Styl życia

Młodzi na nowo budują świat. Jak zmieni się nasza rzeczywistość dzięki ich projektom?

Styl życia

Aktualizacja:

Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.

Jak młodzi chcą zmienić świat?

Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka stosunków międzynarodowych i politologii to dwoje młodych ludzi, którzy chcą zmienić nasz świat. W jaki sposób?

Magda Demczak, wspólnie z koleżankami ze szkoły zainteresowała się tzw. ubóstwem menstruacyjnym, czyli trudnością z dostępem do podstawowych środków higienicznych i wiedzy o menstruacji. Ze wstępnych badań, które przeprowadziły dziewczyny wynika, że problem ten dotyczy nie tylko krajów trzeciego świata. Okazuje się, że w Polsce żyje nawet pół miliona kobiet, które muszą wybierać między obiadem a środkami czystości.

- Tak powstała "Akcja menstruacja". Dzisiaj działamy już jako fundacja i pomagamy osobom, które zmagają się z takim problemem - mówiła Magda Demczak.

Warto dodać, że Magda brała udział w olimpiadzie projektów społecznych "Zwolnieni z teorii". Co to za inicjatywa?

"Zwolnieni z teorii" - podejście do nauki

Współautorem olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" jest Rafał Flis. Jakie są jego założenia? Zdaniem Flisa połowa zawodów, które dzisiaj mamy za dziesięć lat zniknie. Nie będzie już kierowców tirów, spadnie zapotrzebowanie na prawników czy programistów.

- Wciąż uczymy dzieci, przez dwie dekady ich życia, rzeczy, których uczyliśmy w XIX wieku i przygotowujemy ich do pruskiej armii, jak możemy przeczytać w oficjalnym raporcie, bądź do pracy przy taśmie - mówił Flis.

Ideą "Zwolnieni z teorii" jest zmiana w podejściu do nauki i pokazaniu młodym ludziom, że kluczem do sukcesu jest praca zespołowa.

- Kompetencje miękkie to są kompetencje przyszłości - dodał.

Czy warto słuchać młodych?

Pomysłom młodych na poprawę otaczającego na świta przygląda się Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24. W swojej książce "Young power" opisała 30 niezwykłych historii młodych, którym zależy, aby nasza rzeczywistość była bardziej znośna.

Jak mówiła w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem najbardziej inspirująca jest dla niej historia Janka Gawrońskiego z Łodzi. - Ma spektrum i ten swój deficyt, problem postanowił przekuć w coś, co może być inspiracją dla innych osób - powiedziała Justyna Suchecka.

- Wcale nie trzeba być piątkowym uczniem, czy wybitną jednostką. Po prostu trzeba być zaangażowanym. Janek pisze listy do ministrów, prezydentów, załatwia sprawy, wycisza dzwonki w szkole czy zmienia podręczniki. A teraz książkę, której jest bohaterem wystawił na WOŚP - dodała Justyna Suchecka.

Jak powinna wyglądać nasza przyszłość? - Z innymi, dla innych i razem, a nie w pojedynczym wyścigu - podsumowała dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o mandatach. Czy stracimy prawo do odmowy ich przyjęcia?

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Labrador pomaga medykom zredukować stres. "Jest gwiazdą szpitala"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości