Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Motoryzacja

Aktualizacja:
EyeEmWitthaya Prasongsin / EyeEm / Getty Images

Utrzymanie wnętrza auta w czystości to wyzwanie. Usługę czyszczenia tapicerki samochodowej możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie i wydać kilkaset złotych. Możemy to również zrobić samemu. Od czego zacząć?

Wilgoć, kurz, zabrudzenia mechaniczne, wyblakłe kolory. Nie ma się co oszukiwać, intensywnie eksploatowane auto traci swój blask. Regularne czyszczenie tapicerki samochodowej pozwoli ten blask przywrócić.

Czym czyścić tapicerkę samochodową?

Wiele firm zajmujących się produkcją chemii gospodarczej posiada kosmetyki przeznaczone specjalnie do czyszczenia tapicerki samochodowej. Niektórzy kierowcy polecają sobie wzajemnie na forach internetowych powszechnie znane środki do czyszczenia dywanów. Wybór jest bardzo szeroki. Środki czyszczące tego rodzaju nabędziemy na każdej stacji benzynowej lub w hipermarketach. Przed zakupem możemy sprawdzić testy konkretnych środków piorących, których w sieci jest bez liku. Zanim jednak zaczniemy używać kosmetyków, należy zacząć od… zwykłego odkurzania. Pozbędziemy się w ten sposób śmieci, paprochów, piasku i przygotujemy samochód do prania tapicerki. Przy odkurzaniu przyda się nie tylko zwykła nasadka, ale również “pędzle”, czyli końcówki do rur odkurzacza zakończone włosiem. Dzięki temu czyszczenie tapicerki samochodowej będzie dużo dokładniejsze. Jeśli tapicerka samochodowa wykonana jest z materiału, do jej czyszczenia używamy jednego środka piorącego i odkurzacza (zarówno do podłóg, foteli czy bagażnika). Bardziej intensywne zabrudzenia usuwamy za pomocą szczotki z miękkim włosiem. W związku z tym, że podsufitka wykonana jest z reguły z bardziej delikatnych materiałów, do jej czyszczenia należy używać wilgotnej szmatki. Kiedy mamy już za sobą czyszczenie tapicerki, samochód należy pozostawić otwarty, by wysechł i wywietrzał. Dlatego istotne jest, by czyszczenie tapicerki w samochodzie odbywało się w ciepłym, wietrznym dniu . Do czyszczenia części plastikowych używamy innych środków niż do czyszczenia tapicerki samochodowej. Są to płyny w sprayu, które mają działanie antystatyczne i konserwujące. Firmy zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem tapicerki samochodowej używają kilku rodzajów specjalnego mleczka, dzięki czemu można uzyskać efekt plastiku matowego lub błyszczącego.

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie

Skórzana tapicerka wymaga więcej wysiłku, zarówno podczas konserwacji, jak i czyszczenia. Według specjalistów powinna być ona co najmniej dwa razy w roku dokładnie konserwowana, by zachowywała swoje właściwości i świeżość. Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie powinno poprzedzać konserwację. Na czym ono polega? Skórzaną tapicerkę w samochodzie czyścimy za pomocą gąbki. Wcześniej nakładamy na nią preparat myjący przeznaczony do skóry. Po zakończeniu procesu materiał konserwujemy specjalnym środkiem i czekamy, aż wyschnie. Co zrobić, żeby usunąć ze skóry w aucie świeże plamy? Najlepiej użyć do tego szmatki dobrze pochłaniającej wilgoć. Większy problem czeka nas, gdy mamy do czynienia z tłustą plamą. Tego rodzaju zabrudzenia usuwa skutecznie benzyna ekstrakcyjna – środek powszechnie dostępny i skuteczny. Jej wadą jest to, że może powodować odbarwienia tapicerki. Więc najpierw przetestujmy tego rodzaju rozwiązanie w mniej eksponowanym miejscu, by sprawdzić, czy środek niszczy tapicerkę. Jeśli to nie pomoże – oddajmy auto w ręce profesjonalistów.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej

Możemy oczywiście zlecić czyszczenie tapicerki samochodowej profesjonalnym firmom. Jest to kompleksowa usługa, wykonywana przy pomocy specjalnych detergentów i środków czystości. Pranie tapicerki wykonywane może być metodą ekstrakcyjną. Najpierw na tapicerkę podaje się środek czyszczący, a następnie jest on odsysany wraz z brudem, który został rozpuszczony dzięki środkowi chemicznemu. Usuwanie silniejszych plam odbywa się poprzez nakładanie odplamiaczy, a w przypadku większych zabrudzeń również poprzez szczotkowanie. Poza standardowym praniem i sprzątaniem, w ramach profesjonalnego czyszczenia tapicerki samochodowej wykonuje się ozonowanie. Jest to metoda eliminująca z auta roztocza i grzyby, które namnażają się w aucie poprzez częste zmiany wilgotności i temperatury. Ten proces warto połączyć z wymianą filtra kabinowego. Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej dotyczy także obić skórzanych. To bardziej wymagająca, a więc droższa usługa. Mimo tego należy ją wykonywać co 3–4 miesiące, by skóra nie twardniała i nie przecierała się. Ile kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej? Cennik czyszczenia tapicerki samochodowej obejmuje różny zakres usług, różni się także w zależności od segmentu auta. Ceny zaczynają się w okolicach 300 złotych i sięgają 600–700 złotych.

Zobacz film: Jak przygotować samochód do zimy?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm