Styl życia

"Odmieniec", czyli kto? Poznaj historię wybitnego artysty Bolesława Biegasa

Styl życia

Aktualizacja:

Bolesław Biegas to rzeźbiarz, malarz, pisarz i dramaturg. Słowem - człowiek o wielu talentach. Jak to się stało, że ktoś tak wybitny został niemal całkowicie zapomniany? Jego nazwisko powraca do nas wraz z publikacją najnowszej książki Natalii Fiedorczuk, laureatki Paszportu Polityki. Co w szczególności zaintrygowało ją w życiorysie artysty?

Bolesław Biegas - kim był?

Bolesław Biegas to jeden z najważniejszych twórców nurtu symboliczno-secesyjnego. Malarz, rzeźbiarz i prozaik urodził się w 1877 r. w małej wiosce na Mazowszu, niedaleko Ciechanowa. Przez większą część życia tworzył w Paryżu, tam też zmarł. Co charakteryzowało jego podejście do sztuki?

- Na pewno jest to artysta, który nie podąża za nurtem ówczesnej epoki. Jest wielostronny, ponadczasowy. Wzbudzał bardzo dużo kontrowersji - wyjaśnia Marzena Wolska-Szustowska, mecenas sztuki. Zwraca również uwagę na detale charakteryzujące twórczość Biegasa.

- Tworzy dzięki kołom. Charakterystyczny jest dla niego również gest ręki. To nawiązanie do hinduskiej religii - tłumaczy ekspertka.

W dziełach Biegasa odnajdziemy także motyw walki dobra ze złem. Być może było to podyktowane jego osobistymi doświadczeniami, które starała się zgłębić Natalia Fiedorczuk - laureatka Paszportu Polityki (za debiut literacki "Jak pokochać centra handlowe"). Do tej pory pisała głównie o muzyce, estetyce, Internecie i mieszkalnictwie. Teraz poznamy ją z innej perspektywy, a to ze względu na publikację jej najnowszej książki pt. "Odmieniec". Co sprawiło, że zainteresowała się biografią tego artysty?

Dlaczego Bolesław Biegas stał się odmieńcem?

To zadziwiające, że tak wszechstronny artysta, tworzący sztukę o bardzo współczesnym charakterze, został zwyczajnie zapomniany, co przyznaje autorka powieści biograficznej poświęconej jego życiu.

- Zostało mi zlecone zrobienie researchu na jego temat. W pewnym momencie stwierdziłam, że ta historia tak mnie fascynuje, że chciałabym pobawić się w biografistkę - wspomina Natalia Fiedorczuk w dzień Dobry TVN.

Niezrozumienie dla tworzonej przez niego sztuki i otaczające Biegasa kontrowersje mogły być pokłosiem jego sytuacji. Wywodził się z ubogiej, małej wioski.

- To artysta z pogranicza: czegoś naprawdę wyjątkowego, wyprzedzającego swoje czasy i kiczu (...). Myślę, że każdy, kto przeczyta tę książkę może bardziej zrozumie ten paradoks, dla którego on nie stał się znany (...). Pochodził z ubogiej, chłopskiej rodziny. To robiło z niego pariasa - mówi pisarka.

Jak potoczyły się losy Biegasa i dlaczego stał się "Odmieńcem"? Tego dowiesz się z książki Natalii Fiedorczuk. Cały wywiad z autorką obejrzysz tutaj:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Tajemnica srebrnych orłów królewskich - było ich 86. Ocalał jeden?

Kobiety pokochały "nieładne" rysunki Kamili Szcześniak. "To się zaczęło od złamanego serca"

Siła jest kobietą: Oto historia wojowniczki na wózku, dla której crossfit to bułka z masłem: "Nie wyobrażam sobie siedzenia w domu i marnowania życia"

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości