Styl życia

Jak samodzielnie zrobić piniatę i co można włożyć do środka? Propozycje, pomysły

Styl życia

Aktualizacja:
Digital Vision Ryan McVay/Getty Images

Piniata (z hiszpańskiego piñata) coraz częściej uatrakcyjnia świętowanie różnych okazji. Najpopularniejsza jest piniata urodzinowa (najczęściej piniata dla dzieci). Ale jak samodzielnie zrobić piniatę w domu? Nie jest to bardzo trudne, a dodatkowo, to dobra okazja, by zaangażować dziecko we wspólne spędzanie czasu.

Piniata to nie tylko sam przedmiot, lecz i cały zwyczaj wywodzący się z krajów latynoskich. Piniata to forma rozrywki w gronie przyjaciół i rodziny, zabawa, która polega na strącaniu, a raczej rozpruwaniu kijem specjalnie przygotowanej owalnej powłoki, wewnątrz której umieszczono łakocie, cukierki itp.

Co to jest piniata i na czym polega ta zabawa?

Piniata wieszana jest na sznurku. W celu zapewnienia gościom i solenizantowi rozrywki wypełnia się ją czymś, co jest dla nich atrakcyjne – dla dzieci są to słodycze, choć zdarza się też dodawanie innych drobiazgów (niewielkich upominków). Piniatę podczas zabawy rozbija się, czy też wręcz rozpruwa kijem. Odbywa się to według określonej kolejności, aby każdy z gości miał radość z zabawy.

Piniata przeważnie kojarzona jest z Meksykiem. Z racji faktu, że jest to rozrywka dość nietypowa, oryginalna, angażująca i poniekąd widowiskowa, pomysł dość szybko rozprzestrzenił się też w Europie i wielu krajach na całym świecie.

Jak zrobić piniatę?

Piniata dla dzieci z uświetni niejedną imprezę urodzinową. Wielu rodziców zastanawia się, jak zrobić piniatę w domu i co włożyć do środka piniaty. Poniżej opisujemy jedną z propozycji, jak zrobić piniatę z kartonu, gazety i kilku innych, łatwo dostępnych materiałów.

Co jest potrzebne do zrobienia piniaty ? Przygotuj:

 • balon,
 • 2 miski,
 • szklankę wody,
 • 2 szklanki mąki lub klej do papieru,
 • obrus,
 • fartuch (może być jednorazowy np. foliowy),
 • gazety,
 • kartki białego papieru,
 • bibułę,
 • farby i inne materiały do ozdoby.
 1. 1Zacznij od przygotowania miejsca. Przygotuj obrus, który zabezpieczy stół przed zabrudzeniem klejem. To samo dotyczy podłogi. Na siebie załóż fartuch.
 2. 2Porwij gazety na podłużne paski, najlepiej o długości około 20 centymetrów i szerokości 2–4 centymetrów. Do oklejenia napompowanego balonu minimum pięcioma warstwami, musisz mieć odpowiednio dużo gazet i kartonów. Tak samo porwij kartki białego papieru, który będzie potrzebny do pokrycia zewnętrznej warstwy piniaty, by móc na koniec ją pomalować i udekorować.
 3. 3Przygotuj "klej" do piniaty – do miski wsyp dwie szklanki mąki i wlej szklankę wody. Jeśli ma zbyt gęstą konsystencję, stopniowo dodawaj wody, aż gęstość będzie odpowiednia do "związania" strzępów papieru. Można też próbować wymieszać klej do papieru z wodą, choć polecamy wypróbowanie najpierw pierwszego sposobu.
 4. 4 Napompuj balon do takiego rozmiaru, w jakim chcesz zrobić piniatę.
 5. 5Przygotowane wcześniej strzępy papieru zanurz w kleju. Przed nałożeniem na balon zbierz jego nadmiar, przeciągając palcami od góry do dołu nad miską.
 6. 6Balon umieść w drugiej misce, by był stabilny podczas oklejania. Papier przyklejaj tak, by całą powierzchnię balonu pokryć kilkakrotnie, aż do uzyskania wystarczającej grubości piniaty. Od góry zostaw niezaklejoną powierzchnię – tu znajdzie się otwór, przez który włożysz wypełnienie piniaty. Odczekaj chwilę przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy, aż klej zwiąże. Pozostaw całość do wyschnięcia na noc (lub dłużej, jeśli trzeba), po czym wyciągnij balon z wnętrza.
 7. 7Możesz ozdobić piniatę według własnego gustu – pomalować ją farbą lub przykleić do niej taśmą bezbarwną inne przygotowane ozdoby, np. zrobione z bibuły czy kolorowego papieru.
 8. 8W górnej części papierowej kuli zrób dwa otwory i przeciągnij przez nie wstążkę lub sznurek – na tym będzie zawieszona piniata. Miejsca, gdzie będą otwory, można dodatkowo wzmocnić taśmą bezbarwną, aby piniata nie rozerwała się od ciężaru zawartości.

Co włożyć do piniaty?

Mogą to być lekkie cukierki, lizaki, gumy do żucia, małe, lekkie zabawki, confetti itd. W sieci są do kupienia gotowe zestawy do wypełniania piniat. Piniata dla dziewczynek może mieć inną zawartość niż piniata dla chłopca. Do pierwszej, oprócz słodyczy, można dodać np. gumki do włosów, naklejki, bransoletki, wisiorki. A do drugiej np. figurki żołnierzyków, lekkie resoraki. Zabawki do piniaty powinny spełniać dwa warunki – muszą być małe i lekkie.

Rozbijanie piniaty – zasady

 • Kij do rozbijania piniaty nie powinien być dłuższy niż pół metra (dla bezpieczeństwa dzieci).
 • Maluchy ustawiamy od najmłodszego do najstarszego (największego). Małe dzieci mogą nie mieć opasek na oczach.
 • Zanim "zawodnik" uderzy w piniatę, kilka razy go obracamy. Później ma ustaloną liczbę prób – odliczamy.
 • Dla utrudnienia można potrząsać sznurkiem, na którym wisi piniata.
 • Warto dodać, że ostatnio przebojem staje się piniata na wesele oraz piniata na wieczór panieński. Pierwsza jest stosowana jako element zaskoczenia na oczepinach. Druga to okazja do dwuznacznych żartów z zawartości...

Zobacz wideo: Udane przyjęcie według Doroty Wellman

Zobacz też:

Domowe sposoby na piękne brwi. "Kawa, herbata i kakao to prosty sposób na ich przyciemnienie"

Zanim został aktorem, był budowlańcem. Mieczysław Hryniewicz wspomina czasy szkolne: ojciec powiedział "nie zdasz matury"

29-latka zjadała 6000 kcal dziennie. Obraźliwy komentarz w salonie sukien ślubnych zmotywował ją do zrzucenia 60 kg

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości