Styl życia

Mandat za spacer z dzieckiem? Przez błąd w kodeksie wykroczeń grozi grzywna do 5 tys. zł.

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
edziecko.pl
Przez błąd w kodeksie wykroczeń możesz dostać karę nawet do 5 tysięcy złotych

Za spacer z dzieckiem po chodniku może grozić kara nawet w wysokości 5 tysięcy złotych. Sprawa jest kuriozalna, ale takie luki prawnej dopatrzył się Sąd Rejonowy w Sokółce. Jeden z przepisów kodeksu wykroczeń mówi o zakazie przebywania na drodze dziecka poniżej siódmego roku życia.

Mandat za spacer z dzieckiem?

Rozdział XI Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji w Kodeksie wykroczeń, mówi o tym, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny. Sąd Rejonowy w Sokółce rozpatrywał sprawę matek, które pozwolił swoim dzieciom poniżej siódmego roku życia chodzić po wiejskiej drodze bez opieki.

Polskie gwiazdy wspierają Ukrainę

Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla UkrainyDaniel Olbrychski
wideo 2/5

Art. 89. kodeksu wykroczeń mówi jasno i wyraźnie, że:

"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany."

Mandat za spacer z dzieckiem. Czy możliwa jest zmiana przepisu?

Przepisy mówią wprost, że do lat siedmiu, dziecko nie powinno przebywać na drodze. Sąd jednak zaznaczył, że droga to oprócz jezdni także chodnik, a zgodnie z przepisami kodeksu drogowego zaliczają się do drogi również pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów, torowisko pojazdów szynowych.

Jeśli dokładnie przeanalizujemy art. 89 kodeksu wykroczeń, to wynika z niego również zakaz przewożenia dziecka autem, pociągiem, a nawet w wózku. Ten przepis można interpretować także w ten sposób, że z dzieckiem do 7 roku życia trzeba unikać dróg publicznych.

Wielu specjalistów uważa, że należy poprawić ten przepis, dodając sformułowanie "bez opieki". Jednak bez tej poprawki również mało prawdopodobne jest to, że ktoś ukarze rodzica za wychodzenie na spacer ze swoimi pociechami.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: mrs/Getty Images

Pozostałe wiadomości