Motoryzacja

Koniec z jazdą na zderzaku. Policja ma nowe narzędzie, dzięki któremu mogą posypać się mandaty

Motoryzacja

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
motocykl-online.pl
Policjant z tarczą do kierowania ruchem. Radar Fotorapid Pro mierzący dystans pomiędzy pojazdami

Bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami na drodze pozwala uniknąć kolizji. Do tej pory kierowcy trzymający się przepisów czuli się zagrożeni przez tych podjeżdżających za blisko i domagających się ustępowania im miejsca. Radar Fotorapid PRO mierzący odległości między pojazdami stanowi odpowiedź na ten problem. Urządzenie otrzymało polskie świadectwo zgodności, a tym samym niesie za sobą obietnicę kar dla zwolenników jazdy na zderzaku.

Fotorapid Pro - nowe narzędzie do pomiaru dystansu

Zachowanie zbyt małego odstępu pomiędzy pojazdami często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jazda na zderzaku, zwłaszcza na autostradach czy drogach ekspresowych, to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi zmagają się polscy kierowcy. Do tej pory trudno było uporać się z tą ryzykowną praktyką. Policja nie dysponowała stosownymi narzędziami, pozwalającymi wyciągnąć konsekwencję z łamania przepisów wprowadzonych w życie 1 czerwca 2021 roku. Jak dotąd do pomiaru odległości między pojazdami wykorzystywano Ultralyte LTI 20-20 Trucam - urządzenie, które zgodnie z polskim prawem nie jest homologowane do wykonywania takich pomiarów. Nakładanie mandatów za niezachowanie odpowiedniej odległości było niemożliwe, jeśli wykroczenie stwierdzono na podstawie wskazań tego radaru.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Okazuje się, że nieprzewidziane w przepisach metody mierzenia odległości pomiędzy pojazdami przejdą niebawem do historii. Ultralyte LTI 20-20 Trucam ustąpi miejsce radarowi Fotorapid Pro. Urządzenie otrzymało polskie świadectwo zgodności.

Fotorapid Pro zmierzy odległość między pojazdami

Radar Fotorapid Pro, mierzący dystans pomiędzy pojazdami, jest w stanie zidentyfikować jednocześnie aż 64 cele. Co więcej, został wyposażony w funkcję rozpoznawania przednich i tylnych tablic rejestracyjnych pojazdu. Sprzęt z powodzeniem można montować na bramownicach czy słupach obsługujących odcinkowy pomiar prędkości.

Wdrożenie nowych urządzeń do obiegu może potrwać kilka miesięcy. Pierwsze radary mają szansę trafić na polskie drogi pod koniec tego roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: motocykl-online.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mihajlo Maricic/Getty Images

Pozostałe wiadomości