Styl życia

Kwarantanna w pełnej chacie. Jak znaleźć czas dla siebie, gdy wszyscy są w domu?

Styl życia

Od ponad miesiąca większość z nas poddaje się izolacji. Łączenie obowiązków domowych, rodzinnych i służbowych na tej samej przestrzeni stanowi spore wyzwanie. Bez przerwy przebywamy w towarzystwie bliskich, przez co często brakuje nam chwili tylko dla siebie. Jak w obecnej sytuacji wygospodarować moment na swoje potrzeby?

Chwila dla siebie

Praca zdalna, opieka nad dziećmi i obowiązki domowe pochłaniają ogromnie dużo naszego czasu, przez co trudno nam znaleźć chwilę dla siebie. Dbanie o swój dobrostan psychiczny jest niezwykle istotne, szczególne w czasie kwarantanny. W zachowaniu równowagi może nam pomóc aktywność fizyczna, czytanie lub słuchanie książek, spacery czy nawet codzienne czynności, które pozwalają nam wyjść na chwilę z domu, np. na zakupy.

Również nauka nowych rzeczy i takie przeświadczenie, że my się rozwijamy również wpływa na nas dobrze. W tych okolicznościach mogę ćwiczyć umiejętności, które zawsze były mi trochę obce. Czyli takie wyciszenie w ferworze wszystkiego dookoła, w tym takim hałasie zebranie myśli, skupienie się - to jest dobra rzecz, bo potem jak wrócimy do normalnych czasów, to się okaże, że nam jakiś krzyczący szef niestraszny albo marudna koleżanka z pracy

– zauważyła Marzena Lewandowska, dziennikarka, lektorka, mama dwójki dzieci.

Przerwa w obowiązkach

Opieka nad dziećmi w dobie kwarantanny jest nie tylko wyczerpująca, ale i czasochłonna. Znalezienie chwili dla siebie – na wyciszenie i zebranie myśli - jest niezwykle istotne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

W ciągu dnia trudno czasami znaleźć taki moment, kiedy możemy coś ze sobą zrobić, tylko ze sobą, ale okazuje się, że można. Wystarczy troszeczkę chęci i takiego planu dnia, który na bieżąco jest przez nas modyfikowany. Są takie sytuacje, kiedy ten plan się całkowicie "wykrzacza" i trzeba po prostu powiedzieć twardo: „Słuchaj, ja potrzebuje wyjść, potrzebuję godziny dla siebie”. Wtedy szybko się przebieram w dres, zakładam buty do biegania i wychodzę na godzinę do pobliskiego lasu. To rzeczywiście bardzo pomaga, odświeża umysł i niesamowicie relaksuje

– przyznał Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, tata 9-miesięcznej córki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Karolina Gruszka o życiu w czasie pandemii. „Trzeba znaleźć złoty środek, żeby nie zwariować w tym wszystkim”

Zabawy w domu w czasie pandemii. "Trzeba pobudzić dzieci do kreatywności"

Gadżety, dzięki którym poczujesz się jak w SPA

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości