Styl życia

Jako pierwsza osoba z zespołem Downa pracuje w gdańskim urzędzie miejskim

Styl życia

Aktualizacja:

Michał Milka, jako pierwsza osoba z zespołem Downa, został zatrudniony w urzędzie miejskim w Gdańsku, gdzie zajmuje się głównie pracą biurową. Jak sobie radzi? Czy lubi swoją pracę? Do Gdańska pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Sawicki.

Michał Milka to 36-letni mężczyzna, który jest pierwszą osobą z zespołem Downa, pracującą w urzędzie miejskim w Gdańsku. W magistracie został zatrudniony w listopadzie tego roku, na pół etatu. Do pracy przychodzi cztery dni w tygodniu na cztery godziny. Zadania mężczyzny dopasowane są do jego umiejętności i do tego, co lubi najbardziej. Do obowiązków Michała należą więc między innymi: układanie, segregowanie, archiwizowanie i przyjmowanie dokumentów.

Moja praca nie jest trudna. Daję radę. Kocham to.

- powiedział.

>>> Zobacz także:

Michał został przyjęty do pracy, dzięki Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też", a także słowom wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, który zachęcał urzędników ze swojego miasta do szukania pracy dla osób z zespołem Downa.

Korzyści dla urzędu

Obecność Michała wpływa korzystnie na kolegów, z którymi pracuje. Potwierdza to dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Tomasz Filipowicz:

Stajemy się bardziej otwarci, częściej się uśmiechamy. Rozmawiamy na różne tematy i to też ma bardzo pozytywny wpływ później na obsługę wszystkich mieszkańców, więc bardzo się cieszymy, że Michał z nami jest.

Co to jest zespół Downa?

Zespół Downa to wada genetyczna, zwana inaczej trisomią 21. Pojawia się w wyniku mutacji w kodzie genetycznym, na skutek której w 21. parze chromosomów występuje jeden nadliczbowy. Skutkiem jest szereg wad wrodzonych, a także lekka lub umiarkowana niepełnosprawność intelektualna.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości