Styl życia

Kiedy podjadanie w sklepie jest kradzieżą?

Styl życia

Czy można spróbować towaru np. owoców, warzyw lub ciastek przed ich zakupem?Jedna z mieszkanek Świnoujścia za zjedzenie jednego winogrona została oskarżona o kradzież. Kiedy podjadanie w sklepie może zostać uznane za kradzież? Co i kiedy wolno degustować w sklepie? Co nam grozi, jeśli zostaniemy na tym nakryci? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z adwokat Elizą Kuną.

Winogrono warte 15 groszy

Jedna z mieszkanek Świnoujścia podczas zakupów w supermarkecie spotkała się z bardzo nieprzyjemną sytuacją. Kobieta stojąc w kolejce do kasy spróbowała jedno winogrono. Po konsumpcji stwierdziła, że owoce są na tyle kwaśne, że nie chce ich kupować. Postanowiła odłożyć kiść owoców z powrotem na sklepową półkę. Ochroniarz pracujący w sklepie oskarżył klientkę o kradzież winogrona wartego 15 groszy.

Kobieta sytuację opisała na łamach jednego z lokalnych portali, gdyż poczuła się poniżona oskarżeniem o kradzież. Sklep przeprosił za zbyt radykalną postawę pracownika.

Kiedy podjadanie jest kradzieżą?

Jak zaznaczyła Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów, jeżeli nie będziemy mieć zgody pracownika sklepu lub ochrony na to, by spróbować dany produkt, możemy być oskarżeni o kradzież.

Eliza Kuna w studiu Dzień Dobry TVN przyznała, że wiele tego typu spraw trafia na wokandę sądową bądź staje się przedmiotem zainteresowania policji i prokuratora. Postępowanie może być prowadzone w kierunku art. 119 kodeksu wykroczeń – kradzieży lub przywłaszczenia „cudzej rzeczy ruchomej” o wartości nieprzekraczającej 500 zł. Jest to wykroczenie za która grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jak w praktyce wyglądają takie sprawy?

Znakomita większość z nich jest umarzana na etapie postępowania przygotowawczego z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną. Sprawy jednak mają drugie życie w internecie.

-dodała Eliza Kuna.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości