Motoryzacja

Cena ubezpieczenia: kiedy powinno się nam zapalić "czerwone światełko"? Kiedy jest "za tanio" i co się z tym wiąże?

Motoryzacja

Projekt bez tytułu - 2020-08-03T111428.009.jpg

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Zakup ubezpieczenia autocasco od kradzieży to poważna decyzja, która może nam w przyszłości zaoszczędzić sporo stresu, czasu i pieniędzy. Bardzo ważne jednak jest, aby przy wyborze ubezpieczenia, jego cena nie była głównym kryterium wyboru, może bowiem się okazać, iż sam fakt posiadania autocasco nie daje nam gwarancji wypłaty pełnego odszkodowania w razie kradzieży.

Decydując się na zakup dobrowolnego ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, musimy mieć świadomość w jakich konkretnie przypadkach będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Ubezpieczyciel bowiem ma podstawy do zmniejszenia odszkodowania lub nawet odmowy jego wypłaty. Wszystko zależy od tego jakie warunki zaakceptowaliśmy podpisując umowę.

Podstawowe błędy przy zakupie autocasco od kradzieży

  • Nie sprawdzamy sumy ubezpieczenia

Wartość pojazdu, które ubezpieczamy, określana jest na podstawie tzw. katalogów eksperckich. Wartość samochodów oszacowana zgodnie ze średnią wartością sprzedaży. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek dodatkowe wyposażenie, należy zgłosić to w momencie zawierania umowy.

Niższe odszkodowanie niż wartość pojazdu w dniu zawarcia umowy może wynikać ze zmiennej sumy ubezpieczenia – wtedy kwota wypłaty odpowiada wartości pojazdu w dniu dokonania kradzieży, a nie zawierania umowy, oraz z redukcyjnej sumy ubezpieczenia – odszkodowanie może być pomniejszone o każde wcześniej wypłacone odszkodowanie.

Luksusowe samochody, które z powodu swojej ceny bardzo szybko tracą na wartości, najlepiej zatem objąć ochroną AC ze stałą sumą ubezpieczenia. W przypadku ich kradzieży, ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty, zgodnie z wartością auta z dnia zawierania umowy.

  • Nie sprawdzamy zakresu terytorialnego

Zanim udamy się poza granice naszego kraju, należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie AC działa również w kraju do którego jedziemy oraz w krajach przez które będziemy podróżować.

  • Źle określamy wersję samochodu

Rodzaj samochodu, jaki chcemy ubezpieczyć wpływa na wysokość składek ubezpieczenia. W przypadku OC największy wpływ ma pojazd jako całość oraz profil kierowcy (wiek, zniżki itd.), przy AC – rynkowa wartość pojazdu, model, marka oraz to gdzie jest parkowany np. nocą. 

Ile kosztuje autocasco

Skąd się biorą różnice w cenie ubezpieczenia? Przede wszystkim z różnego zakresu ochrony. Pamiętajmy, że im tańsze ubezpieczenie, tym przeważnie mniejszy zakres ochrony.

Na cenę ubezpieczeń AC wpływają m.in. wartość, wiek, marka, model, profil użytkownika, oraz miejsce użytkowania pojazdu. W dużych miastach, gdzie o kolizję nietrudno, polisa będzie droższa.

Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie ubezpieczenia są informacje dotyczące kierowców. Z wiekiem rośnie nasze doświadczenie na drodze, dlatego bardziej doświadczeni użytkownicy dróg, zapłacą mniej za polisę.

Ostatnim czynnikiem są oczywiście zniżki! Im więcej ich mamy, tym tańsze AC. Kupując polisę ubezpieczeniową, chcemy oczywiście, aby kosztowało nas jak najmniej. Musimy jednak mieć na uwadze, że mniejsza cena ubezpieczenia najprawdopodobniej zmniejsza również zakres ochrony jaki będzie nam przysługiwał. Warto zatem każdą promocyjną cenę polisy mocno zweryfikować pod kątem naszych oczekiwań.

fot. LINK4

Zobacz też:

Jak policzyć sumę ubezpieczenia mieszkania, żeby nie musieć dokładać do remontu?

Ubezpieczenie dziecka od niebezpiecznych wypadków. Dlaczego warto je mieć?

Czy ubezpieczenia komunikacyjne są ważne za granicą?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości