Styl życia

Gotowi, aby wymienić wycieraczki w samochodzie na jesień? Sprawdź, jak i kiedy to zrobić

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
AMANDA JACKSON/Getty ImagesJesienna wymiana wycieraczek

Przed nami jesienne deszcze i plucha, warto zatem sprawdzić, czy nasz samochód jest na to gotowy. Wymiana wycieraczek, gdy nie działają prawidłowo, jest koniecznością. Warto też wymienić je na jesieni, ze względu na częste opady. Bez sprawnych wycieraczek nie jesteśmy w stanie prowadzić pojazdu (dodatkowo możemy narazić się na mandat). Przedstawiamy rodzaje wycieraczek, a także instrukcje ich wymiany.

Wycieraczki samochodowe są bardzo prostym elementem samochodu, są jednak kluczowe do prowadzenia pojazdu. W zależności od usterki konieczna może być wymiana mechanizmu wycieraczek (tzn. silniczka wycieraczek) lub prosta wymiana gumek wycieraczek. Na szczęście wymiana jest stosunkowo tania w porównaniu do innych okresowych napraw samochodu.

Wymiana wycieraczek w samochodzie przed zimą – instrukcja

Sprawne wycieraczki umożliwiają kierowcom bezpieczną jazdę nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych. Jeżeli przestaną działać, konieczna staje się natychmiastowa ich wymiana. Wycieraczki niesprawne w trakcie jazdy stanowią wykroczenie, za które możemy zapłacić nawet 500 zł mandatu karnego. Warto zatem na bieżąco sprawdzać stan wycieraczek, a w przypadku wykrycia usterki – niezwłocznie dokonać naprawy lub wymiany. W jaki sposób należy ją przeprowadzić?

Instrukcja wymiany wycieraczek:

  1. 1Pierwszym krokiem w każdej wymianie wycieraczek samochodowych jest zdjęcie wycieraczek zepsutych lub zużytych. Należy zdejmować je powoli i ostrożnie, pamiętając, że są to przedmioty metalowe, które w łatwy sposób mogą uszkodzić szybę lub ją zarysować.
  2. 2Standardowa wymiana wycieraczek polega na wyciągnięciu ich ramion do pozycji pionowej. W takiej pozycji należy je zablokować, a następnie jedną ręką pociągnąć ku górze, wciskając jednocześnie drugą dłonią nieduży przycisk (zakładkę). Znajduje się ona w miejscu, w którym wycieraczka łączy się z metalowym ramieniem.
  3. 3Choć wycieraczki są już zdemontowane, to pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać ich w pozycji poziomej, przylegającej do szyby. Metalowe ramiona mogą porysować szybę.
  4. 4Jeżeli wyposażyliśmy się już w nowe wycieraczki, to od razu możemy je zamontować w pozycji pionowej ramion – zaczepia się je na zatrzaski. Charakterystyczny odgłos „kliknięcia” gwarantuje, że wycieraczki zostały poprawnie zamontowane. Cały proces jest niezwykle łatwy i szybki – powinien zająć nie więcej, niż 5–10 minut!

Kiedy i jak często wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wycieraczki wymienia się przede wszystkim wtedy, kiedy są już zniszczone - pozostawiają po sobie smugi, nie ścierają dobrze powierzchni szyby. Idealnym momentem na wymianę jest jesień, kiedy korzysta się z nich często. To czas, w którym są niezwykle potrzebne - do ścierania deszczu i opadłych liści, a później śniegu. Warto więc sprawdzać czy wycieraczki są w dobrym stanie zanim nadejdzie zima i po niej. Jeśli widać ubytki w gumce ścierającej - wtedy potrzeba je wymienić.

Wymiana silniczka wycieraczek (mechanizmu) w samochodzie

Wymiana mechanizmu wycieraczek to równie istotna kwestia, której należy poświęcić uwagę. Całe wycieraczki wymienia się w momencie zużycia, a przedstawiona powyżej procedura dotyczy tylko wymiany gumek wycieraczek, czyli elementów końcowych całego układu. Jeśli ulegnie awarii sam mechanizm, wówczas należy wymienić silniczek wycieraczek.

Silniczki wycieraczek są elementami, które w trakcie eksploatacji samochodu naturalnie się zużywają. Trudno oszacować dokładnie czas ich prawidłowego działania – jedne mogą się zużyć po przejechaniu 50 tys. km, inne wytrzymają nawet 200 tys. km. Niedziałające wycieraczki są niezwykle niebezpieczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestaną działać w momencie intensywnego wykorzystywania – w trakcie jazdy w deszczową pogodę. Na szczęście oznaki tego, że konieczna jest wymiana silniczka wycieraczek, pojawiają się już wcześniej, np. w postaci szmerów, zacinania się lub zbyt wolnego poruszania się po szybie.

Istnieją dwa rozwiązania przedstawionego problemu – wymiana bezpiecznika odpowiadającego za działanie wycieraczek lub całościowa wymiana silniczka wycieraczek. Mechanizm wycieraczek znajdziemy pod maską auta w pobliżu szyb. Wizualnie zwykle przypomina czarną, niedużą kostkę. Zakup nowego mechanizmu to wydatek ok. 100 zł. Na szczęście istnieje możliwość zaoszczędzenia na samej procedurze wymiany mechanizmu wycieraczek, gdyż jest to czynność niezwykle prosta – potrzeba do niej tylko śrubokrętu. Oczywiście wymianę należy przeprowadzić przy chłodnym i niedziałającym silniku.

Różne rodzaje wycieraczek samochodowych – na które warto się zdecydować?

Wyróżnia się kilka rodzajów wycieraczek samochodowych. Podstawowym kryterium wyboru powinien być przede wszystkim model posiadanego samochodu. W zależności od wymiarów przedniej szyby inne wycieraczki sprawdzą się w jednym modelu, a inne w drugim.

Na rynku spotyka się dwa główne typy wycieraczek, o odmiennej konstrukcji, dostępne dla różnych modeli samochodów – są to wycieraczki szkieletowe i wycieraczki bez szkieletu. Pierwsze posiadają sztywną, metalową konstrukcję. Ich zaletą jest bardzo atrakcyjna cena – za jeden komplet możemy zapłacić tylko 30–50 zł. Wycieraczki bez szkieletu są droższe (70–100 zł), ale charakteryzują się wyższą efektywnością w kwestii zbierania wody z szyby, ciszej też pracują. Ostateczny wybór wycieraczek zależy od indywidualnych preferencji kierowcy i częstotliwości korzystania z samochodu – jeśli korzysta się z niego rzadko, to spokojnie możemy wybrać tańsze rozwiązanie.

Zobacz wideo: Kawa na jesienne poranki

Kawa na jesienne poranki
Kawa na jesienne poranki Doskonała kawa z jesiennymi dodatkami rozpieści Wasze zmysły i sprawi, że jesień stanie się ulubioną porą roku. Wypróbuj sprawdzone przepisy.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AMANDA JACKSON/Getty Images

Pozostałe wiadomości