Styl życia

Manufaktura Pietraszki w Kielcach aktywizuje niepełnosprawnych. "To jest moja pierwsza praca"

Styl życia

Manufaktura Pietraszki w Kielcach - tutaj spełniają się marzenia o pierwszej pracy. To miejsce szczególnie bliskie osobom dotkniętym niepełnosprawnością. Daje nie tylko zatrudnienie w cukiernictwie czy ogrodnictwie, ale również wiele radości.

Niepełnosprawność i marzenia o pracy

Osoby niepełnosprawne często mają problemy ze znalezieniem pracy. Z tego powodu w Kielcach powstała Manufaktura Pietraszki, miejsce, w którym odkrywane są talenty i zdolności chorych.

- Zatrudniliśmy 30 osób niepełnosprawnych. W tej chwili jest 19 osób z niepełnosprawnością znaczną, 11 z niepełnosprawnością umiarkowaną - powiedział ks. Witold Janocha.

W miejscu tym pracownicy zajmują się cukiernictwem, rzemiosłem, a także ogrodem. W grupie odnajdują siłę do działania i motywację.

To jest moja pierwsza praca. Każdy dzień jest dla mnie pełen wrażeń i takiej energii, że coś się nauczyłam, że coś nowego w życiu potrafię zrobić

- mówiła Anna Zubek, zatrudniona w ogrodzie.

Ponadto miejsce to ma jeszcze jedną ważną funkcję. Instruktorzy największy nacisk kładą na to, aby poprzez pracę osoby niepełnosprawne uspołeczniały się i zawierały nowe znajomości. Mają podpisaną umowę, przysługuje im urlop i wszystkie świadczenia pracownicze, każdego miesiąca otrzymują wypłaty.

Utalentowani pracownicy

Hortiterapeutka Monika Ziętal przyznała, że jest to jej pierwsza praca z osobami niepełnosprawnymi. Mimo wszystko załoga szybko złapała dobry kontakt i właśnie to stara się pielęgnować. Rodzinna i miła atmosfera to jej zdaniem klucz do sukcesu.

- Staramy się o to, żeby była jak najlepsza atmosfera u nas w pracy, żeby każdy czuł się jak u siebie w domu, był pewny siebie, mógł wyrazić swoje zdanie i jak najwięcej się przy okazji nauczyć - powiedziała.

Kinga Sobaś, instruktorka pracowni rękodzielniczej, zdradziła natomiast, że nie spodziewała się tak zdolnych pracowników. - Wystarczy wyciągnąć z nich to, co potrafią. Angażują się niesamowicie, potrafią sami wyszukiwać nowe dzieła, które chcą stworzyć. Co najważniejsze, oni wyszli z domu, mogą zawierać nowe przyjaźnie i czuć się w społeczeństwie na swoim miejscu - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Przeszła trzy udary, chodzi z balkonikiem. "Dla komisji ds. niepełnosprawności nagle ozdrowiałam"

Jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnością intelektualną? "Możemy się od nich uczyć radości, szczerości i otwartości na świat"

Agnieszka Hajdukiewicz o niepełnosprawności: "Nie mam nóg, ale mam skrzydła, dzięki którym latam"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości