Styl życia

Jak zarządzać domowymi finansami? Porady

Styl życia

Todor Dinchev/Getty Images

Domowy budżet to rachunek wszystkich przychodów i wydatków gospodarstwa domowego. Zarządzać finansami możemy w oparciu o własne tabele z wydatkami, jak i przy pomocy specjalnych programów do finansów domowych. O czym należy pamiętać, dbając o domowe finanse?

Regularne spisywanie i szeregowanie w poszczególne kategorie rachunków domowych może być drogą do świadomego zarządzania finansami domowymi. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego nie potrzebujemy i łatwiej nam będzie oszczędzać. Prócz stworzenia planu wydatków domowych warto też postawić sobie cele oszczędnościowe.

Podstawowe elementy zarządzania finansami domowymi

Zarządzanie finansami domowymi wbrew pozorom nie jest łatwą czynnością. Wielu z nas może się o tym przekonać, analizując miesięczne wydatki gospodarstwa domowego. Słynny model życia od pierwszego do pierwszego, bez możliwości odłożenia pieniędzy na "czarną godzinę" lub ważny cel, może wynikać nie tylko z niskopłatnej pracy, ale także braku wytrwałości lub wiedzy dotyczącej tego, jak zarządzać finansami domowymi.

Zarządzanie finansami jest czynnością, którą powinniśmy rozwijać w sobie przez całe życie. W ramach troski o domowe finanse powinniśmy skupić się na kilku obszarach działań i sposobach zarządzania:

 • sporządzanie dokładnych planów wydatków domowych,
 • opracowanie i bieżące uzupełnianie domowego budżetu (możemy wykorzystać program do zarządzania finansami domowymi),
 • ustalenie jasnych i osiągalnych celów finansowych,
 • zaplanowanie wysokości poduszki finansowej,
 • rozwijanie asertywności wewnętrznej (unikanie dodatkowych wydatków, robienie zakupów tylko z przygotowaną listą),
 • znajomość instrumentów finansowych – dłużnych (kredyty, pożyczki), oszczędnościowych (konta oszczędnościowe, lokaty) i inwestycyjnych (obligacje skarbowe, korporacyjne, akcje giełdowe, fundusze).

Umiejętność zarządzania finansami domowymi wymaga jeszcze trzech rzeczy – konsekwencji, świadomości i odwagi. Bez konsekwencji nawet najlepiej opracowany budżet domowy nie będzie spełniał swojej roli, gdyż i tak przeznaczymy pieniądze na wydatki niezgodne z wcześniejszymi postanowieniami. Bez świadomości tego, jak poszczególne, nawet drobne wyrzeczenia finansowe przekładają się na kwotę całego kapitału gospodarstwa domowego, trudno będzie nam uwierzyć w wartość oszczędzania i zarządzania finansami. Ostatecznie bez odwagi nie zmienimy długo utrwalonych, niekorzystnych nawyków finansowych. Wcale nie jest rzeczą łatwą spisywać bieżąco wydatki z paragonów (czasem może to być nawet wstydliwe, jeśli kwoty są dużo wyższe, niż powinny być), ale w praktyce taka czynność świetnie wpływa na oszczędności w rachunkach domowych.

Jak skonstruować plan wydatków domowych?

Najważniejszym elementem zarządzania finansami domowymi jest odpowiednie zaplanowanie budżetu, czyli stworzenie planu wydatków domowych. Powinien on zawierać wszystkie wpływy i wydatki gospodarstwo domowego, jak również cele, które chcemy osiągnąć. Jeżeli jasno je określimy, oszczędzanie pieniędzy stanie się nieco łatwiejsze. Pamiętajmy, aby cele były wyrażone w sposób konkretny i potwierdzony kwotą.

Pomocny może być program do finansów osobistych. W Internecie możemy znaleźć programy zarówno płatne, jak i mniej zaawansowane, ale darmowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samemu stworzyć od podstaw swój plan. Najlepiej, jeśli sporządzimy go w arkuszu Excel lub podobnym, dzięki czemu z łatwością podsumujemy zaoszczędzone kwoty i zmierzymy odległość od postawionego celu.

Dokładne spisywanie wydatków i rachunków domowych pozwoli nam na bieżącą analizę. Ułatwieniem może być wspomniana już kategoryzacja wydatków. Kategorie możemy podzielić na wydatki:

 • spożywcze,
 • chemiczne i związane z utrzymaniem mieszkania lub domu,
 • związane z samochodem / podróżami / komunikacją,
 • telewizję i Internet,
 • opłaty za mieszkanie,
 • raty kredytów i pozostałych obciążeń finansowych,
 • rozrywkę (np. bilety do kina),
 • edukację,
 • odzież.

Bardzo opłacalne staje się zabieranie z zakupów paragonu i spisywanie kosztów danych produktów do odpowiedniej tabeli. Dzięki temu zweryfikujemy, czy w danej kategorii nie wydajemy zbyt dużo pieniędzy. Często może się też okazać, że łatwiej uświadomimy sobie to, czego faktycznie nie potrzebujemy.

Budżet domowy – 5 porad, które ułatwią zarządzanie finansami

Zarządzanie finansami przypomina bardziej maraton, niż bieg krótkodystansowy, dlatego nie oczekujmy, że nasze miesięczne wydatki nagle zmniejszą się o połowę. Sukces osiągniemy jednak łatwiej, jeśli będziemy przestrzegać następujących zasad:

 1. 1Nie pożyczaj pieniędzy, jeśli możesz z czegoś zrezygnować.
 2. 2Zrezygnuj ze stałych opłat za rzeczy, z których nie korzystasz (dodatkowy rachunek bankowy, prenumerata nieczytanego czasopisma itp.).
 3. 3Nadpłacaj kredyty i staraj się tworzyć tzw. poduszkę finansową, czyli oszczędności zabezpieczające przed wypadkiem, chorobą lub inną przykrą i wymagającą pieniędzy sytuacją.
 4. 4Szukaj promocji, nie wstydź się targować i kupuj taniej przez Internet.
 5. 5Oszczędzając, staraj się czasem sprezentować coś sobie i bliskim – psychologicznie uchroni to przed większym wydatkiem wbrew naszej woli, którego byśmy żałowali.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Żony Hollywood" prywatnie. Kinga Korta późno zaszła w ciążę, a Helenę Deeds oszukano na duże pieniądze

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości