Motoryzacja

Dziura na drodze. "Jeśli uszkodzimy samochód, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie"

Motoryzacja

Jazda po polskich drogach nie należy do komfortowych. Bardzo często są kiepskiej jakości i pełne dziur. Co zrobić, kiedy wjedziemy w jedną z nich i uszkodzimy samochód? Jakie mamy szanse na to, aby ubezpieczyciel zapłacił nam za naprawę auta? Sprawdziła to nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.

Co zrobić kiedy wjedziemy w dziurę?

Polskie drogi - niestety - są pełne dziur. Co zrobić, kiedy wjedziemy autem w jedną z nich i uszkodzimy felgę? W pierwszej kolejności musimy sporządzić dokumentację, czyli sfotografować uszkodzenie, dziurę oraz miejsce, w którym się ona znajduje. Co dalej?

- Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wezwać policję lub straż miejską w celu weryfikacji zdarzenia. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, warto poszukać świadka zdarzenia i spisać wspólne oświadczenie. Następnie z tym dokumentem i kompletem zdjęć należy się zgłosić do zarządcy drogi - mówił w rozmowie z naszą reporterką Mateusz Jemioł z Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Jak go znaleźć? Na przykład w Wodzisławiu Śląskim na stronie internetowej miasta znajduje się mapa z podziałem na wszystkie ulice oraz z przypisanym do niej zarządcą. Jak to wygląda w innych miastach?

- W przypadku całego kraju należy się zgłosić do najbliższego urzędu gminy, urzędu miasta lub zarządu dróg, jeśli taki znajduje się na terenie miasta czy gminy - dodał.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie za uszkodzenie wypłaci nam zarządca drogi (pokryje to jego ubezpieczenie), możemy także sięgnąć do naszej polisy autocasco.

- W tym drugim przypadku, składając zgłoszenie, musimy pamiętać, aby zaznaczyć, że do zdarzenia doszło na jednej z dróg, dzięki temu ubezpieczyciel będzie wiedział, jak dalej rozpatrywać wniosek. Bez tego może uznać, że do uszkodzenia samochodu doszło z naszej winy - tłumaczył Mateusz Jemioł.

Czasem zdarza się, że o uszkodzeniu samochodu dowiadujemy się po czasie. Czy jeśli zgłosimy zdarzenie z opóźnieniem, też mamy szansę na odszkodowanie?

- Tak, jeśli zbierzemy odpowiednią dokumentację oraz dokładnie określimy, kiedy i gdzie doszło do zdarzenia, możemy ubiegać się o odszkodowanie - dodał.

O uszkodzeniu jezdni mogą informować nie tylko kierowcy, którzy przez dziurę w ulicy uszkodzili samochód. W Wodzisławiu Śląskim wystartowała akcja "Zgłoś dziurę". Każdy kto zauważy dziurę w jezdni może zrobić jej zdjęcie i wysłać do urzędu miasta. Po zgłoszeniu jej łataniem zajmą się odpowiednie służby.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Nergal wspiera osoby oskarżone o obrazę uczuć religijnych. "Nadszedł czas, by artyści stawili opór"

Mateusz z Fit Lovers pierwszy raz o przeszczepie włosów. "Zrobiłem go w Turcji. Urzekła mnie cena"

Pierwsze komunie pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości