Jak samodzielnie uszyć spódnicę?

Styl życia

Aktualizacja:

Zadanie z pozoru wydaje się dość proste, jednak niewiele osób wie, jak uszyć spódnicę na gumce, aby prezentowała się tak dobrze, jak sklepowe modele. Julia Dzwończyk "Joulenka" w kawiarence Dzień Dobry TVN wytłumaczyła jak to zrobić.

Pasję odziedziczyła po mamie

Julia Dzwończyk "Joulenka" prowadzi na Youtube kanał, który wprowadza widza w meandry krawiectwa, a dokładnie przybliża świat szycia spódnic. Blogerka tłumaczy, jak obsługiwać maszynę do szycia, wybrać odpowiedni materiał do projektu, jak prawidłowo skroić wykrój, jak sprawić, by materiał nie rozciągał się w czasie szycia i noszenia.

Chciałabym, by ludzie zaczęli postrzegać szycie jako codzienną umiejętność, która jest potrzebna w codziennym życiu.

- zdradziła Julia.

Maszyna na której szyje Julia przez długie lata stała w piwnicy. Kiedyś szyła jej mama, dlatego dziewczyna postanowiła spróbować. Na początku jej nie wychodziło. Jak przyznała, niepowodzenia podziałały na ambicje. Do wszystkiego dochodziła sama metodą prób i błędów.

Julia szyje ubrania o prostych krojach, ponieważ uważa, że proste wykroje dają duże możliwości modyfikacji.

O jakich zasadach pamiętać, decydując się na zaprojektowanie i wykonanie tej wymarzonej spódnicy? Jakie fasony są proste w wykonaniu i z ich szyciem poradzi sobie nawet krawiec-amator? Oto krótki poradnik.

Jak uszyć spódnicę na gumce?

Na początek najlepiej zacząć od prostego kroju. Dość łatwo go wykonać, więc zadanie to nie powinno przysporzyć trudności, nawet osobom dopiero stawiającym pierwsze kroki w krawiectwie.

>>> Zobacz też: Jak uszyć spodnie typu baggy?

Z materiału wytnij prostokąt. Szerokość i długość dobierz, kierując się swoimi wymiarami. Pamiętaj, aby zostawić kilka centymetrów zapasu na wszycie gumki (tunel na nią musi być szerszy od niej o ok. 1 cm). Następnie materiał na dłuższych bokach obszyj overlockiem. Górę spódnicy zagnij tak, aby powstał tunel na gumkę i przypnij szpilkami w kilku miejscach. Następnie obszyj materiał ściegiem prostym i wciągnij do środka gumkę za pomocą agrafki. Krótsze boki wykończ ściegiem prostym po lewej stronie i lekko przeprasuj, aby zagięcia nie odznaczały się na materiale. Nie zapomnij o połączeniu końców gumki i zaszyciu tunelu, w którym się znajduje. Po skończonej pracy wywiń tkaninę ponownie na prawą stronę. Pozostaje ci jedynie marszczenie tkaniny na gumce. Możesz też przeszyć ją w kilku miejscach, aby się nie przesuwała w trakcie noszenia. Marszczona spódnica na gumce gotowa! Alternatywną wersją do takiego modelu spódnicy może być także fason, gdzie gumka jest widoczna w postaci szerokiego pasa w kontrastowym kolorze. W tym przypadku najlepiej najpierw rozłożyć materiał na podłodze, a następnie przyłożyć do dłuższego boku gumę, żeby wyznaczyć jej środek, ale także ocenić, jak bardzo należy ją naciągnąć podczas szycia. Naciągniętą gumę przyszyj do spódnicy, a następnie wywróć materiał na lewą stronę i zszyj krótsze boki. Prawda, że proste?

Spódnica tiulowa na gumce

Taki model świetnie sprawdzi się nie tylko dla małych dziewczynek, ale także kobiet, które pragną wykorzystać ten element stroju do niestandardowych stylizacji, np. w połączeniu z topem i kurtką ramoneską, tworząc iście rockowy look. Zazwyczaj można kupić w sklepach tiul o szerokości ok. 50 cm. Długość materiału dostosujesz więc do swoich indywidualnych potrzeb. Tkaninę na krawędzi musisz fastrygować, aby potem wykorzystać ten zabieg do marszczenia materiału. Innym sposobem jest wykorzystanie jednego z ustawień maszyny do szycia tak, żeby ułatwić sobie cały zabieg, a następnie wykonać czynność dwukrotnie. Dolną krawędź wystarczy odciąć – nie trzeba jej obszywać żadnym ściegiem, bo w takiej „surowej” formie wygląda lekko niczym „chmurka” i w tym właśnie tkwi jej urok. Kolejnym krokiem jest wszycie gumki. W takim modelu warto, żeby była ona szeroka. Pamiętaj, że należy wcześniej zszyć jej krawędzie po lewej stronie, a następnie doszyć do przygotowanej wcześniej pomarszczonej krawędzi tiulu.

Ilość warstw zależy od naszego własnego projektu. Spódnica tiulowa na gumce z wielu warstw będzie wyglądać spektakularnie i można ją wykorzystać nawet przy wyjątkowych okazjach, np. na weselu. Warto w takim przypadku wszyć pod nią halkę.

>>> Zobacz też: Jak uszyć spódnicę z falbanką?

Spódnica z koła na gumce

To jeden z popularniejszych fasonów i pasuje do każdego rodzaju sylwetki, więc warto wykorzystać ją w swoich stylizacjach. Jak uszyć spódnicę z koła na gumce?

Przed przystąpieniem do właściwej pracy istotne będzie prawidłowe złożenie materiału na pół. Czynność tę musisz powtórzyć dwa razy, aby powstał róg o czterech warstwach materiału. To właśnie na jego podstawie będziesz mogła nakreślić dwa łuki. Ten znajdujący się bliżej rogu będzie obwodem talii, a kolejny wyznaczy długość twojej spódnicy. Jeśli nie posiadasz cyrkla krawieckiego, łatwo możesz to zrobić, przyczepiając kawałek sznurka do krańca rogu i odrysowując linię do wycięcia mydełkiem krawieckim lub kredą.

Formę wykonania spódnicy na gumce z koła oblicza się na podstawie długości, jaką chce się uzyskać oraz obwodu talii. Posiadając obie wytyczne oraz wykorzystując wzór na obwód koła, możesz stworzyć potrzebny wykrój. „R” będzie oznaczało długość całkowitą, czyli mierzoną od rogu materiału, a „r” obwód talii.

Jeśli np. szerokość ma wynosić 100 cm, a długość spódnicy ok. 40 cm, to obliczenia będą wyglądać następująco:

r = 100/2*3,14 = 100/6,28 = 15,92 cm

R = 40 + 15,5 = 55,92 cm

Możesz też poszukać w internecie stron, które wyliczą pomiary za ciebie.

Następnie wystarczy, że wytniesz materiał i w mniejsze z kół wszyjesz gumkę. Najlepiej zrobić to ściegiem prostym. Możesz wykorzystać do tego szeroką czarną gumkę, która będzie stanowiła jednocześnie element dekoracyjny lub dodatkowo wyciąć z tkaniny długi prostokątny kawałek materiału, potrzebny do stworzenia tunelu dla gumki. W obu wersjach spódnica będzie wyglądać doskonale. Ostatnim etapem jest oczywiście wykończenie krawędzi overlockiem, zaznaczając sobie wcześniej linie szpilkami i lekko przeprasowując materiał.

Ważna wskazówka: w internecie wiele stron oferuje gotowe wykroje do spódnicy z koła. To świetna opcja, jeśli lubisz proste i sprawdzone rozwiązania, a do tego cenisz sobie oszczędność czasu.