Styl życia

To pytanie zadają sobie rodzice uczniów, nastolatkowie i studenci. Jak efektywnie się uczyć w 2021 roku?

Styl życia

fizkes/Getty Images

Do upragnionych wakacji zostały jeszcze niespełna trzy miesiące. Zanim jednak uczniowie i studenci będą mogli pozwolić sobie na błogi odpoczynek, muszą stawić czoła egzaminom i licznym testom. Niestety coraz ładniejsza pogoda za oknem nie zachęca do nauki. Dodatkowo w czasach pandemii każdy ma już dość siedzenia w domu. Jak zatem znaleźć motywację, pokonać lenistwo i efektywnie się uczyć? Mamy na to kilka sposobów.

Nauka w czasie pandemii

Ostatni rok nie był łaskawy dla nikogo. Obostrzenia, domowa kwarantanna, nauka zdalna i home office. Chyba każdy ma już dość siedzenia w czterech ścianach i nabijania kroków na przestrzeni pokój – kuchnia – łazienka. Zarówno młodsi, jak i starsi czekają więc z niecierpliwością na pierwsze ciepłe dni, by w końcu wychylić głowę za próg drzwi. W dzisiejszych czasach nawet najzwyklejsza wycieczka rowerowa, jazda na rolkach czy spacer po lesie wydają się nie lada przygodą. Gdy w naszych głowach powstają ambitne plany, nagle w odzywają się ciche wyrzuty sumienia. Momentalnie przypominamy sobie o wszystkich obowiązkach. Dla młodych ludzi to przede wszystkim nauka. Edukacja trwa średnio 17 lat: szkoła podstawowa, szkola średnia oraz opcjonalnie studia. Jak uczyć się efektywnie i mieć czas na pasje? W zależności od wieku, są na to różne sposoby.

Uczniowie szkół podstawach

Zachęcenie najmłodszych uczniów do nauki bywa nie lada wyzwaniem. Kreskówki, gry komputerowe i telefony - na każdym kroku na dzieci czekają pokusy, które odrywają je od szkolnych obowiązków. Jak zatem pomóc dziecku w edukacji? Przede wszystkim wspierając je. Pandemia jest tak samo ciężkim czasem dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zamiast denerwować się na malucha, stwórzmy mu przestrzeń do edukacji. Pierwszym dość pomocnym sposobem jest ustalenie jednej godziny odrabiania lekcji i nauki. W tym czasie dziecko może liczyć na ciszę ze strony domowników i brak rozpraszających dźwięków, które zamiast motywować, odciągają od książek. Kolejna kwestia to zdrowe odżywianie. Uboga w witaminy i minerały dieta nie jest korzystna dla mózgu. Drodzy rodzice, zadbajcie o to, aby wasze pociechy każdego dnia spożywały warzywa i owoce.

W nocy w internecie, na lekcjach w piżamie, czyli rzeczywistość nauki zdalnej. Zobacz wideo.

Maturzyści – ostatnie powtórki przed wielkim egzaminem

Tegoroczni maturzyści nie mają łatwego zadania. Każdy dobrze pamięta, że egzamin dojrzałości to nie tylko wieki stres, ale także ogrom nauki, lektur i zadań, które należy rozwiązać. W czasach pandemii do tego zestawu dochodzą także kwestie zdrowotne, a więc nierzadko osłabienie, zmęczenie i senność. Kluczem do sukcesu jest zatem dobre rozpoczęcie dnia. My zalecamy pełnowartościowe śniadanie i 30-minutowy trening. Dzięki temu zaraz po przebudzeniu dostarczymy sobie odpowiedniej dawki energii. Co więcej, maturzystom poleca się także rozpisanie planu działania i wyznaczenie kolejnych czynności do wykonania. Odhaczanie ich z pewnością będzie motywować do dalszego realizowania postawionego sobie celu.

Telefon? To największy pochłaniacz czasu, który skutecznie potrafi odciągać nas od wykonywanych czynności. Powiadomienia, które co jakiś czas wyświetlają się na smartfonach tylko kuszą, aby sprawić, co nowego dzieje się w świecie social mediów. Niestety takie sytuacje tylko wydłużają naukę. Zalecamy, aby na czas "wkuwania" włączyć w telefonie tryb samolotowy. Dzięki temu opracowanie materiału pójdzie zdecydowanie szybciej, a pozostały czas można wykorzystać na odpoczynek w dowolnej formie.

Triki na szybką i efektywną naukę przed maturą. Zobacz wideo.

Studenci – motywacja do nauki i pisania pracy

Studia to etap edukacji, który rządzi się swoimi prawami. Choć na najpierw wydaje się nam, że tym razem odetchniemy z ulgą, rzeczywistość powraca przed sesją. Egzaminy, zaliczenia, pisanie licencjatu lub magisterki, a do tego praca. Jak pogodzić to wszystko, nie wpaść w obłęd i znaleźć siłę, by po ośmiu godzinach znów zasiąść do komputera i kontynuować edukacyjne obowiązki? Uratuje nas tylko spokój i systematyczność. Choć studia kojarzą nam się z nocnym zakuwaniem dzień przed ważnym egzaminem, tym razem warto zadbać o pewne rzeczy trochę wcześniej. Podczas nauki zdalnej studenci obaczeni zostali znacznie większą liczbą prac, które wykonać należy w domu. Eseje, felietony, prezentacje, filmy czy makiety. Po co zostawiać wszystko na jeden dzień? Może za część rzeczy warto zabrać się już teraz? Dzięki temu każdego dnia małe kroki będą ściągać z pleców kolejny ciężar.

W dobie koronawirusa warto pamiętać także, jak istotną rolę odgrywa dbanie o odporność organizmu. Niedosypianie, brak przerwy na relaks czy zła higiena pracy i nauki będzie dawać się we znaki zarówno poprzez złe samopoczucie, jak i efektywność. Zamiast więc siedzieć po nocach z telefonem lub laptopem w dłoni, warto ustalić sobie godziny snu i każdego dnia próbować się do nich dostosować. Wasz organizm wam za to podziękuje.

Higiena snu. Jak spać, żeby się wyspać? Zobacz wideo.

Zobacz także:

Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"

Nauka gry na bębnach afrykańskich. Jak z wyzwaniem poradziły sobie nasze prowadzące?

Nauka zdalna dla starszych uczniów przedłużona do 28 lutego. Co z przygotowaniem do matury?

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości