Styl życia

Matka ma wolne, czyli jak zorganizować odpoczynek mając małe dziecko w domu

Styl życia

Aktualizacja:

Czas wolny dla mam jest równie ważny, jak ten poświęcony dziecku. Jak w natłoku obowiązków wygospodarować chwilę na odpoczynek i wyciszenie? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiadały instagramerka Amelia Kania, dziecięcy psycholog kliniczny Marta Bąkowska i Magda Gajewska, autorka bloga Mum’s Life.

Dlaczego wolny czas dla mamy jest tak ważny?

Każda mama powinna umieć planować swój czas i ustalać priorytety. Planowanie dnia i pewnego rodzaju rutyny jest bardzo pomocne. Nieszczęśliwa matka to nieszczęśliwe dziecko. Zatem, znalezienie chwil na wypoczynek i wyciszenie będzie wpływać na całą rodzinę kojąco.

Malutkie dziecko jest wysoce energetyczne, wymaga bardzo dużego wysiłku fizycznego i emocjonalnego, dostrojenia się emocjonalnego i zaabsorbowania nim zupełnie w pełni. W związku z tym gdzieś trzeba te baterie naładować. To jest bardzo ważne, bo przecież taka wyczerpana, sfrustrowana, niewyspana mama również będzie to napięcie przenosić na maleństwo

– powiedziała Marta Bąkowska.

Paradoksalnie dziecko, mimo że mama przebywa z nim non stop, będzie rozdrażnione, płaczliwe, może mieć gorszy apetyt i rozregulowany rytm dobowy. Ważne, żeby otoczenie pozwoliło kobiecie zregenerować siły, a i sam maluch chętnie skorzysta z nowych porcji energii, które wniesie tata, babcia czy opiekunka. Nie zawsze ilość czasu jest ważna, ważna jest jego jakość. Pozostałe osoby bliskie dziecku mogą korzystać z szansy nawiązania z nim bliskiej relacji, która zaprocentuje w przyszłości.

Jak wygospodarować czas na odpoczynek?

Sposobów na znalezienie kilku chwil na relaks jest naprawdę wiele. To od mamy zależy, czy w czasie drzemki maleństwa zdecyduje się położyć wraz z nim, czy zajmie się sprzątaniem bądź robieniem obiadu. Wiele rzeczy również można robić z dzieckiem, trzeba tylko znaleźć swój sposób. Im więcej czasu mama poświęci maluchowi na etapie wzajemnego poznawania się i ustalania przewidywalnego dla obu stron cyklu dobowego, tym będzie on spokojniejszy i mniej absorbujący. To pozwoli jej na wypracowanie rytmu dnia, w którym wygospodaruje czas dla siebie.

Poza tym, nie należy wyłączać ojca z codziennych obowiązków. Jest przecież tak samo odpowiedzialny za dziecko. Nic się nie stanie, jak raz na jakiś czas tata zostanie w domu z maleństwem, a mama uda się na spotkanie z przyjaciółkami, masaż lub do fryzjera. Jednak pamiętać trzeba, żeby ilość czasu spędzanego bez dziecka była dostosowana do jego wieku i potrzeb.

U mnie głównym elementem, który bardzo pomaga, jest mąż. Wyszliśmy z takiego założenia, że dzieci są naszymi dziećmi wspólnymi i dzielimy opiekę na dwoje

– powiedziała Magda Gajewska.

Czy samotna matka może mieć czas dla siebie?

Samotne macierzyństwo jest obarczone sporym ryzykiem właśnie z powodu braku wsparcia i odciążenia. Jego źródeł warto szukać nawet w dalszej rodzinie, sąsiadce, która ma dziecko w podobnym wieku lub zaufanej znajomej, która raz na jakiś czas z chęcią zostanie z naszą pociechą.

Trudny może się okazać zwłaszcza moment powrotu do pracy i związanej z tym konieczności sprostania kolejnym obowiązkom. W takiej sytuacji warto pomyśleć o żłobku lub zatrudnieniu opiekunki, tak by mama mogła liczyć na trochę wytchnienia.

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości