Styl życia

Kiedy wejdzie w życie nowy standard DVB-T2/HEVC?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Ivanko_Brnjakovic/Getty ImagesStandard DVB-T2/HEVC

Cyfrowe nadawanie telewizji naziemnej rozpoczęło się w 2013 roku i od tego czasu stosowany był standard DVB-T. W 2022 roku czeka nas zmiana na nowy standard - DVB-T2/HEVC. Co to oznacza dla odbiorców telewizyjnych i kiedy można spodziewać się zmiany?

Nowy sygnał będzie włączany dla poszczególnych województw w różnym czasie. Dzięki temu widzowie będą mieli możliwość oglądać telewizję naziemną w jeszcze lepszej jakości.

Co to jest sygnał DVB-T2?

DVB-T2/HECV jest nowszym standardem przesyłania danych w cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki jego wprowadzeniu możliwe będzie przesyłanie materiałów o jakości 720 i 1080p. Przy czym przy przesyłaniu danych naziemnie osiągalne będzie to nawet w formacie 4K. Oznacza to, że właściciele dużych telewizorów będą mogli oglądać filmy i ulubione programy w wysokiej jakości.

Nowy standard nie dotyczy telewizji kablowej i satelitarnej.

Kiedy zmiany sygnału z DVB-T na DVB-T2/HEVC?

Przełączanie na nowy standard odbywać się będzie w 4 etapach, a zacznie się 28 marca 2022 roku. Cały proces ma zostać zakończony w czerwcu 2022 roku.

W poszczególnych etapach zostaną przełączone nadajniki w różnych województwach. Plan na przełączanie wygląda następująco:

  • 28 marca 2022 roku - województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 roku - województwa: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie,
  • 23 maja 2022 roku - województwa: łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku - województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie.

Dzięki wprowadzonym zmianom nie tylko zostanie poprawiona jakość przesyłanych danych do telewizorów odbiorców, ale też będzie większa pula programów do wyboru.

Co zrobić, aby telewizor odbierał nowy standard DVB-T2/HEVC?

Większość nowoczesnych telewizorów będzie miało możliwość odbierania nowego standardu. W celu sprawdzenia, czy nasz odbiornik będzie mógł to robić można skontaktować się z producentem lub przeczytać dokumentację załączoną przy zakupie danego modelu. Jeśli telewizor obsługuje tylko jeden z nowych standardów - DVB-T2 lub HEVC, to można zakupić nowy telewizor lub dokupić specjalny tuner - set-up box. Dzięki poprawnemu zainstalowaniu będzie można cieszyć się nową jakością programów cyfrowej telewizji naziemnej.

Zobacz wideo: Plaga fałszywych zaświadczeń o odbyciu nauk przedmałżeńskich

Plaga fałszywych zaświadczeń o odbyciu nauk przedmałżeńskich
Plaga fałszywych zaświadczeń o odbyciu nauk przedmałżeńskich
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Ivanko_Brnjakovic/Getty Images

Pozostałe wiadomości