Styl życia

Modelka Zuzanna Buchwald von Salm: "Jeszcze nie pokonałam choroby"

Styl życia

Aktualizacja:

Zmagała się z bulimią i anoreksją. Dziś ostrzega młode dziewczyny przed niebezpieczeństwami pracy w modelingu. W studiu Dzień Dobry TVN gościła Zuzanna Buchwald von Salm, modelka i aktywistka, która opowiedziała, jak wygląda modeling od kuchni.

W 2016 roku Zuzanna Buchwald wywołała w świecie mody prawdziwą burzę. W Internecie modelka umieściła krótki filmik, zrealizowany w formie apelu, w którym opowiada swoją historię. Historię 14-letniej dziewczyny, która marzyła o podróżowaniu i poznawaniu wspaniałych ludzi. Od swoich agentów usłyszała, że musi przestać jeść. Przez wiele lat zmagała się z bulimią i anoreksją. Teraz, udało jej się wyjść na prostą i postanowiła ostrzec inne dziewczyny, które dopiero teraz zaczynają swoją karierę w modelingu.

Co zmieniło się przez ostatnie trzy lata?

Zuzanna swoimi zwierzeniami wywołała poruszenie. Modelka trzy lata temu jasno wyznała, jakie zasady panują w modelingu i do czego ją doprowadziły. Zuzanna przez dążenie do szczupłej sylwetki wpadła w zaburzenia odżywiania. Ucierpiała na tym nie tylko jej psychika, ale również zdrowie. Agenci jasno zabronili Zuzannie wykonywania ćwiczeń, zatem modelka, chcąc uzyskać idealne wymiary, głodziła się. W wyniku tego miała kłopoty z włosami, cerą, zębami, a także z cyklem miesiączkowym.

Zuzanna swoim nagraniem chciała ostrzec młode dziewczyny, które zaczynają swoją karierę jako modelki. Należy znać swoją wartość i nie przekraczać granicy, która może być ryzykowna dla naszego zdrowia, a nawet może doprowadzić do śmierci.

Jak filmik zamieszczony w Internecie wpłynął to na pracę Zuzanny? Jak przyznaje modelka, było wiele negatywnych komentarzy, jednak ona nie skupiała się na tym. Chciała przekazać światu, to co czuje, była sobą.

Ja świadomie wybieram klientów, którzy chcą ze mną współpracować. Jeden z moich ówczesnych agentów zaprosił mnie i powiedział, dlaczego sobie tak nabroiłam, teraz nie dostaniemy dla ciebie już żadnej pracy.

- powiedziała modelka.

Jak zmienia się rynek mody?

W modelingu przez ostanie lata nastąpiło kilka dobrych zmian. Programy takie jak Top Model udowodniły, że aby zostać modelką nie trzeba być przeraźliwe szczupłym. Kobiety pojawiające się na łamach magazynów i na wybiegach mają wyglądać przede wszystkim zdrowo. Ponadto przesunęła się także granica wiekowa. Na rynku zobaczyć możemy nawet 30-letnie modelki, które bardzo dobrze pracują.

Barier wiekowych chcemy, nie chcemy za młodych dziewczyn. Myślę, że jest trochę lepiej. Sytuacja się poprawiła, ale to jeszcze nie jest to, co ja bym chciała zobaczyć.

Kto odpowiedzialny jest za kreowanie mody na wychudzone sylwetki? Na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć. Nie ma jednej firmy, która wymyśliła dany typ sylwetki.

Nasza kultura jest taka, że im gorzej się czujemy jako kobiety, tym więcej kupujemy. To jest niestety zakorzenione w naszej zachodniej kulturze.

- dodała.

Misja Zuzanny Buchwald

Zuzanna Buchwald cierpiała na bulimię i anoreksję. Jak stwierdziła, jeszcze ostatecznie nie wyszła z choroby. Jest na końcowym etapie.

Ja na szczęście miałam tyle miłości do siebie, żeby sobie pomóc. Zorientowałam się, że coś jest nie tak, ale moja choroba też jest ludzka. Ktoś mi powiedział, że jest 12 kroków do zupełnego wyjścia z choroby. Jestem między 10 a 11. Już widać światełko w tunelu.

- wyznała szczerze modelka.

Teraz Zuzanna skupia się na pomaganiu innym. Po zamieszczeniu w sieci pierwszego filmiku, do Zuzanny odezwało się wiele osób borykających się z podobnymi problemami. W tym roku modelka postanowiła nagrać drugi film, aby nie zostawiać tak ważnej sprawy samej sobie.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości