Styl życia

Z Tybetu do Polski. Sonam urodziła się w namiocie, dziś studiuje medycynę: "Byłam silnym dzieckiem"

Styl życia

Aktualizacja:

Katarzyna Skopiec jest współzałożycielką Fundacj Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. Prywatnie również pomaga potrzebującym - adoptowała dwie Tybetanki. Starsza z nich jest dziś studentką medycyny.

Polsko-tybetańska rodzina

W 2008 roku Katarzyna Skopiec zaopiekowała się Sonam, Tybetanką, która przyjechała do Polski, żeby się uczyć. Dziś jej adoptowana córka jest już dorosła i studiuje medycynę. Azjatka od małego marzyła o tym, żeby się edukować. Przez to, że urodziła się w rodzinie nomadów, miała jednak inne obowiązki w dzieciństwie.

- Robiłam w domu praktycznie wszystko: prałam, nosiłam wodę, zbierałam chrust, opiekowałam się młodszym rodzeństwem. Byłam bardzo silna. Mając 8 lat pomagałam w budowie domu - wspominała Sonam w naszym studiu.

Przyzwyczaiła się do tego, że wszyscy wokół traktowali ją jak dorosłego człowieka. Kiedy przyjechała do Polski była w szoku, że ludzie mieli do niej innej podejście.

Sonam Skopiec chce zostać lekarką

Początkowo Sonam chciała wyjechać do tybetańskiej szkoły w Indiach. Do tego potrzebowała jednak paszportu, a to nie było łatwe. Tybetanka urodziła się w namiocie, więc już samo uzupełnienie podstawowych danych w urzędzie było nie lada wyzwaniem. W tym samym czasie do Polski przyjechał jej wujek. To dzięki niemu Sonam dostała zaproszenie od dyrektorki Bednarskiej Szkoły Podstawowej.

Aktualnie dziewczyna studiuje medycynę. W przyszłości chciałaby pomóc rodzinie, jednak nie myśli o powrocie na stałe do Tybetu. Mimo tego, że ma już polskie obywatelstwo, przyjazd w rodzinne strony nie jest czymś prostym.

- Raz odmówiono nam już wizy, ale będziemy walczyć - zapowiada Katarzyna Skopiec.

Współzałożycielka Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich ma dwie adoptowane córki. Młodszej z nich zabrakło w studiu Dzień Dobry TVN, ponieważ pisała próbną maturę. Nastolatka uczy się w jednym z warszawskich liceów.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości