Styl życia

Jaka waluta obowiązuje w Australii? Historia i wygląd dolara australijskiego

Styl życia

australijskie dolary

Wybierając się w podróż do kraju kangurów, często w pewnym momencie pojawia się pytanie: "Jaką walutą należy tam płacić"? Jak się okazuje, w Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski (1 $ AUD). Ta sama waluta obowiązuje w całym Związku Australijskim, a więc również na wyspach: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, jak również w Kiribati, Nauru oraz Tuvalu.

Wyróżnia się banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 AUD oraz monety o wartości: 1, 2 AUD i 5, 10, 20 i 50 centów. 1 dolar australijski dzieli się na 100 centów. Nad dolarem australijskim oficjalnie czuwa Reserve Bank of Australia (Bank Rezerw Australii). Drukowaniem banknotów zajmuje się Note Printing Australia, a biciem monet - Royal Australian Mint.

Historia dolara australijskiego

Dolar australijski został oficjalną walutą Australii 14 lutego 1966 r. - w tym czasie usunięto z obiegu funty, pensy i szylingi. Zanim do tego doszło, pojawiło się wiele interesujących pomysłów na nazwę nowej waluty, m.in.: "to the oz", "the boomer", "the roo", "the kanga", "the emu", "the qiud", "the dinkum" czy "the ming". Sir Robert Menzies, wpływowy monarchista, pragnął jednak, aby waluta w Australii nosiła nazwę "the royal", zostały przygotowane nawet jej próbki. W pewnym momencie Menzies zaczął jednak otrzymywać od różnych ludzi liczne groźby, a waluta ostatecznie otrzymała swoją aktualną nazwę.

Podczas konwersji ustanowiono sztywny kurs dolara australijskiego wobec funta szterlinga. W momencie, gdy funt szterling został jednak zdewaluowany wobec dolara amerykańskiego, sztywny kurs przestał działać. Obecnie nad walutą czuwa Bank Rezerw Australii, a jego główna siedziba znajduje się w Sydney.

Wygląd dolara australijskiego

Banknoty z dolarem australijskim w całości wykonane są z polimeru - to pierwsze na całym świecie pieniądze wykonane z plastiku . Dzięki tej technologii są bardziej odporne na zagniecenia, a także trudniej jest je sfałszować - mają przezroczyste okienko z wklejonym obrazkiem holograficznym. W zależności od nominału przedstawiają one poszczególne postaci:

  • banknot 5-dolarowy: przedstawia Królową Elżbietę II na awersie oraz budynek australijskiego parlamentu na rewersie,
  • banknot 10-dolarowy: ukazuje poetów - na awersie Andrew Bartona "Banjo" Petersona, na rewersie Dame Mary Gilmore,
  • banknot 20-dolarowy: przedstawia na awersie Mary Reibey, która przybyła do Australii w roli skazańca, a później została bizneswoman, na rewersie - ministra-pomysłodawcę powietrznego pogotowia ratunkowego,
  • banknot 50-dolarowy: pokazuje na awersie aborygena Davida Unaipona, który jako pierwszy przełamał stereotypy o Aborygenach, na rewersie - Edith Cowan, czyli kobietę, która jako pierwsza pojawiła się w australijskim parlamencie,
  • banknot 100-dolarowy: na awersie pokazuje Dame Nellie Melba - australijską śpiewaczkę operową, a na rewersie generała Sir Johna Monasha - inżyniera i dowódcę wojskowego w okresie I wojny światowej.

Monety centowe (5, 10, 20 oraz 50 centów) wykonane są z kolei w 75% miedzi i 25% niklu. W podobny sposób wykonywane są również monety jedno- i dwudolarowe. Na ich awersie znajduje się wizerunek Elżbiety II, która jest królową Australii.

Jakie są formy płatności walutą australijską?

Istnieje wiele form płatności w Australii. Jeśli chodzi o bankomaty, są dostępne w tym kraju przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, bez trudu można je znaleźć również w wielu miejscowościach w całej Australii. Ze względu na to, że wiele osób nie chce już korzystać z gotówki, istnieje w Australii także możliwość płacenia kartą, bez problemu zadziała tutaj Visa, MasterCard, Diners Club oraz American Express. Jeżeli jednak wybierasz się w miejsce bardziej oddalone od wielkomiejskich cywilizacji, koniecznie weź ze sobą gotówkę.

W przypadku, gdy dysponujesz czekiem podróżnym, możesz go zrealizować w bankach oraz dużych hotelach. Dodatkowo, dobrze jest go wykupić w australijskim dolarze lub funtach szterlingach - dzięki temu nie zapłacisz prowizji za wymianę waluty.

Warto na bieżąco śledzić kurs dolara australijskiego, który każdego dnia podlega wahaniom. W 2018 r. wynosił średnio 2,6878. To jedna z najważniejszych walut na całym świecie, zaraz po dolarze amerykańskim, euro, jenie japońskim i funcie szterlingu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Australijczycy uczcili przesilenie zimowe na Antarktyce kąpielą w przerębli

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości