Styl życia

Klaudia Kulon - polska arcymistrzyni szachowa. "Brakuje mi tylko jednego tytułu"

Styl życia

Aktualizacja:

Klaudia Kulon to polska szachistka, która na swoim koncie ma już prawie wszystkie możliwe tytuły. Zawodniczka poszczycić się może medalem z olimpiady i tytułami szachowej Mistrzyni Polski Kobiet. Jakie były początki jej kariery? Kulisy świata rozgrywek Klaudia Kulon przybliżyła w naszym programie.

Początki kariery

Klaudia Kulon przygodę z szachami zaczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 7 lat. Od najmłodszych lat grała z tatą w warcaby, posługując się pionkami szachowymi. Gdy poznała ustawienia szachowe, poczuła, że to jest to, co chce robić.

Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, Klaudia zaczęła uczęszczać na kółko szachowe, a następnie dołączyła do klubu. Trenerzy od samego początku widzieli w zawodniczce duży potencjał.

Jej sprawność widać było również na turniejach. Klaudia w bardzo młodym wieku zaczęła odnosić pierwsze poważne sukcesy. W wieku 9 lat została Mistrzynią Polski do lat 10, natomiast trzy lata później zdobyła tytuł Mistrzyni Świata do lat 12. Jak przygotowywała się do zawodów kilkanaście lat temu, a jak trenuje obecnie?

Wtedy każdą wolną chwilę trenowałam. Parę godzin w tygodniu w klubie, parę godzin indywidualnie z trenerem. Teraz też uczę dzieci grać w szachy, więc niestety nie jest łatwo to pogodzić. 5 godzin dziennie mam zajęcia z dziećmi i dorosłymi. Staram się w Internecie rozwiązywać dużo zadań, oglądać turnieje

- mówiła Klaudia Kulon w Dzień Dobry TVN.

Mistrzostwa kobiet i mężczyzn

W świecie szachowym występuje znaczna przewaga mężczyzn. Wśród 100 najlepszych na świecie jest tylko jedna kobieta. Jednak wysokie noty i spektakularne sukcesy pozwalają paniom na dołączenie do grona mężczyzn i zmierzenie się z nimi w międzynarodowych turniejach. Taką możliwość otrzymała Klaudia, która w 2014 roku zdobyła tytuł arcymistrzyni w kategorii kobiecej. Dzięki temu może teraz startować w kategoriach męskich, zdobywając kolejne tytuły. Szachistka na swoim koncie ma już podium w zawodach - międzynarodowy mistrz męski. Obecnie Polce zostało tylko zdobycie Arcymistrza Męskiego.

Brakuje mi tylko jednego tytułu - arcymistrza męskiego. Żeby to wypełnić, trzeba zrobić normy, czyli trzy razy bardzo dobrze zagrać na turnieju, wygrać z tymi arcymistrzami męskimi. Wtedy tytuł zostaje nadawany i jest on dożywotni

- tłumaczyła Klaudia Kulon.

Niestety, ze względu na to, że szachy nie są w Polsce dyscypliną olimpijską, mało osób spoza środowiska interesuje się osiągnięciami rodaków na tym polu. A przecież jest się czym chwalić! Wśród zawodników mamy m.in. zdolnego super-arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę, który jest 15. na świecie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Tragedia na drodze. Zginęła kobieta w ciąży i jej 3-letnia córka

Ola Żebrowska nago. Ciążowe zdjęcie podbija sieć

Katarzyna Figura i jej córka zmieniły uczesanie. "Uwielbiam eksperymentować ze swoją fryzurą"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości