Styl życia

Obronił doktorat jeszcze na studiach. "Uważam się za zupełnie zwykłą osobę, dla której nauka jest pasją"

Styl życia

Czy można obronić pracę doktorską, będąc jeszcze studentem? Okazuje się, że tak! Dokonał tego - jako trzecia osoba w Polsce - Karol Steckiewicz. Jak mu się to udało i czego dotyczyła jego praca doktorska?

Obronił doktorat jeszcze na studiach

Karol Steckiewicz ma 24 lata i niedawno obronił pracę doktorską, mimo że jeszcze nie skończył studiów. Mężczyzna jest trzecią osobą w Polsce i pierwszą na swoje uczelni, która tego dokonała. O czym pisał pracę doktorską?

- Tytuł jest dość skomplikowany i brzmi "Wpływ modyfikacji mikrocząstek i nanocząstek na ich właściwości cytotoksyczne i przeciwdrobnoustrojowe w badaniach in vitro". Najprościej mówiąc, badam właściwości małych kawałków metali i sprawdzam, czy można je zastosować w medycynie - mówił Karol Steckiewicz

Czy aby zostać doktorem w tak młodym wieku musiał zrezygnować ze spotkań z przyjaciółmi i imprez? - Nie do końca. Moi znajomi są wspaniałymi ludźmi i bardzo mnie wspierają w tym, co robię. Są również bardzo wyrozumiali. Sam staram się też zachować zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym - dodał.

Jak zostać doktorem?

Mimo że Karol Steckiewicz uzyskał tytuł doktora w wieku zaledwie 24 lat, to jak mówi, nie był genialnym dzieckiem. - Uważam się za zupełnie zwykłą osobę, dla której nauka jest pasją i to właśnie z tej pasji biorą się moje sukcesy. Zdobycie tytułu doktora nie było dla mnie celem samym w sobie, najważniejsze są dla mnie badania. Stawianie ciekawych pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi - dodał.

Czy myśli o tym, że jego praca może zmienić świat i uratować czyjeś życie? - Nie patrzę na to w ten sposób. Oczywiście chciałbym, żeby moje badania znalazły kiedyś zastosowanie w medycynie i pomagały ludziom, ale teraz skupiam się przede wszystkim na tym, żeby dobrze wykonywać swoją pracę - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jak przygotować organizm do szczepienia przeciw COVID-19? "Zalecamy wstrzymanie się od spożycia alkoholu kilka dni przed"

Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Co wiemy o tej chorobie?

Skutki nauki zdalnej. "Niektóre dzieci zapomniały, jak się trzyma ołówek"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości