Styl życia

Czytnik e-booków – jaki wybrać?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Najlepszy czytnik e-booków cechuje się nie tylko poręcznym rozmiarem, ale również określone parametrami, które spełnią indywidualne wymagania jego użytkownika. Rynek oferuje obecnie wiele modeli, spośród których najpopularniejsze są czytniki e-booków z podświetleniem. Jaki czytnik e-booków kupić, aby w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności?

Tani i dobry czytnik e-booków to użyteczny gadżet, dzięki któremu czytanie książek może być przyjemniejsze. Czytnik e-booków pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale również czas i miejsce na półce. Urządzenie ma wiele zalet, ale przed zakupem warto sprawdzić, czy opłaca się kupić czytnik e-booków.

Co to jest czytnik e-book i jakie są jego rodzaje?

Czytnik e-booków to niewielkich rozmiarów urządzenie (najpopularniejsze są modele 6-calowe), wyglądem przypominające tablet. Służy do czytania książek zapisanych w formie elektronicznej. Dzięki wbudowanej pamięci można na nim zapisać nawet kilka tysięcy książek. Zastanawiając się nad tym, jaki czytnik e-booków wybrać, należy sprawdzić, które parametry będą dla użytkownika najatrakcyjniejsze. Każdy ma inne potrzeby, więc wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami przyszłego właściciela.

Wybierając najlepszy czytnik e-book, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i możliwości techniczne. Dla osób ceniących wyższy komfort użytkowania ważna będzie również rozdzielczość ekranu. Najwygodniejszy będzie czytnik e-book 7-calowy lub 8-calowy – trzeba jednak mieć na uwadze, że takie urządzenie zajmie więcej miejsca w kieszeni, torebce lub plecaku.

Dostępne na rynku modele różnią się głównie parametrami. Dokonując wyboru, należy kierować się takimi cechami jak: zasoby wbudowanej pamięci, obsługiwane formaty plików, moduły łączności bezprzewodowej, oświetlenie, obsługa dotyku i zewnętrznych nośników, pojemność baterii, rodzaj obudowy oraz funkcje dodatkowe. W ofercie dostępne są czytniki e-booków wodoodporne, czytniki e-booków z mp3 oraz czytniki e-booków z funkcją czytania na głos.

Wiele osób zwróci także uwagę na wygląd zewnętrzny urządzenia. Oryginalny design to często główna przesłanka decydująca o tym, jaki czytnik e-booków wybrać. Tym parametrem w szczególności zainteresują się panie, dla których kształt, obudowa i zdobienia mają duże znaczenie. Dlatego chętnie kupią np. kolorowy czytnik e-book. Zasadniczo nie poleca się czytników e-booków bez podświetlenia. Jest to nie tylko niewygodne, ale również szkodliwe dla oczu.

Ile kosztuje czytnik e-book i czy warto kupić używany?

Ceny takich urządzeń wahają się od 200 zł do nawet 2000 zł, w zależności od producenta i parametrów technicznych. Modele znanych firm są droższe, ale zwykle lepszej jakości. W świecie elektroniki warto postępować w myśl zasady, że warto trochę dopłacić, aby mieć urządzenie, które posłuży przez lata. Wszystko jednak zależy od potrzeb użytkownika. Jedni wybiorą najtańszy czytnik e-booków, kierując się jego niską ceną, bez większego nacisku na funkcjonalność. Inni zdecydują się na model z wyższej półki, stawiając na rozbudowane właściwości techniczne, dzięki którym zwykły czytnik może się okazać wielofunkcyjnym gadżetem. Zaleca się, aby wybierać modele pośrednie, których cena oscyluje pomiędzy 500 a 600 zł. Takie urządzenie z pewnością spełni oczekiwania większości użytkowników. Alternatywnym rozwiązaniem jest używany czytnik e-book, który jest kompromisowym połączeniem dobrej ceny i wysokiej jakości. Jego funkcjonalność niczym nie różni się od parametrów nowego urządzenia, a pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czy warto kupić czytnik e-booków?

Możliwości, jakie oferują czytniki e-booków z pewnością docenią osoby, które dużo podróżują. Wożenie ze sobą książek jest bardzo uciążliwe, więc zgromadzenie ich w formie elektronicznej jest prawdziwym błogosławieństwem. Urządzenie sprawdzi się również u osób, które z racji wykonywania określonych zawodów lub hobby, muszą dużo czytać na komputerze lub laptopie. Duża liczba godzin spędzonych przed monitorem sprawia, że bolą oczy i psuje się wzrok. Ekran czytnika jest dużo łagodniejszy, ponieważ wygląda jak prawdziwa książka i nie promieniuje. Tego typu gadżet to także duża oszczędność, zwłaszcza dla zagorzałych moli książkowych. Czytnik e-book ze słownikiem pozwala również na wygodną i szybką naukę języków obcych. Urządzenie może pełnić także funkcję notatnika. Istnieje możliwość wczytania do jego pamięci sprawozdań lub notatek, do których użytkownik będzie miał łatwy dostęp. Warto wiedzieć, że obecnie wiele książek mało znanych autorów w ogóle nie jest wydawanych w postaci papierowych książek, lecz jedynie w wersji elektronicznej. Chcąc poznać ich twórczość, czytnik e-booków będzie idealnym rozwiązaniem.

Czytnik e-booków nie sprawdzi się u osób, które czytają dużo książek technicznych lub w ogóle mało czytają. Należy także pamiętać, że czytnik e-book to nie tablet. Licząc na to, że jego dodatkowe funkcjonalności (odtwarzacz mp3, przeglądarka) będą tak samo sprawne, jak w przypadku przenośnego komputera, można się bardzo rozczarować.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jowita czyta książkę w 2 godziny

Jowita czyta książkę w 2 godziny
Jowita czyta książkę w 2 godziny Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kris Ubach and Quim Roser/Getty Images

Pozostałe wiadomości