Styl życia

Wyjątkowa inicjatywa organizacji Caritas Polska. Odwiedź lokalny Podzielnik lub stwórz punkt wymiany sąsiedzkiej w swojej okolicy

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Mężczyzna oglądający ubrania.

Nadmierny konsumpcjonizm to bolączka współczesnego świata. Bezrefleksyjne gromadzenie dóbr materialnych niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji, dlatego warto przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby poprzez wspieranie czy tworzenie miejsc umożliwiających dzielenie się używanymi rzeczami. Na czym dokładnie polega idea Podzielnika? Jak przyłączyć się do wyjątkowej akcji?

Podzielnik, czyli punkt wymiany sąsiedzkiej - jak działa?

Na przestrzeni ostatnich lat problem jednorazowego wykorzystywania przedmiotów oraz nieustannej chęci gromadzenia dóbr materialnych przybrał na sile. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by ograniczyć zgubne praktyki. Podzielnik to wyjątkowa inicjatywa, która powstała z myślą o dzieleniu się używanymi rzeczami, a co za tym idzie, ograniczeniu skali wyrzucania wielkiej ilości wyprodukowanej żywności, ubrań czy sprzętów.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Zamiast nakręcać konsumpcjonizm kolejnymi zakupami i pozbywać się rzeczy w dobrym stanie, warto odwiedzić lokalny punkt wymiany sąsiedzkiej, a nawet przyczynić się do stworzenia takiego miejsca w najbliższej okolicy.

Jak wspierać potrzebę umiaru? Podzielnik krok po kroku

Wyjątkowa akcja skierowana jest do każdego, kto pragnie przyczynić się do poprawy jakości życia we współczesnym świecie. Jak założyć Podzielnik? Wystarczą trzy proste kroki:

  1. 1LUDZIE. Na początku dobrze jest zorganizować grupę ludzi, którzy będą chcieli działać na rzecz lokalnego środowiska. 
  2. 2MIEJSCE. Następnie trzeba znaleźć przestrzeń łatwo dostępną dla lokalnej społeczności (można zapytać w parafii, gminie czy organizacjach publicznych o lokal, który nie jest używany). Dodatkową opcją, która nie wymaga dużej powierzchni, jest stworzenie podzielnika on-line, np. na Facebooku, gdzie można będzie wstawiać zdjęcia przedmiotów szukających nowego domu. 
  3. 3REGULAMIN. Mając już ludzi i przestrzeń, wystarczy opracować zasady funkcjonowania podzielnika – określić czym i w jaki sposób można się dzielić – a następnie rozreklamować przedsięwzięcie.

Osoby zainteresowane otwarciem punktu wymiany sąsiedzkiej mogą wziąć udział w konkursie wpieranym przez Caritas Polska. Na zwycięzców czekają gotowe zestawy mebli do Podzielnika, ale i cenne wsparcie w postaci narzędzi promocyjnych. Zgłoszenie chęci dołączenia do akcji niesie za sobą konieczność wypełnienia krótkiego formularza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Raphye Alexius/Getty Images

Pozostałe wiadomości