Styl życia

Podkowa na szczęście jako prezent - czy warto ją podarować bliskim?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Podkowa na szczęście

Podkowa na szczęście to jeden z wielu przedmiotów o znaczeniu symbolicznym, który często kupuje się jako prezent do nowego domu. Ma ona zagwarantować pomyślność i ochronę przed złem. Gdzie kupić podkowy na szczęście? Ich proste imitacje można znaleźć w wielu sklepach, lecz te solidne i oryginalne czekają w profesjonalnych pracowniach rzemieślniczych.

Jak powinna wisieć podkowa na szczęście? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wierzenia mówią, że zawieszona końcami w dół chroni dom, a końcami do góry - przyciąga powodzenie. Gdy chce się podarować komuś pozytywny prezent, świetną propozycją będzie wyjątkowa podkowa na szczęście z grawerem.

Podkowa na szczęście – historia

Podkowa na szczęście to symbol, który zna praktycznie każdy. Jest to zasługa ludowych wierzeń łączących ją z nadprzyrodzonymi historiami. Magiczne właściwości podkowy przypisywane są również ze względu na jej specyficzny kształt.

Astrologia i ezoteryka

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Podkowy zostały spopularyzowane w X wieku. Dzięki nim można było chronić kopyta koni, które szybko się ścierały. Sama funkcja ochronna wpłynęła na późniejsze przypisywanie podkowie tajemnych mocy. Ten efekt potęgował fakt, że były one przykuwane do kopyt za pomocą siedmiu gwoździ, co uchodziło za szczęśliwą liczbę.

Podkowa na szczęście jako prezent

Podkowa na szczęście jako prezent jest popularna szczególnie w sytuacji, gdy ktoś wprowadza się do nowego domu. Podarunek będzie wtedy od początku chronił to miejsce i przynosił domownikom szczęście. Jednak podkowę warto kupić każdemu, kto ma kłopoty lub negatywną atmosferę w domu. Podkowa "odczaruje" tę złą passę i zadba o powodzenie. Prezent w formie podkowy na szczęście przeważnie spotyka się z dużym entuzjazmem ze strony ludzi. Doceniają ją nie tylko osoby, które wierzą w jej wyjątkową symbolikę, ale również ci, którzy kochają konie i wiedzą, jak ważne jest dla nich solidne podbicie kopyt.

Cenną a jednocześnie oryginalną pamiątką jest podkowa na szczęście z grawerem. Specjalna dedykacja umieszczona na takim prezencie jeszcze bardziej wzmocni jego magiczne działanie i poczucie pomyślności. Podkowę warto podarować z okazji urodzin, imienin, rocznicy, parapetówki, matury, egzaminów czy ślubu. Najlepiej gdy odzwierciedla ona tradycyjne wersje, dlatego warto kupić bardziej efektowną podkowę z mosiądzu lub posrebrzaną.

Gdzie kupić podkowę na szczęście? W Internecie i sklepach stacjonarnych z pamiątkami można znaleźć wiele takich amuletów. Większość z nich to jednak proste, plastikowe lub drewniane kopie prawdziwych wersji. Solidną, najlepiej żelazną podkowę (żelazo ma ponoć moc przepędzania szatana) oferuje wiele pracowni rzemieślniczych. Tego typu amulety można też spotkać na aukcjach rzeczy używanych lub w sklepach ezoterycznych.

Jak powinna wisieć podkowa na szczęście?

Jak zawiesić podkowę na szczęście? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde ustawienie podkowy ma swoją symbolikę. To, czy podkowa na szczęście powinna wisieć do góry czy na dół, zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Na pewno trzeba ją umieścić nad drzwiami wejściowymi, a to, w jaki sposób zostanie tam zamocowana, powinno być dostosowane do sytuacji. Podkowa na szczęście skierowana do góry, która przybiera kształt litery "U", ma przyciągać szczęście, pieniądze i powodzenie. Swoją otwartością ma zapraszać pozytywne rzeczy do domostwa. Gdy jest ona zawieszona końcami w dół, ma chronić dom przed złą energią i nieszczęściem. Niektórzy chrześcijanie, czerpiąc z pogańskich wierzeń, twierdzili nawet, że podkowa zawieszona bokiem, przybierająca kształt litery "C", nawiązuje do Chrystusa, a nawet przypomina swoim kształtem aureolę, nabierając tym samym świętego charakteru.

Wierzenia z podkową na szczęście

Magiczna moc podkowy była utożsamiana z faktem, że koń nie czuł bólu podczas jej przybijania. Ponadto sam materiał żelaza ze względu na swoją solidność miał być oporny na działanie sił nieczystych. Przekonanie, że ten przedmiot przyciąga powodzenie i pieniądze, a chroni przed nieszczęściem, wzięło się ze starych wierzeń. To najpopularniejsze mówi o sytuacji, w której do kowala na podkucie kopyt przyszedł sam diabeł pod ludzką postacią.. Gdy został zdemaskowany, miał obiecać, że będzie omijać domy z podkową umieszczoną nad drzwiami. Ta historia przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawia, że do dziś podkowa jest utożsamiana z obroną przed złem. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości