Styl życia

Ma 96 lat i ćwiczy kilka godzin dziennie. Nina Novak – legenda baletu: "Kocham balet i moją pracę. To mnie trzyma przy życiu"

Styl życia

Aktualizacja:

Ja miałam duże szczęście. Mówili o mnie: "cudowne dziecko", tańczyłam wszystkie dziecięce role – przyznaje Nina Novak, światowej sławy primabalerina, którą gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Jak wspomina Warszawę, z której wyjechała w czasie II Wojny Światowej? Co jest sekretem jej doskonałej formy?

Nina Nova – światowa legenda baletu w Dzień dobry TVN

Nina Novak ma 96 lat. To najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę.

Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Przyjazd do Warszawy jest dla niej czymś więcej niż tylko sentymentalną podróżą.

To podróż do miejsca, gdzie się urodziłam, wychowałam, gdzie zawdzięczam to, kim dziś jestem

- mówi Nina Novak, która jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Baletowej. Przez wybuch II Wojny Światowej kończyła ją eksternistycznie. Jednym z jej pedagogów była Bronisława Niżyńska, legendarna choreograf baletu.

Ja miałam duże szczęście. Mówili o mnie „cudowne dziecko”. Tańczyłam wszystkie dziecięce role. Dlatego mój początek w Operze Warszawskiej był bardzo ciekawy i dał mi dużo możliwości. Warszawska Szkoła Baletowa była na bardzo wysokim poziomie. Nie były to tylko ćwiczenia przy drążku. Ja byłam bardzo dobrze przygotowana. Niektóre Amerykanki nie były tak dobrze przygotowane

-podkreśla nasz gość.

Rygorystyczną dietę baletnicy trzyma do dziś. Jak tłumaczy, dzięki niej jest tak świetnej formie. Nie przyjmuje żadnych lekarstw. Co więcej, do tej pory ćwiczy kilka godzin dziennie.

Ja kocham balet, kocham moją pracę. Możliwe, że to właśnie trzyma mnie przy życiu

-przyznaje primabalerina.

Nina Novak - światowa kariera baletnicy z Polski

Nina Novak urodziła się w Warszawie w 1923 roku. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, zrobiła na świecie oszałamiającą karierę. W latach 1937-1939 była solistką Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako jedyna Polka w historii została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo.

Może pochwalić się honorowym obywatelstwem pięciu miast w Ameryce. Tańczyła na Broadway’u obok najlepszych tancerzy Hollywood. Pisano o niej: "harmonia, poezja, nowojorski brylant". Po zakończeniu kariery w 1962 roku otworzyła własną szkołę baletową w Wenezueli.

Więcej o primabalerinie, jej ulubionej tanecznej roli oraz jej poglądach na temat kariery - w reportażu Piotra Wojtasika. Zobaczcie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości