Styl życia

Modelka straciła obie nogi przez nieodpowiednie używanie tamponów. Po latach edukuje innych

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Modelka straciła obie nogi

Kilka lat temu jej historia poruszyła cały świat. Młoda modelka Lauren Wasser trafiła do szpitala z niecodziennymi objawami. W wyniku zespołu wstrząsu toksycznego wywołanego przez tampon dziewczyna straciła dwie nogi, a jej życie obróciło się o 180 stopni. Dziś edukuje w kwestii higieny menstruacyjnej.

Modelka straciła nogi przez tampon

Lauren Wasser miała przed sobą całe życie. Szczęśliwa, radosna dziewczyna była duszą towarzystwa. Otaczała się grupą znajomych, z którymi dzieliła jedną z pasji – grę w koszykówkę. Prężnie rozwijała się także jej kariera modelki. Już jako dziecko pojawiła się na okładce włoskiego Vogue’a, a dzięki mamie, która także wybrała ten zawód, poznawała kulisy pokazów mody w Paryżu, Nowym Jorku, czy Londynie. Zaledwie 24-letnia Lauren nigdy nie spodziewała się, że spotka ją tak ogromna tragedia.

Wszystko zaczęło się niepozornie. Jak opisuje dziewczyna, to był zwykły dzień, na który akurat przypadała jej miesiączka. Symptomy były jednak niecodzienne. Modelka leżąc na łóżku źle się czuła, towarzyszyły jej "objawy podobne do grypy, mdłości, ból głowy". Mimo wszystko Laurem postanowiła spotkać się z przyjaciółmi. Gdy ci zobaczyli ją na żywo, zmartwieni wyglądem, zaproponowali, by wróciła do domu i położyła się spać. Tak też zrobiła.

- Potem pamiętam tylko szczekającego psa i policję, która z impetem waliła w drzwi. Funkcjonariusz wszedł do mojego mieszkania i od razu spojrzał na odchody zwierzęcia, które leżały na podłodze. Nie byłam w stanie wyprowadzić mojego psa na spacer. Nawet nie wiedziałam, co się dzieje, ani która jest godzina – wspominała w wywiadzie dla platformy StyleLikeU.

Jak się okazało, policję wezwała mama martwiąca się o brak odzewu ze strony córki. Lauren była w bardzo ciężkim stanie. Miała wysoką gorączkę, problemy z nerkami i zawał serca. Po transporcie do szpitala lekarz zadał proste pytanie: Czy ma w sobie tampon?.

Po tym, jak dziewczyna odpowiedziała twierdząco, zdiagnozowano u niej zespół wstrząsu toksycznego. Co to takiego? To choroba wywołana przez nadmiar toksyny TTST-1 w organizmie, wywołanej przez gronkowca złocistego. Oprócz objawów, które pojawiły się u Lauren, podczas wstrząsu może dojść także do spadku ciśnienia krwi, biegunki, nudności, wymiotów, bóli mięśni, zawrotów głowy, a nawet do zapalenie skóry i błon śluzowych.

Skąd choroba? Zdaniem specjalistów TSS występuje u kobiet, które stosują tampony dopochwowe. Gdy w ich drogach rodnych obecny już jest gronkowiec, chłonący środek higieniczny powoduje namnażanie się bakterii. Dla bezpieczeństwa panie powinny wiec zmieniać tampony co 3-8 godzin.

Lauren straciła obie nogi

Stan Lauren był poważny. Po przyjeździe do szpitala lekarze podjęli leczenie i wprowadzili dziewczynę w stan śpiączki farmakologicznej. Modelka przeszła także transfuzję krwi. Wkrótce dowiedziała się od specjalistów, że konieczna będzie amputacja nogi, która ze względu na gangrenę stała się czarna.

- Czułam, jakby moje stopy się paliły. Byłam wtedy sama i po raz pierwszy to usłyszałam. To było nie do wyobrażenia. Miałam całe życie przed sobą - wspomina.

Wieści podłamały młodą dziewczynę. Miała depresję i myśli samobójcze.

- Wyszłam ze szpitala na wózku inwalidzkim i wróciłam do domu w szoku, próbując pogodzić się z nową rzeczywistością. Przez osiem miesięcy wjeżdżałam do łazienki i siadałam na stołku pod prysznicem, obrażając się na Boga, zastanawiając się, dlaczego i jak to się stało. Nie sądziłam, że znów będę kochana i zdecydowanie nie sądziłam, że świat mody kiedykolwiek mnie zaakceptuje - pisze w tekście dla brytyjskiego Vogue'a.

Modelka ostatecznie straciła dwie nogi. Cztery lata po wyjściu ze szpitala lewa kończyna wciąż była zainfekowana.

Lauren edukuje młode dziewczyny i kobiety

Po czasie Lauren pogodziła się ze swoim losem, a tragedię postanowiła przekuć w coś dobrego. Obecnie uświadamia i edukuje kobiety oraz dziewczyny i głośno mówi o tym, jak ważna jest profilaktyka w kwestii higieny menstruacyjnej. Nawet mimo stosowania tamponów zgodnie z zaleceniami, może dojść do nieszczęścia.

- Faktem jest, że na rynku nie ma naprawdę bezpiecznych produktów menstruacyjnych. Potrzebna jest większa przejrzystość i więcej informacji na temat tego, co może się stać, jeśli użyjesz tamponów - pisze Lauren.

Co więcej, Lauren zmienia także branżę modową. Jako modelka z niepełnosprawnością dalej rozwija swoją karierę i chodzi po wybiegach. Protezy są jej znakiem rozpoznawalnym.

- Od zawsze kochałam złoto, dlatego postanowiłam zrobić z nóg biżuterię, aby świadomie tworzyć coś, na co ludzie patrzą i są zafascynowani. Rezultatem jest, jak sądzę, coś bliskiego sztuce. W ciągu ostatniej dekady, odkąd dotknęło mnie TSS, byłam świadkiem, jak branża powoli przyjmuje inkluzywność, ale nie zrozumcie mnie źle: wciąż musiałam walczyć o swoje miejsce – wyjaśniła.

Lauren idzie całkiem dobrze. W zeszłym roku zamykała pokaz Louis Vuitton, a także chodziła po wybiegach prezentując kolekcje marek Balenciaga, Lacoste, Annakiki, Savage X Fenty.

 - To małe rzeczy, z których czerpię największą przyjemność: mieszkanie w słonecznym Los Angeles; wyprowadzanie moich trzech psów; zakochanie się w mojej niesamowitej dziewczynie. Znów czuję wiatr we włosach. Moje życie jest takie piękne - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/GettyImages

Pozostałe wiadomości