Styl życia

Zastanawialiście się, co powiedziałby wam kot, gdyby potrafił mówić? Dzięki tej aplikacji możecie to sprawdzić

Styl życia


Wszystko wskazuje na to, że niebawem nie psy, a koty, będą najlepszymi przyjaciółmi człowieka, gdyż będziemy rozumieć ich mowę. Jak to możliwe? Javier Sanchez razem ze swoim zespołem wynalazł aplikację, która tłumaczy kocie sygnały na ludzki język. Robert Stockinger porozmawiał z programistą o nowoczesnej technologii, która umożliwia komunikację z czworonogiem.

Jak zrozumieć język kota?

Jesteście w dużym błędzie, jeśli myślicie, że jedyne słowo, które potrafią powiedzieć koty to "miał". Jak się okazuje, czworonogi wydają mnóstwo dźwięków przypominających słowa. Jak przyznał Javier, jest ich znacznie więcej niż myślimy, a to sprawia, że można je podzielić na kilka kategorii wyrazów.

- Nie do końca nazwałbym to językiem, ale koty są w stanie komunikować się za pomocą swojego głosu i ciała. Mogą przekazywać konkretne informacje, ale nie oznacza to, że da się z nimi prowadzić rozmowę - powiedział.

Jakie mogą być zatem różnice między jednym "miał" a drugim "miał"? Zdaniem programisty pewne dźwięki imitujące słowa są takie same dla wszystkich kotów. Dzięki temu możemy je rozpoznać. Każdy kot przejawia też indywidualne cechy, a co za tym idzie, tworzy swój "własny język". Aplikacja, którą stworzyli miłośnicy kotów, rozpoznaje jednak uniwersalne dźwięki, jak np. ludzkie "ała".

Nasz program jest w stanie nazwać dziewięć intencji, które są takie same dla każdego kota. Jest to obrona, gotowość do walki, złość, szczęście, polowanie, kopulacja, wołanie matki, ból, odpoczynek

– powiedział programista.

Jak korzystać z aplikacji?

Aplikacje jest nie tylko świetną zabawą, ale także sposobem na zrozumienie potrzeb naszego pupila. By rozpocząć rejestrację intencji, należy nagrać miauczenie naszego pupila. Dźwięki natychmiast zostaną rozpoznane i przypisane do jednej z dziewięciu kategorii uczuć.

- Istnieje także moduł mogący nauczyć program tego, jakich innych dźwięków używa nasz kot w różnych sytuacjach. Na przykład jak miauczy, gdy chce dostać zabawkę lub wyjść na dwór. Tych rozpoznanych i nazwanych zachowań może być dużo, jeśli wprowadzimy je do aplikacji - wyjaśnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

W Polsce wykonuje się za dużo cesarskich cięć. Dlaczego kobiety boją się rodzic naturalnie?

Monika Brodka wraca z zaskakującym projektem muzycznym. "W nowy rok wchodzę na własnych zasadach"

Irena Kamińska-Radomska pokazała córkę. "Wygląda jak aniołek, ale charakterna jak cała armia aniołków"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Robert Stockinger

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości