Pani Janina świętuje 100. urodziny. Jaki ma patent na długowieczność?

Autor:
Justyna
Piąsta
Długa młodość? Mamy na to sposób!
Długa młodość? Mamy na to sposób! Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Hiszpanka Maria Branyas Morera została ogłoszona obecnie najdłużej żyjącą osobą na świecie - ma 115 lat. A ile lat miała najstarsza osoba w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Sawicki. Z naszym studiem połączyła się również pani Janina Kowalczyk, która świętuje 100. urodziny. Jaki jest jej sposób na długowieczność?

Te osoby żyły rekordowo długo

Długie życie w dobrym zdrowiu i formie to cel, do którego dąży wielu ludzi na całym świecie. Według Księgi Rekordów Guinessa obecnie najstarszą żyjącą osobą jest Maria Branyas Morera z Hiszpanii. W marcu będzie świętować 116 lat.

- Uważa, że swoją długowieczność zawdzięcza temu, że stroni w życiu od toksycznych ludzi, ma dużo znajomych, lubi w życiu spokój, przyjaźń i dobre więzi międzyludzkie. Co do diety, nie wiemy, czy jest jakaś specjalna, ale wiadomo, że stara się być aktywna - powiedział Marcin Sawicki.

Z kolei Francuzka Jeanne Calment żyła 122 lata i była najdłużej żyjącą osobą w historii. Zmarła w 1997 roku. Do tej pory nikomu nie udało się pobić tego rekordu.

- Pani Jeanne Calment żyła tak długo, że nawet doprowadziła do rozpaczy swojego adwokata. Kiedy miała 90 lat, jej adwokat pomyślał, że weźmie od niej mieszkanie. Wymyślił, że będzie jej płacił dodatek do emerytury, a jak ona umrze, to on weźmie mieszkanie. Podpisali umowę i pani Jeanne przeżyła swojego adwokata. On umarł dwa lata przed nią i się nie doczekał. Podobno zapłacił jej dwukrotność mieszkania - mówił dziennikarz.

Janina Kowalczyk świętuje 100. urodziny

Według statystyk mężczyźni żyją krócej od kobiet. Najdłużej żyjącym mężczyzną na Ziemi był Japończyk, który zmarł w wieku 116 lat.

- W Polsce najdłużej żyjącym mężczyzną był pan Stanisław Kowalski, który żył 111 lat. Był słynnym sportowcem i media na całym świecie się o nim rozpisywały, bo w wieku 104 lat zaczął biegać. Zmarł w zeszłym roku - opowiadał Marcin Sawicki. - Najdłużej żyjącą Polką była pani Tekla Juniewicz z Gliwic, żyła 116 lat. Była niezwykle pogodną, samodzielną osobą. Nosiła wiaderko z węglem do późnych lat - dodał.

Pani Janina Kowalczyk z Lublina 30 stycznia obchodzi 100. urodziny. Jubilatka wraz ze swoją wnuczką Magdą połączyły się ze studiem Dzień Dobry TVN.

- Starałam się zawsze żyć zdrowo i sportowo. Jak byłam młoda, to lubiłam sport - wspominała nasza rozmówczyni.

Jaki zawód wykonywała? - Jak była okupacja, to żadnego zawodu ani szkoły wtedy nie było, a później wyszłam za mąż i mąż nie godził się, żebym pracowała. Wychowywałam dzieci - przyznała seniorka i zaznaczyła, że nie stosowała nigdy żadnej specjalnej diety. - Lubiłam dużo owoców i mleko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący: