Styl życia

Jest dorosły i lubi układać klocki nawet w pracy: "Powodują, że jestem w stanie coś kreatywnie wymyślać"

Styl życia

Kreatywność to jedna z umiejętności, która jest coraz ważniejsza w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że jednym ze sposobów na jej rozwój, także w dorosłym życiu, jest zabawa klockami, w tym twórcze ich składanie.

Klocki – życiowa pasja

Jan Biela-Abreu od dziecka jest fanem klocków. Pierwszy zestaw jaki dostał, nazywał się "Listonosz".

To, co najbardziej przyciągało mnie w kontekście budowania i zabawy klockami, to był świat, który sam kreuję. Sam wymyślam, na jakiej zasadzie ma on działać, jakie tam są prawa fizyki

- powiedział Jan.

Dodał także, że klocki towarzyszą mu również w życiu dorosłym. W domu układa je z rodziną, dzięki czemu ma z nią lepszy kontakt.

Skupiają nas przy jednym stole. Czasami to wygląda tak, że w sobotę rano tata znika w pokoju, nikt nie wie, gdzie jest, a on coś dzióbie przez trzy godziny, a po takich trzech, czterech weekendach powstaje coś co się rusza, jeździ. Oczywiście dzieci mają później zabawę, a mój mąż spędza czas z dzieciakami

- przyznała żona mężczyzny, Ewa Biela-Abreu.

Pudełko z klockami leży także na biurku Jana w pracy, dzięki czemu mężczyzna chętnie po nie sięga nawet w czasie trudnych spotkań.

Powodują, że jestem w stanie coś kreatywnie wymyślać, bo odciążają mózg

- stwierdził.

Co to jest kreatywność i czy można ją wytrenować?

Zdaniem antropologa dra Iwo Zmyślonego, być kreatywnym to znaczy zauważać to, czego nie widzą inni, dostrzegać informacje, które są kluczowe dla zmiany jakiejś rutyny. To nie tylko nabywanie nowych kompetencji, ale i wygaszanie starych nawyków, które do wczoraj były efektywne. Natomiast opozycją do kreatywności jest stagnacja, rutyna, konserwatyzm, powtarzalność.

Kreatywność można ćwiczyć. Wystarczą proste czynności, zmień rękę, którą myjesz zęby rano, zmień drogę do domu. Wymuszaj na mózgu tego rodzaju sytuacje, które przełamują rutynę

- wyjaśnił badacz.

Według naszego gościa, każdy z nas jest kreatywny od dziecka, natomiast ogromne znaczenie dla rozwoju tego procesu ma otoczenie, w którym przebywamy, w tym nasi rodzice, rówieśnicy, a nawet pracodawcy.

Kreatywność jest grą zespołową

- stwierdził dr Zmyślony.

Istotnym komponentem kreatywności jest również nasza postawa, np. ciekawość, dociekliwość, cierpliwość, pokora, krytycyzm czy umiejętność poruszania się w chaosie.

Zdaniem antropologa kreatywności można się nauczyć, ale jeszcze łatwiej ją zabić poprzez nakazywanie, zawstydzanie, karcenie oraz zakazywanie.

Jeżeli w organizacji nie ma przestrzeni eksperymentu, nie ma przestrzeni na popełnianie błędów, to taka organizacja z definicji nie będzie kreatywna

- wyjaśnił dr Zmyślony.

Więcej o trenowaniu kreatywności w poniższej rozmowie z naszym gościem:

>>> Zobacz także:

Klocki Lego dla dziewczynek w różnym wieku

Galeria Starych Zabawek – tam niejeden dorosły z sentymentu uronił łzę

Zbuduj z dzieckiem pierwszy dom. Idealna zabawa dla malucha i rodzica

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Izabela Kaczyńska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości