Styl życia

Atrakcje i pogoda w Detroit

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
pawel.gaul/Getty Images Detroit

Detroit to jedno z większych miast w USA, położone w atrakcyjnym miejscu sąsiadującym z Kanadą. Pogoda w Detroit sprzyja wypoczynkowi w sezonie letnim. W miesiącach wakacyjnych jest bardzo ciepło, zimy są łagodne.

Detroit ma swój wyjątkowy klimat. Nowoczesne wieżowce wznoszone są w sąsiedztwie starych, opuszczonych budynków, które są efektem dezurbanizacji. Miasto jednak ma wiele do zaoferowania. Liczne muzea, parki i muzyczne festiwale sprawiają, że Detroit stale przyciąga wielu turystów.

Detroit – informacje podstawowe

Detroit to jedno z bardziej znanych miast w Stanach Zjednoczonych. Położone jest w stanie Michigan, nad rzeką Detroit. Miasto ulokowane jest w pobliżu Wielkich Jezior m.in. Erie i St. Clair. Pogoda w Detroit jest łagodna. Klimat umiarkowany sprawia, że na przełomie od czerwca do września można spodziewać się bardzo ciepłych dni (do 28℃ w lipcu), a w zimie (od grudnia do marca) niewielkich przymrozków. Detroit w USA otoczone przez zbiorniki wodne wyróżnia się też dość dużą wilgotnością – deszcz pada tu przez cały rok.

Miasto leży we wschodniej strefie czasowej (EST) – UTC – 5. Oznacza to, że kiedy w Polsce jest 12 w południe, w Detroit jest godzina 6 rano.

Historia miasta Detroit

Detroit po bujnym rozkwicie przeszło poważny kryzys, który doprowadził miasto w 2013 roku do bankructwa. Na przełomie wielu lat doświadczył zarówno wspaniałego rozwoju infrastruktury, jak i bolesnego rozbicia gospodarczego.

Detroit położone jest w bardzo strategicznym miejscu. Dostęp do jezior już od początku sprzyjał rozwojowi handlu. Z drugiej strony wpływał na zwiększającą się liczbę imigrantów w mieście. W międzyczasie miasto przeżywało rozkwit gospodarczy. Bardzo dobrze prosperowały fabryki, zakłady i przedsiębiorstwa. Detroit nosiło nawet miano "motoryzacyjnego miasta", ponieważ było ważnym ośrodkiem w produkcji samochodów. Swoją siedzibę ulokowały tam koncerny takie jak General Motors, Chrysler i Ford Motor Company. Jednak pogłębiające się różnice kulturowe między mieszkańcami powodowały konflikty na tle rasowym, zamieszki i starcia z policją. Biali mieszkający w centrum przemieszczali się na prowincje, a ich miejsce zajmowali Afroamerykanie. Pogłębiający się spór kulturowy, niewłaściwie prowadzona polityka i załamanie gospodarki doprowadziło do upadku miasta. W ostatnich latach Detroit jest sukcesywnie odbudowywane. Na nowo odżywa przemysł i gospodarka.

Atrakcje w Detroit

Z powodu wyludnienia w ostatnich latach w Detroit zostało zniszczonych wiele budynków. Jednak mimo bolesnego upadku miasto ma nadal wiele do zaoferowania. Możemy mieć wrażenie, że w Detroit atrakcje i miejsca warte odwiedzenia czekają na każdym kroku.

Centrum miasta celebruje życie kulturalne. Znajdziemy tam Institute of Arts, czyli muzeum z bogatym zbiorem dzieł sztuki amerykańskiej i światowej, pochodzących z różnych okresów. Nieopodal znajduje się ciekawe Museum of Contemporary Art. Ważnym obiektem kulturalnym miasta jest Opera House z różnorodnym repertuarem wydarzeń czy występów, które wzruszają, zachwycają i imponują swoją oprawą. The Fillmore Detroit to z kolei budynek z ciekawą historią, który znany był dawniej jako Teatr Państwowy. Dziś oferuje wiele imprez muzycznych, zachwyca też tradycyjnym wystrojem renesansowym. Fanom muzyki przypadnie do gustu sala koncertowa Saint Andrews Hall, gdzie swoje pierwsze kroki na scenie stawiał słynny raper Eminem. Wizytówką miasta jest Fox Theatre, czyli centrum sztuki widowiskowej. Nosi miano narodowego zabytku historycznego.

Idealny na wypoczynek w gronie rodziny i znajomych jest Forest Park, Lafayette Park i Campus Martius Park. Z kolei miłośnicy sportu powinni koniecznie odwiedzić Ford Field, czyli kryty stadion, gdzie odbywają się ważne wydarzenia sportowe, przede wszystkim mecze futbolu amerykańskiego. Tuż obok niego znajduje się Comerica Park. Jest to odkryty stadion baseballowy. Oprócz meczy są tam organizowane koncerty gwiazd muzycznych np. takich zespołów, jak The Rolling Stones czy Aerosmith. Warto odwiedzić też park Hart Plaza z ciekawymi rzeźbami, niezwykle oryginalną fontanną i amfiteatrem na wolnym powietrzu, gdzie w sezonie odbywają się różne uroczystości i festiwale. Odwiedzając Detroit trzeba koniecznie zobaczyć park i przystań Williama G. Millikena z terenem mokradeł oraz latarnią. Można tam łowić ryby, zorganizować pikniki, wypoczywać nad wodą w gronie rodziny i znajomych.

Zobacz wideo: 78-letnia mieszkanka Detroit ustanowiła kilkanaście rekordów świata w trójboju siłowym w swojej kategorii wiekowej

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images

Pozostałe wiadomości