Styl życia

Mandat za źle przewożoną choinkę. Jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie?

Styl życia

Aktualizacja:

Przygotowania do świąt trwają w najlepsze. Jeśli jeszcze nie kupiliście choinki, zobaczcie, w jaki sposób ją przewozić, aby uniknąć mandatu. Jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział insp. Mariusz Ciarka.

Nieodzownym symbolem świątecznym jest choinka. Piękne i pachnące drzewko to nie wszystko. Jak przetransportować choinkę, aby jej nie zniszczyć i zrobić to zgodnie z przepisami? Zobaczcie.

Jak przewozić choinkę?

Choinka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Zanim jednak trafi do naszych domów, abyśmy mogli ją ładnie ozdobić, należy ją przetransportować. O ile małe choinki nie będą sprawiały problemu, 2-metrowe mogą dać się we znaki. Duże, dorodne choinki ważą czasem 20-30 kg. Jak je przewozić, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerowi i uczestniczącym w ruchu drogowym kierowcom? Metody są dwie.

Drugi sposób polega na zamocowaniu choinki na dachu samochodu. Tu niezbędne będą nam akcesoria do montażu i chorągiewki do oznaczenia wystających elementów. Pomocnym elementem są siatki, w które większość sprzedawców owija drzewka.

Jeżeli wieziemy choinkę na dachu, to powinien być bagażnik dachowy. Przy montażu ważne, aby choinka była ustawiona pieńkiem do przodu. Chodzi tu o aerodynamikę. Z przodu nie może wystawać pień na więcej niż pół metra.

- powiedział insp. Mariusz Ciarka

Mocowanie choinki na samochodzie

Najważniejszym punktem podczas przewożenia choinki jest jej prawidłowe przymocowanie. Choinka powinna być przypięta sznurkiem lub pasami, w taki sposób, aby podczas jazdy nie stanowiła zagrożenia. Źle zamontowane drzewko może skutkować mandatem w wysokości 150 zł.

Jeżeli choinkę położymy na dachu bez bagażnika i bez przymocowania, wtedy grozi nam mandat nawet do 500 zł. O wiele łatwiej jest przewozić choinkę w bagażniku.

- dodał gość programu.

Najważniejsze wskazówki:

  • Jeżeli warunki na to pozwalają, drzewko możemy przewozić wewnątrz pojazdu
  • Drzewko możemy umieścić na dachu auta, wówczas czubek powinien być skierowany do tyłu –będzie bardziej aerodynamiczne
  • Nie możemy przewozić drzewka bezpośrednio na dachu, niezbędne są poprzeczne belki bagażnika dachowego (relingi), do których można przywiązać choinkę. Konieczne jest solidne mocowanie nierozciągliwymi taśmami transportowymi.
  • Jeśli choinka wystaje z bagażnika na więcej niż 0,5 m, wówczas jej czubek musimy oznaczyć biało-czerwoną chorągiewką. Po zmroku konieczne jest również zamocowanie światełka lub odblasków.
  • Z tyłu auta choinka nie może wystawać poza obrys auta na długość większą niż 2 metry i też musi być oznaczona biało-czerwoną chorągiewką, a po zmroku również światełkiem.
  • Z przodu auta pień choinki może wystawać maksymalnie 0,5 metra poza obrys auta i również musi być oznaczony chorągiewką, tym razem koloru pomarańczowego.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości