Styl życia

Jest polskim księdzem, ma żonę i dzieci. "Jesteśmy zwyczajną rodziną"

Styl życia

Aktualizacja:

Ksiądz Tadeusz Budacz ma żonę Katarzynę i dwójkę dzieci: Szymona i Marię. W niedziele głosi kazania, a w tygodniu pełni rolę ojca. Jak mu się udaje pogodzić te dwie funkcje?

W Polsce mężczyzna w koloratce wciąż kojarzy się wyłącznie z księdzem rzymskokatolickim. Natomiast kapłan Tadeusz Budacz należy do kościoła polskokatolickiego, który obecnie gromadzi ok. 20 tys. wiernych. Ma ponad 100 lat, a pojawił się wraz z emigrantami wracającymi z USA do kraju po I wojnie światowej. Wygląd świątyń, czy sutanny księży nie różni się od tych, które obowiązują w kościele rzymskokatolickim. Jaka jest zatem różnica? Przede wszystkim stosunek do małżeństwa i papieża.

Kościół polskokatolicki a rzymskokatolicki

- Różnice polegają na tym, że papieża, jak najbardziej szanujemy, aczkolwiek nie jest naszym zwierzchnikiem. Mamy swojego biskupa w Warszawie. Mamy spowiedź ogólną, powszechną. Nie mamy celibatu. Możemy zawierać sakramentalne związki małżeńskie - wyjaśnił ks. Tadeusz Budacz, proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. św. Barbary.

I tak kapłan zdecydował się złożyć rodzinę. Ma żonę Katarzynę i dwójkę dzieci. - Gdybym nie wyobrażał sobie połączenia kapłaństwa i rodziny, nie zakładałbym rodziny. Po prostu nie mógłbym się wygadać, czasami wypłakać do żony. Choć trudno się mężczyźnie do tego przyznać. Przychodziłbym do pustego domu - tłumaczył.

Życie u boku księdza

Czy łatwo być żoną księdza? - Dla mnie nie ma różnicy. Nie mam też porównania, bo jest moim pierwszym mężem. Natomiast jest inaczej, ponieważ pracuje w niedzielę. Większość tatusiów ma wolne niedziele. Dodatkowo pracuje w szkole. Ma dużo zajęć – wyznała Katarzyna Budacz, żona księdza Tadeusza.

Z kolei syn proboszcza podkreślił, że lubi mówić, że "są egzotyczną rodziną". – Nie zawsze zdarza się, że ksiądz ma żonę i dzieci i jak się, gdzieś tam to słyszy, to różne rzeczy do głowy przychodzą. Nie wstydzę się, wręcz przeciwnie – jestem dumny z tego, kim jest mój tata - powiedział Szymon Budacz.

Cała rodzina jest zaangażowana w życie kościoła. Niekiedy syn i żona pomagają proboszczowi układać kazania. Dodatkowo pani Katarzyna dekoruje świątynię, Szymon służy do mszy, a Marysia śpiewa wraz z mamą w chórze. – Jesteśmy zwyczajną rodziną. Taką, w której są problemy związane z dorastaniem dzieci, z chorobami, problemami finansowymi - podsumowała Katarzyna Budacz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Joanna Damięcka miłość do wielkich samochodów ma we krwi. "Postanowiłam zrobić najtrudniejsze prawo jazdy"

Olga Tokarczuk rok temu odebrała Nobla. "To jest czuła rocznica"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafi do sieci. Od kiedy i gdzie można oglądać film?

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Justyna Piasecka

Pozostałe wiadomości