Motoryzacja

Box dachowy - dodatkowa przestrzeń na bagaż

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Elva Etienne / Getty Images

Na weekendową wycieczkę za miasto dla całej rodziny albo dłuższą wyprawę podczas urlopu może nie wystarczyć zawartość nawet największego bagażnika. Dzięki instalacji boxu dachowego możemy znacznie powiększyć przestrzeń na bagaże w swoim aucie. Jaki box dachowy wybrać?

Box dachowy zdecydowanie zwiększa pojemność powierzchni bagażowej auta. Dzięki konstrukcji jego wpływ na spalanie jest niewielki, a estetyka nie zaburza eleganckiej linii samochodu. Same plusy? Prawie, jeśli tylko właściwie dopasujemy box dachowy do samochodu .

Jaki box dachowy wybrać?

Jeśli chcemy bezpiecznie i wygodnie przewieźć niewymiarowy lub dodatkowy bagaż, który przekracza wymiary bagażnika, najlepiej zdecydować się na box dachowy . Narty , deska snowboardowa, wiosła, dodatkowy ekwipunek - każda z tych rzeczy zajmie miejsce w boxie dachowym , nie zakłócając przestrzeni we wnętrzu auta. Z tej dodatkowej przestrzeni bagażowej możemy korzystać o każdej porze roku, przez kilka lat - wszystko zależy od tego, jaki box dachowy wybierzemy.

Ceny boxów dachowych zaczynają się od 350 złotych i mogą sięgać nawet 3500 złotych. Odpowiednio tańsze są boxy dachowe używane , które można kupić na portalach aukcyjnych w internecie. Popularne są także wypożyczalnie boxów dachowych - ich adresy można łatwo sprawdzić w sieci. Ceny za wypożyczenie boxu dachowego nie należą do wygórowanych i jest to dobra alternatywa do zakupu boxu dachowego na własność. Kiedy już zdecydujemy o formie własności, wówczas pada pytanie, jaki box dachowy wybrać . Najważniejsze kryterium jest pojemność boxu dachowego . Duże boxy dachowe mają ponad dwa metry długości i więcej niż 600 litrów pojemności. Najmniejsze boxy to 250-300 litrów pojemności. Kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę, to ładowność. Jest ona zależna od materiałów użytych do boxu i jego budowy.

Jak dopasować box dachowy do samochodu?

Kwestia tego, jak dobrać box dachowy do samochodu, jest w miarę prosta. Jeśli dysponujemy dużym autem (kombi, van, suv), wówczas nawet największy box dachowy nie będzie nam przeszkadzał. W przypadku mniejszych aut dopasowanie boxu dachowego podlega pewnym zasadom. Box dachowy nie powinien wystawać poza obrys dachu auta. Jeśli tego nie dopilnujemy, wówczas z przodu box dachowy może zasłaniać nam widoczność, zaś z tyłu przeszkadzać w otwieraniu klapy bagażnika. Istotna jest także wytrzymałość dachu naszego auta. Box dachowy o dużej pojemności może okazać się zbyt wymagający dla naszego samochodu. Gdzie możemy sprawdzić tego rodzaju dane? Na pewno pomogą nam pracownicy autoryzowanego serwisu, przydatne informacje na temat wytrzymałości dachu widnieją również w instrukcji obsługi pojazdu. Kiedy zamontujemy box dachowy , zajmijmy się starannym rozmieszczeniem bagażu w jego wnętrzu. Zbyt duże obciążenia mogą zmieniać punkt ciężkości auta oraz mieć wpływ na jego jezdność. Dobrze, by box dachowy posiadał zabezpieczenia antywłamaniowe - zamek centralny i inne blokady. Nie będziemy musieli martwić się o pozostawione w nim rzeczy podczas dłuższych postojów.

Jak zamontować box dachowy?

Nie na każdym dachu można zamontować ten sam model boxu dachowego . Wiele zależy od tego, czy dach posiada relingi (zintegrowane lub nie), czy uchwyty trzeba będzie przymocować do jego krawędzi lub czy posiada specjalne gniazda do mocowania. Dobierając belki (aluminiowe lub stalowe), do których będziemy mocować box dachowy , musimy wziąć pod uwagę takie parametry auta, jak typ nadwozia i jego rok produkcji. W związku z tym, że box dachowy zakładamy dość często, jego montaż nie powinien być skomplikowany. Nowoczesne boxy dachowe uznanych producentów posiadają systemy ułatwiające montaż, np. wskaźnik siły mocowania, a także systemy z samodzielną funkcją zamykania i otwierania, które automatycznie blokują pokrywę i wskazują, kiedy box dachowy jest bezpiecznie zamknięty. Na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby dobrać box dachowy do samochodu ? Każdy box dachowy powinien być wyposażony w certyfikat bezpieczeństwa, zezwalający na użycie w ruchu drogowym. Taki certyfikat powinien też zawierać informacje, w jaki sposób box dachowy zareaguje na kolizję drogową. Kiedy już dopasujemy idealny box dachowy do naszego samochodu, możemy zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki, w jakie wyposażyli go producenci. Niektóre boxy dachowe posiadają dodatkowe, dopasowane do jego wnętrza torby oraz oświetlenie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju dodatki mają wpływ na cenę boxu dachowego .

Pozostałe wiadomości