Styl życia

Tworzy obrazy na krajobrazach. "Trzeba się fizycznie napracować"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Małgo Fall
Malujący w zbożu
Malujący w zbożu Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jarosław Koziara jest artystą ziemi, a to, czym się zajmuje, nazywane jest land artem. Tworzy w naturze i używa do tego bardzo prostych narzędzi: kosiarki, sznurków, kijów. W programie Dzień Dobry TVN opowiedział, jak powstają jego dzieła.

Jarosław Koziara - artysta ziemi

Jarosław Koziara mówi, że współpracuje z naturą. Nie maluje krajobrazów, ale na krajobrazach. To, co tworzy, wymaga sporo wysiłku.

- Kosiarka, narzędzie, którym pracuję ręcznie, i którym trzeba się fizycznie napracować. Jeśli pracujesz w dużym formacie, to żeby zrobić ten szkic, czasami trzeba zrobić kilkanaście kilometrów tą kosiarką - podkreślił artysta.

Po raz pierwszy klasyczny land art Jarosław Koziara wykonał w Janowcu, na terenach zalewowych Wisły.

- To jest piękna przestrzeń, na której można wprowadzić jakiś artystyczny obiekt, który będzie w jakiś sposób to miejsce dopełniał. Tam zrobiłem te ziemne obrazy: ptak, ryba i taki robak - tłumaczył. Warto podkreślić, że jego obrazy są niezwykle trwałe - ich żywotność to nawet kilka lat.

Land art - co to takiego?

Dzieło Jarosława Koziara, które przebiło się do szerszej publiczności krajowej, a nawet zagranicznej, powstało w 2011 roku.

- Zatytułowałem ją "Swobodny przepływ". Jest to obraz, który wystaje z kraju, czyli częściowo jest w Polsce, a częściowo na Ukrainie. To były dwie ryby, które przepływają jedna ze wschodu na zachód, a druga z zachodu na wschód. Symbolicznie tę granicę unicestwiają - powiedział artysta.

I dodał:

- Po tych ostatnich wydarzeniach na Ukrainie dostał nowego życia. Wspominając, że lepiej sztukę eksportować za granicę niż czołgi i armaty.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości