Styl życia

Rzeźby artysty z Białegostoku zachwycają koneserów z całego świata. "Antyk jest uniwersalnym językiem"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Miłka Fijałkowska
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat

Michał Jackowski to niezwykle utalentowany młody artysta, który swoją twórczością zachwycił samego sułtana Omanu. Rzeźby wychodzące spod jego dłuta najczęściej wykonane są z marmuru. Jak wygląda praca nad ich wykonaniem?

Michał Jackowski - wybitny rzeźbiarz

Rzeźby Michała Jackowskiego zachwycają koneserów sztuki z całego świata. Artysta zwrócił nawet uwagę dworu Omanu, dzięki czemu szykuje się do realizacji szczególnego projektu dla sułtana kraju położonego na Półwyspie Arabskim. W twórczości młodego rzeźbiarza można zauważyć wyraźną inspirację antykiem.

Skończyłem konserwację dzieł sztuki, a w zasadzie konserwację rzeźby kamiennej. Od początku studiów obracałem się w tym świecie, uczyłem się robić kopie rzeźb z każdej epoki. Antyk jest uniwersalnym językiem

- zauważył Michał Jackowski podczas rozmowy z Andrzejem Pągowskim. Podkreślił też, że choć stara się czerpać inspirację z minionych epok, to nie stroni od nowoczesnych akcentów.

Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzały światło dzienne podczas konkursu Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Rzeźbiarz otrzymał dwie nagrody w trakcie pojedynczej edycji tego prestiżowego wydarzenia.

Michał Jackowski - rzeźby z marmuru

W swojej pracy artysta z Białegostoku najchętniej wykorzystuje marmur. - Co roku sprowadzam tony tego materiału z Carrary - z miejsc, gdzie Michał Anioł wydobywał pierwsze jego bloki. Po 15 latach mam swojego ukochanego właściciela kamieniołomu - zdradził Michał Jackowski.

Praca z marmurem nie należy do najłatwiejszych. Wymaga niezwykłej precyzji i cierpliwości, a w dodatku nie ma w niej miejsca na błędy. W przypadku pomyłki nie można niczego dodać ani dokleić. Obróbka osobliwego materiału zajmuje też sporo czasu. Pierwszy etap to dostosowanie bloku do potrzeb gabarytu rzeźby, dopiero po wykonaniu tego zadania można sięgnąć się po kątówki, młotek pneumatyczny, pilnik i papiery ścierne.

Kunszt Michała Jackowskiego w rzeźbiarstwie można podziwiać w jednym z kościołów w Sokółce. Ponad osiem lat zajęła artyście praca nad ścianą tamtejszego prezbiterium. Kolejną dekadę pragnie poświęcić na ukończenie sufitu, który zostanie pokryty gwiazdozbiorami świętych.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości