Styl życia

Co zrobić, aby zostać tatuażystą?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak zacząć tatuować?
The Image Bank RFGettyImages-523062312

Jak zacząć tatuować, gdzie szukać wiedzy i inspiracji? Czy istnieją specjalne kursy dla tatuażystów? Tego typu pytania często zadają sobie osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę z tatuowaniem. Aby nauczyć się robić tatuaże, nie wystarczy jedynie dobry zmysł plastyczny. Potrzebna jest także szeroka wiedza o ludzkiej anatomii.

Jak zacząć tatuować? Kształcić się jednocześnie w dwóch kierunkach. Z jednej strony warto kształtować zmysł artystyczny i praktykować rysunek, malarstwo lub inną formę sztuki. Z drugiej – równie ważna jest wiedza dotycząca ludzkiego ciała, jego potencjalnych reakcji podczas wykonywania tatuażu, odpowiedniego znieczulania wybranych partii ciała.

Jak zacząć tatuować?

Aby nauczyć się robić tatuaże, trzeba przede wszystkim poczuć się pewnie w kwestiach plastycznych. Wielu tatuażystów to z artyści z wykształcenia, osoby, które miały okazję studiować na akademii sztuk pięknych, doskonalić swój warsztat pod okiem doświadczonych rysowników lub plastyków. Równie wielu tatuażystów cały czas uprawia inną formę sztuki – rysunek, malarstwo, rzeźbę, fotografię. Tutaj nie chodzi wyłącznie o sprawność manualną, lecz także o artystyczny sposób widzenia rzeczywistości, który pozwala zrealizować oczekiwania klienta.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jak tatuować krok po kroku, jednak osoby bez wykształcenia plastycznego mogą skorzystać z praktycznych kursów tatuażu. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert akademii tatuażu, czyli szkoleń oraz kursów, na których można się nauczyć, jak się robi tatuaż krok po kroku. Wiele szkół plastycznych również oferuje podobne szkolenia.

Od kogo uczyć się, jak się robi tatuaż krok po kroku?

Tego, jak zacząć tatuować, najlepiej uczyć się od praktyka. Dobrym pomysłem na początek jest więc staż lub praktyka w studiu tatuażu, najlepiej o wysokiej renomie. Nauka, jak tatuować krok po kroku, powinna bowiem obejmować wiedzę dotyczącą odpowiedniego dobrania igły do danej techniki tatuażu (nie wspominając już o wiedzy o samych technikach) i miejsca, gdzie ma on zostać wykonany. Istotnym elementem wiedzy są także techniki i sposoby sterylizacji narzędzi.

Tatuowanie krok po kroku to również umiejętność odpowiedniego zabezpieczenia skóry, jej znieczulenia, przygotowania ciała do zabiegu. Wiedza o tym, jak pielęgnować skórę przed, a przede wszystkim po wykonaniu tatuażu, to jeden z podstawowych wymogów wobec tatuażysty.

Jak przygotować się do zrobienia tatuażu?

Robienie tatuażu krok po kroku to seria wielu czynności, bardzo precyzyjnych nakłuć, rysowania linii, wypełniania ich kolorem. W każdym momencie tego wymagającego i długiego zabiegu mogą pojawić się nieprzewidziane reakcje ciała. Dobrze wyszkolony tatuażysta powinien być na nie przygotowany. Szkolenie, jak nauczyć się robić tatuaże, nie powinno więc obejmować wyłącznie nauki rysunku i technik wykonywania tatuażu, lecz także wiedzę o ludzkiej anatomii. Tatuażysta powinien wiedzieć, jak na pracę igły mogą zareagować poszczególne części ciała, które miejsca wiążą się z większą bolesnością podczas zabiegu i co należy zrobić, jeśli na przykład w którymś momencie dojdzie do krwawienia.

Tatuowanie krok po kroku – pamiętaj o sprzęcie

Robienie tatuażu krok po kroku nie kończy się w chwili zakończenia zabiegu. W tej sztuce ogromnie istotna jest odpowiednia dbałość o sprzęt. Osoba ucząca się, jak zacząć tatuować, powinna więc zainteresować się również tą tematyką. Od praktyków z dużym doświadczeniem z pewnością można się dowiedzieć, jak przechowywać sprzęt, jak najlepiej go sterylizować, jak często serwisować lub poddawać przeglądowi. Sprawny sprzęt to podstawa pracy tatuażysty. Nawet najlepsze umiejętności bez odpowiedniego sprzętu nie wystarczą do tego, aby rzetelnie wykonać swoją pracę.

Staż lub praktyka w salonie tatuażu to nie tylko nauka robienia tatuażu krok po kroku. To także możliwość zdobycia lub poszerzenia wiedzy o profesjonalnym sprzęcie, szansa na naukę, dlaczego jeden sprzęt jest lepszy od drugiego i pod jakim kątem należy dokonywać jego oceny.

Jak nauczyć się robić tatuaże?

Tatuowanie krok po kroku to głównie nauka praktyczna. Wprawdzie bez teoretycznej wiedzy o sprzęcie, sterylizacji, znieczulaniu i pielęgnacji skóry ani rusz, ale to nie ona jest tutaj najistotniejsza. Liczy się przede wszystkim praktyka. Każdy doświadczony tatuażysta powie, że najważniejsza w tej pracy jest cierpliwość i wprawa. Jeśli dodatkowo nabywanie praktycznych umiejętności może się odbywać pod okiem prawdziwego mistrza, to tym lepiej. Dlatego tak ważny jest wybór salonu, w którym ma być pobierana nauka tatuażu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Helen King/GettyImages

Pozostałe wiadomości