Styl życia

Kim jest koordynator scen intymnych? "Zależy nam na tym, aby aktor czuł się komfortowo"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Nieznany zawód – koordynator scen intymnych
Dzień Dobry TVNNieznany zawód – koordynator scen intymnych

Sceny intymne dla wielu aktorów są bardzo trudne. Niektórzy mają z nimi na tyle traumatyczne przeżycia, że w ogóle przestają je grać. Dlatego, aby praca na pranie była łatwiejsza i ekipa nie przekraczała pewnych granic, coraz częściej zatrudnia się tzw. koordynatorów scen intymnych. Na czym polega ich praca? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Łachacz oraz Katarzyną Szustow, które wykonują ten zawód.

Koordynator scen intymnych. Kim jest?

Zgodnie z definicją sceny intymne to takie, w których pojawia się nagość lub aktorzy udają stosunek seksualny. Zadaniem koordynatora jest, aby dane ujęcie powstało w zgodzie z poszanowaniem granic intymności aktora, a jednocześnie spełniło wyobrażenie i założenie reżysera. - Zaczynamy swoją pracę już na etapie przygotowań. Rozmawiamy, negocjujemy, a także staramy się wspólnie wyznaczyć granice, których nie wolno przekroczyć - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Łachacz, seksuolog, koordynatorka intymności.

Warto dodać, że praca koordynatorów intymności nie polega na tym, aby całkowicie wyeliminować nagość z filmów. - Zależy nam, aby aktor czuł się komfortowo podczas pracy. To pozwala uniknąć sytuacji, gdy ktoś po latach wyznaje, że granie danego ujęcia było dla niego traumatyczne - dodała.

Jak wygląda praca koordynatora intymności?

Osoba, która chce wykonywać zawód koordynatora intymności, musi mieć odpowiednią wiedzę. - Nie wchodzimy na plan z marszu. Musimy najpierw poznać wszystkie zasady obowiązujące na planie, a także znać charakter relacji między twórcami filmu a aktorami - mówiła Katarzyna Szustow, koordynatorka intymności.

W ocenie Katarzyny Szustow pojawienie się takiego zawodu to najlepszy dowód na to, że kręcenie filmów staje się coraz bardziej profesjonalne. - Proszę zauważyć, że do scen tańca mamy choreografów, mamy konsultantów do scen, w których pojawiają się dzieci czy zwierzęta. W końcu przyszedł czas na sceny, w których pojawia się nagość, intymność - mówiła.

Jak często aktorzy korzystają z dublerów podczas grania odważnych scen? Czy wyręczanie się nimi to dobre rozwiązanie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości