Styl życia

Bajkowy ślub na plaży. Jak urządzić go we wnętrzu?

Styl życia

Aktualizacja:

Ślub na plaży to marzenie wielu kobiet, jednak mało kto decyduje się go urządzić. Jak się okazuje, taka uroczystość jest możliwa, ale wymaga to wiele wysiłku oraz dużych nakładów finansowych. Jakie formalności są wymagane, aby zorganizować na plaży ślub? Dekoratorka ślubna Martyna Gabriel, w studiu Dzień Dobry Wakacje podpowiedziała, jak zorganizować ślub we wnętrzu inspirowany plażą.

Zanim zaczniesz przeglądać katalogi z białymi dywanami, lampionami i kulami kwiatowymi, zadbaj o podstawowe formalności, które dotyczą ślubu na plaży. W zależności od tego, czy zamierzasz go zorganizować w Polsce, czy za granicą, wymogi mogą się bardzo różnić. O czym należy pamiętać i gdzie szukać stosownych informacji?

Ślub na plaży w Polsce – opcje, dokumenty, formalności

Po zmianach w prawie, od 2015 r. ślub na plaży jest w Polsce oficjalnie możliwy . Formalnie powinien on przebiegać jednak w takich okolicznościach, które nie zakłócają powagi i dostojności ceremonii, a także zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Dlatego też warto zorganizować ślub na cichym i spokojnym fragmencie plaży – w przeciwnym wypadku urzędnik może odmówić jego udzielenia.

Jeżeli myślisz o kościelnym ślubie na plaży, warto również pamiętać o tym, że – według kodeksu prawa kanonicznego – jest to zabronione. Kościół może udzielić ślubu poza budynkiem jedynie w szczególnych sytuacjach. Teoretycznie możliwe jest więc uzyskanie zgody, jednak w praktyce jest to bardzo trudne. Należy pamiętać również o tym, że w przypadku cywilnego ślubu na plaży, Urząd Stanu Cywilnego pobiera dodatkowe, wysokie opłaty.

Przy organizacji pamiętaj o warunkach pogodowych panujących w danym miejscu. Ze względu na to, że nad Morzem Bałtyckim aura szybko się zmienia, warto w bardzo przemyślany sposób ustalić datę ślubu. Dlatego w tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc meteorologów, ewentualnie przejrzeć długoterminowe prognozy pogody.

Nie bez znaczenia jest samo miejsce ceremonii – poszczególne fragmenty plaży mogą mieć różnych właścicieli (często należą np. do urzędu miasta, firmy lub osoby prywatnej). To z kolei sprawia, że – aby zarezerwować takie miejsce na ślub – należy podpisać stosowna umowę i zapłacić konkretną sumę. O ile jeszcze do niedawna urzędy dzierżawiły fragment plaży całkowicie za darmo, o tyle teraz należy liczyć się z opłatą wynoszącą kilkaset złotych. Może również dojść do sytuacji, że podczas wakacji dany fragment przeznaczony zostanie np. pod zjeżdżalnię dla dzieci – dlatego należy jak najszybciej dokonać rezerwacji.

Z roku na rok coraz bardziej popularny staje się ślub humanistyczny, który może odbyć się praktycznie wszędzie: na klifie, statku, łące lub leśnej polanie. Przykładowo, tego typu ślub na plaży w Sopocie możesz urządzić bez problemu, zgłaszając się np. do odpowiednich firm czy hoteli. Pamiętaj jednak, że ślub humanistyczny nie jest prawnie unormowany, dlatego – jeśli ci na tym zależy – związek będzie wymagał rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Zobacz też:

Ślub na plaży za granicą – dobra organizacja i pomoc konsultantów

Ze względu na zmienną pogodę nad Bałtykiem wiele osób wybiera ślub na plaży za granicą . Zdecydowanie najczęściej wybór przyszłych małżonków pada na Grecję i pobliskie wyspy. Najłatwiej jest zorganizować tego typu ślub z pomocą „wedding plannerek”, jednak równie dobrze można zrobić to samodzielnie.

Na początku musisz wybrać konkretne miasto i miejsce, w którym chcesz zorganizować ślub. W zależności od kraju mogą być wymagane w tym celu różne dokumenty. Aby się dowiedzieć jakie, najlepiej skonsultować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, konsulatem lub ambasadą. Warto pamiętać, że muszą to być dokumenty, dzięki którym ślub będzie ważny również i w naszym kraju.

Planując termin ślubu, uwzględnij promocje oraz przejrzyj oferty biur podróży , które także organizują śluby za granicą. Jeżeli potrzebujesz pomocy, możesz znaleźć działającego na danym obszarze konsultanta ślubnego. Dobrze jest się na wstępie zorientować, jaką kwotę proponuje on za swoje usługi. Pamiętaj, że w niektórych krajach obowiązuje wiza, dlatego – jeśli zamierzasz w takim państwie wziąć ślub – podejmij o nią starania jak najszybciej. I na koniec – nie zapomnij o dekoracjach i samej sukience na ślub na plaży – to właśnie je i przede wszystkim wspaniałe chwile zapamiętasz na całe życie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości