Dobór akumulatora – zrób to z głową

Sprawdzanie poziomu naładowania akumulatora
SARINYAPINNGAM / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Dobór akumulatora do samochodu to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Tymczasem wybór odpowiedniego modelu nie jest niczym trudnym, jeśli zna się podstawowe informacje dotyczące posiadanego auta, jak również najczęściej występujących na rynku akumulatorów. Czytaj dalej i dowiedz się, jak powinien wyglądać dobrać akumulator do auta.

Czy dobór akumulatora do pojemności silnika to dobre rozwiązanie? I tak, i nie. Pojemność silnika to jeden z elementów, które warunkują wybór konkretnego rodzaju akumulatora samochodowego. Podobnie wygląda to wtedy, gdy rozważa się dobór akumulatora do marki samochodu . Warto pamiętać, że istnieje także kilka kwestii, o których nie można zapominać przed zainwestowaniem w nowy akumulator.

Czym tak naprawdę jest akumulator do auta?

Występujące w samochodach osobowych z silnikami spalinowymi akumulatory to akumulatory kwasowo-ołowiowe, które są urządzeniami elektrycznymi, opartymi na ogniwach galwanicznych. Pierwsze akumulatory kwasowo-ołowiowe powstały ok. 1850 roku, kiedy to niemiecki fizyk, Wilhelm Josef Sindsteden, opracował prototypowy model. W krótkim czasie doszło do wielu udoskonaleń tych niezbędnych w motoryzacji urządzeń, co umożliwiło otworzenie w 1887 roku pierwszej na świecie fabryki akumulatorów.

I choć akumulatory ołowiowe do dziś posiadają wiele wad, to i tak stanowią najbardziej popularny rodzaj akumulatorów elektrycznych na świecie . Stosuje się je do niemal wszystkich samochodów osobowych, jak również w wielu innych pojazdach.

Każde ogniwo galwaniczne , występujące w akumulatorze samochodowym, składa się z czterech elementów: anody, separatora, katody oraz elektrolitu. Anoda to element wykonany z ołowiu, który w trakcie poboru prądu oznaczony jest minusem, a w trakcie ładowania – plusem. Separatory pełnią rolę izolatorów elektrod znajdujących się w akumulatorze samochodu. Z kolei katody , wykonane z ditlenku ołowiu, są plusami w trakcie poboru prądu oraz minusami w trakcie ładowania. Sam elektrolit to 37-procentowy roztwór wodny kwasu siarkowego z różnymi dodatkami, zależnymi od rodzaju konkretnego akumulatora.

Specyfika akumulatora samochodowego

Spotykane w samochodach osobowych akumulatory to zazwyczaj akumulatory rozruchowe , które stanowią zdecydowanie największą grupę akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Warto wiedzieć, że współczesnym standardem są baterie akumulatorów o napięciu nominalnym, wynoszącym 12V, które są zbudowane z sześciu połączonych ze sobą szeregowo ogniw galwanicznych.

Standard napięcia nominalnego jest czynnikiem odróżniającym (poza rozmiarami) akumulatory rozruchowe do samochodów osobowych od akumulatorów przeznaczonych do samochodów ciężarowych, gdzie zazwyczaj napięcie nominalne wynosi 24V. Nie należy również wybierać akumulatorów o napięciu nominalnym rzędu 6V, ponieważ tego rodzaju akumulatory elektryczne są przeznaczone głównie do motocykli.

Akumulatory samochodowe wyróżniają się niewielką rezystancją wewnętrzną , dzięki której możliwy jest przepływ bardzo dużych prądów wewnątrz urządzenia. Co ważne, w sytuacji ujemnych temperatur maksymalny prąd uzyskiwany z akumulatora jest zdecydowanie mniejszy, co może wywołać ewentualne problemy z uruchomieniem pojazdów. Wysoka temperatura również ma negatywny wpływ na jego pracę. W krajach o klimacie tropikalnym, gdzie temperatura sięga powyżej 40 stopni Celsjusza, akumulatory kwasowo-ołowiowe mają zdecydowanie mniejszą żywotność.

Dobór akumulatora do pojemności silnika czy dobór akumulatora do samochodu?

Jak się okazuje, obie metody wyboru akumulatorów rozruchowych są dobre , choć tak naprawdę powinny się uzupełniać. Wybierając właściwy rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego z przeznaczeniem do samochodu osobowego, powinno się zwracać uwagę na kilka czynników . Dobrą praktyką jest sprawdzenie, jaki typ akumulatora fabrycznie zamontował producent samochodu. Informacje o fabrycznym akumulatorze można znaleźć w książce obsługi auta lub na stronie internetowej producenta pojazdu.

W przypadku, gdy dotychczas auto korzystało ze standardowego akumulatora, nie ma sensu umieszczać w nim zaawansowanego technicznego akumulatora kwasowo-ołowiowego typu AGM. I choć te drugie rozwiązania są znacznie droższe, to wysoka cena nie przełoży się na większą żywotność czy uzyskanie lepszych właściwości. Wielu ekspertów podkreśla, że akumulatory AGM do aut , które nie wymagają tego rodzaju baterii, nie będą gwarantowały wyższej żywotności. Co więcej, mogą dokonać wielu uszkodzeń w komorze silnika za sprawą zbyt dużej temperatury w jego komorze.

Prawidłowy dobór akumulatora do samochodu powinien zależeć od:

· marki samochodu,

· modelu auta,

· wersji modelu,

· rodzaju zamontowanego w nim silnika.

Warto podkreślić, że wielu producentów akumulatorów kwasowo-ołowiowych posiada na swoich stronach internetowych poradniki oraz przydatne wskazówki, dzięki którym można zamontować właściwy model akumulatora.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą

Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości