do samochodu w dużym skrócie mierzy czas, w jaki dociera sygnał radiowy z satelitów do odbiornika. Ta wiedza pozwala na dokładne obliczenie odległości odbiornika od satelitów. Sygnał GPS, który jest obecny w każdym nadajniku GPS na świecie (również w lokalizatorach samochodowych), posiada informacje o obecnym układzie satelitów na niebie, a także dane o ich teoretycznych odchyleniach.

Czujnik GPS do samochodu posiada wbudowane moduły GPS, czyli urządzenia, które pozwalają na namierzenie obiektów z zastosowaniem szybkiej analizy. Nadajnik GPS umieszczony wewnątrz konkretnego samochodu odbiera informacje z satelity o położeniu konkretnego samochodu i przesyła je przez sieć na serwer, gdzie zostają opracowane. Cały ten proces trwa ułamki sekund i następnie opracowane informacje trafiają do odbiornika.

Jeśli nadajnik GPS do samochodu znajduje się poza zasięgiem sieci, automatycznie zostaną zapisane w pamięci wewnętrznej o ostatniej dostępnej lokalizacji i zostaną przekazane wtedy, gdy nadajnik GPS do samochodu znów będzie posiadał dostęp do sieci.

Czy lokalizatory GPS do samochodów się opłacają?

Nadajniki GPS do samochodów wydają się być niezbędnymi urządzeniami w nowoczesnych systemach zarządzania flotą samochodów. Lokalizator GPS do samochodu pozwala sprawdzić, czy konkretny pracownik wywiązuje się z umowy i czy chociażby nie zbacza z ustalonej drogi w czasie przewozu towarów. Nadajniki GPS instalowane w samochodach to także dodatkowe bezpieczeństwo. Bardzo często popularne ciężarówki przewożą na naczepach towary o wielomilionowej wartości. Ewentualne zboczenie z trasy zauważone za pomocą odbiorników GPS pozwala wykryć przy okazji na przykład porwanie i kradzież samochodu z towarem.

Poza tym, za pomocą lokalizatorów GPS możliwe jest ustalenie, ile w rzeczywistości zajęła kierowcy konkretna trasa. Informacje zdobyte za pośrednictwem lokalizatorów GPS pozwalają również wyliczyć dokładniejsze spalanie, niż prognozy spalania ustalone przed trasą na podstawie danych producenta. Przede wszystkim jednak warto pomyśleć o wyposażeniu służbowych pojazdów w lokalizatory GPS do samochodu ze względów bezpieczeństwa.

GPS do samochodu – cena

Na rynku można spotkać się z wieloma ofertami czujników GPS do samochodów. Najtańsze można nabyć już za niespełna 100 złotych, choć w większości przypadków są to urządzenia nieznanych producentów, najczęściej bez gwarancji.

O wiele bardziej profesjonalne i rzetelne nadajniki GPS do samochodów to urządzenia, których cena może dochodzić nawet do 1000 złotych. W zamian za stosunkowo wysoką cenę zakupu klient otrzymuje urządzenie, które poda bardzo dokładną lokalizację pojazdu i wiele innych udogodnień. Poza możliwością śledzenia, nadajniki GPS do samochodów z wyższej półki gwarantują wodoszczelność i możliwość długiej pracy.

Zobacz film: Nawigacja GPS - najlepszy przyjaciel kierowcy?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości