Styl życia

Polka została ulubioną agentką Winstona Churchilla. "Jeden z mikrofilmów, który przywiozła mógł zmienić bieg wojny"

Styl życia

Krystyna Skarbek to polska agentka brytyjskiej tajnej służby, która była ceniona przez samego Winstona Churchilla. Jak znalazła się na Wyspach? Czy to prawda, że miała romans z autorem powieści o Jamesie Bondzie? Jaka była jej ulubiona broń?

Utalentowana agentka

Krystyna Skarbek urodziła się w Polsce, ale tuż po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosiła się do służby w tajnej agencji brytyjskiej SOE, powołanej do dywersji na niemieckich tyłach. W swojej profesji odniosła wiele sukcesów, nic więc dziwnego, że ówczesny premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill nazwał ją swoim ulubionym szpiegiem.

Jeździła do okupowanej Polski, Węgier i Europy Wschodniej. Przenosiła informacje przez granicę dla Brytyjczyków, przywoziła też mikrofilmy przechwycone przez polski ruch oporu. Jeden z nich mógł zmienić bieg wojny. Był dowodem na operację 'Barbarossa' [atak Niemiec na ZSRR - przyp. red.]

- wyjaśniła Clare Mulley, biografkę, która napisała książkę o legendarnej agentce.

Romans z twórcą książek o Bondzie?

Krystyna Skarbek miała wielu adoratorów. Mówiło się, że jej kochankiem był Ian Fleming - brytyjski pisarz, który był najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich o Jamesie Bondzie. Okazało się jednak, że ta informacja nie jest prawdziwa.

Mieli wspólnych przyjaciół. Myślę, że inspirował się nią. Kiedy napisał "Casino Royale", (...) postać Vesper Lynd mogła być zainspirowana Krystyną, ale ja nie uważam, że ona była tylko dziewczyną Bonda, ona sama tym Bondem była. Nawet więcej, ona nie była żadną męską fantazję, była prawdziwą kobietą i prawdziwą wojenną bohaterką

- stwierdziła Clare Mulley.

Tragiczna śmierć

Po zakończeniu działań wojennych Krystyna Skarbek została w Londynie, gdzie od 1949 r. mieszkała w hotelu Lexham Gardens. Tam też jej życie się zakończyło i to w sposób tragiczny. W 1952 r. została bowiem zamordowana przez Dennisa Muldowneya, którego oświadczyny wcześniej odrzuciła.

Zadźgał ją na śmierć w lobby tego hotelu, na samym dole schodów

- powiedziała pisarka.

Mężczyzna został złapany i skazany na karę śmierci.

"Była wytrenowana w walce"

Polska agentka była niezwykle tajemnicza, na szczęście w Londynie zostało po niej kilka pamiątek. W Instytucie Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego mają jej medale, odbiornik radiowy i jedyny znany portret Krystyny Skarbek namalowany przez Anielę Pawlikowską. Tam też znajduje się nóż Polski.

Nosiła go przywiązanego do uda. Była jedną z najwyżej wyszkolonych agentek specjalnych w Wielkiej Brytanii. Była wytrenowana w walce, posługiwała się amunicją, bronią i materiałami wybuchowymi. Była znana z posługiwania się granatami ręcznymi, ale kurs, który zakończyła z wyróżnieniem to kurs cichego zabijania, tylko za pomocą swoich rąk, liny lub noża. (...) Jeden z jej powojennych przyjaciół powiedział mi, że nóż trzymała na kominku i kiedy ludzie ociągali się z wyjściem, ona zaczynała się nim bawić

- wyjaśniła Clare.

O Krystynie Skarbek rozmawialiśmy także z byłym oficerem wywiadu, Piotrem Niemczykiem:

>>> Zobacz także:

James Bond z Saskiej Kępy. Co wiemy o słynnym agencie z lat 60.?

Odkrycie IPN. Słynny James Bond w latach 60. szpiegował w Polsce

Na czym polega fenomen Jamesa Bonda?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Anna Senkara

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości