Styl życia

Film "Amatorzy" poruszył widzów Mastercard OFF Camera. Wystąpili w nim niepełnosprawni aktorzy

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Mastercard OFF Camera
Święto kina w Krakowie
Święto kina w Krakowie
Dzień Dobry TVN

W Krakowie trwa festiwal filmowy Mastercard OFF Camera. Miłośnicy kina mają okazję obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne. Jedną z nich są "Amatorzy". O tym wyjątkowym, wzruszającym i pełnym emocji filmie Marcin Sawicki rozmawiał z aktorką Romą Gąsiorowską oraz reżyserką i scenarzystą Iwoną Siekierzyńską.

"Amatorzy" - film z niepełnosprawnymi aktoram

Podczas festiwalu Mastercard OFF Camera zaprezentowano film „Amatorzy”. Produkcja w krótkim czasie zdobyła wiele nagród w Polsce i na świecie. To, co wyróżnia ją spośród innych to fakt, że wśród zawodowych aktorów udział wzięły także osoby niepełnosprawne intelektualnie. Fabuła bowiem to historia teatralnej grupy niepełnosprawnych osób, która przygotowuje dla profesjonalnej sceny spektakl oparty na sztuce Szekspira.

Aktorzy z zespołem Downa to często wybitne talenty aktorskie. Warto zobaczyć ten film, ale warto też zobaczyć ich na scenie

Roma Gąsiorowska dodała natomiast, że często osoby, które nie mają do czynienia z niepełnosprawnymi, inaczej wyobrażają sobie kontakt z nimi. Aktorka przyznała, że dla niej zagranie w tak wspaniałym projekcie było przyjemnością.

- Jestem też od początku pełna zaufania do Iwony, wykazała się ogromną odwagą, podejmując to wyzwanie. Chcę podkreślić, że osoby, które zostały zaangażowane do projektu, to są aktorzy, osoby z doświadczeniem scenicznym. Oni mają pełną świadomość tego, co to znaczy budowanie roli. Co to znaczy praca, dyscyplina, która jest niezbędna w tym zawodzie. Traktowaliśmy ich na pełnych prawach - mówiła Roma Gąsiorowska.

Film ze specjalną dedykacją

Iwona Siekierzyńska film zadedykowała mamie i bratu, którego historia stała się inspiracją filmu. Jak się okazuje, w produkcji możemy zobaczyć autentycznych członków Biura Rzeczy Osobistych, które działa w Gdańsku ponad 20 lat.

- Mój brat gra w tym filmie, jest aktorem wspaniałego teatru z Gdyni – Biuro Rzeczy Osobistych. Moja historia zaczęła się w momencie, gdy 20 lat temu Adam został aktorem tego teatru - wyjaśniła reżyserka.

Zobacz wideo:

Gala otwarcia 14. edycji Mastercard OFF Camera
Gala otwarcia 14. edycji Mastercard OFF Camera
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości