Styl życia

Sprzedaż przez internet, prostsze niż myślisz

Styl życia

Projekt bez tytułu - 2021-07-16T174913.402.jpg

Znaczna część z nas szuka swojego miejsca w otaczającej rzeczywistości. Pandemia, mimo swojego destrukcyjnego wpływu na gospodarkę, spowodowała także rozwój pewnych jej gałęzi, ukazując szereg możliwości. Jedną z nich jest sprzedaż przez internet. Pomysł wydaje się trafiony, zważywszy na zauważalny wzrost liczby osób chętnie dokonujących zakupów tą właśnie drogą. Czy rozpoczęcie tej formy działalności jest trudne?

Sprzedaż przez internet, zaczynamy

Ponad 60 proc. internautów kupuje w sieci, to oznacza, że do zagospodarowania jest jeszcze ogromna część tego tortu. A wszystko wskazuje, że ta liczba będzie się stale zwiększać.

Tym, co kusi początkujących sprzedawców, są niskie koszty wejścia, przynajmniej jeśli chodzi o opłaty za lokal i magazyn. Sprzedaż w modelu dropshippingowym nie wymaga także własnych środków finansowych na zakup towaru. Rola sklepu sprowadza się do zbierania zamówień, po czym informacja przesłana zostaje do dostawcy realizującego zamówienie. Zyskiem sprzedawcy jest w tym wypadku różnica pomiędzy ceną detaliczną a hurtową.

W fazie początkowej ten typ aktywności można z powodzeniem potraktować jako zajęcie dodatkowe. W przyszłości, po nabyciu odpowiedniego doświadczenia, można się zająć sprzedażą na pełny etat. Warto skorzystać z doświadczeń innych sprzedających, których spotkamy na Allegro Gadane dla sprzedających.

Z pewnością potwierdzą, że liczy się dobry produkt w dobrej cenie, wskażą drogi dojścia oraz podsuną pomysły na reklamę. Podpowiedzą także, jak poprawnie założyć konto sprzedawcy na Allegro oraz jak nawiązać współpracę z firmą kurierską.

Sprzedaż przez internet, co sprzedawać?

W sieci niezwykle istotny jest stosunek jakości do ceny. Innymi słowy, dobry oraz tani produkt ma największe szanse na znalezienie nabywcy.

Badania wykonane przez Gemius wskazały kategorie najczęściej kupowanych towarów.

Artykuły najczęściej nabywane:

 • smartfony;
 • książki;
 • odzież;
 • tablety;
 • RTV/AGD;
 • kosmetyki;
 • obuwie;
 • sprzęt komputerowy.

Przedstawione kategorie zostały wskazane przez użytkowników platform sprzedażowych oraz sklepów internetowych. Wyraźną, choć jeszcze umiarkowaną tendencję wzrostową notuje się także w zakupach żywnościowych.

Bardzo ważną sprawą dla kupujących jest też szeroki wybór metod płatności oraz możliwość śledzenia przesyłki. Świetnym przykładem takiej kontroli może być opcja "śledzenie inpost". Klient ma pełną świadomość terminu dostawy, dzięki czemu może zorganizować sobie lub komuś z domowników obecność pod adresem dostawy.

Sprzedaż przez internet, czego nie sprzedawać?

Są produkty, które z różnych powodów nie powinny znaleźć się na liście sprzedawanych za pośrednictwem sieci internetowej. W tym wypadku głównym ogranicznikiem jest obowiązujące w Polsce prawo.

Artykuły niedozwolone:

 • alkohol;
 • wyroby tytoniowe;
 • leki;
 • broń;
 • dokumenty urzędowe;
 • paliwa;
 • wyroby z kości słoniowej;
 • bony, kupony oraz karty rabatowe.

Szersza lista jest dostępna w stosownym rozporządzeniu. Ponadto obowiązują także regulaminy poszczególnych firm kurierskich, w których również umieszczono produkty nieprzyjmowane do transportu.

Sprzedaż przez internet, przepisy

Osoby, które prowadzą lub prowadziły sklep stacjonarny, zdają sobie sprawę z liczby przepisów określających niemal każde zagadnienie handlowe. Sprzedaż przez internet zwalnia z szeregu ograniczeń, co nie oznacza, że likwiduje ich zamienniki.

Kasa fiskalna przestaje obowiązywać, lub nie jest potrzebna w ogóle. Funkcję rejestratora transakcji przejmuje rachunek bankowy. Z tego powodu każda sprzedaż musi być finansowana za pośrednictwem konta bankowego. W opisie wpłaty powinny się znaleźć wszystkie informacje pozwalające zidentyfikować rodzaj wpłaty.

Nie dotyczy to bezpośredniego odbioru zakupów. W takiej sytuacji niezbędne jest wystawienia paragonu fiskalnego, a co za tym idzie zakup stosownego urządzenia. O wszystkim informuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W zasadzie nie ma w naszym kraju przepisów wymagających jakichś specjalnych pozwoleń na sprzedaż w internecie. Można wyjść z założenia, że jeżeli coś jest dozwolone bez pozwolenia w sklepie stacjonarnym, to ta sama zasada obowiązuje w przestrzeni internetowej.

Pamiętajmy jednak, by zapoznać się z aktami prawnymi innych krajów w przypadku sprzedaży zagranicznej. Dobrze jest także poznać prawa i obowiązki konsumentów, co pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień.

Dla tych, którzy dobrnęli do końca artykułu, jest dobra wiadomość. Początek został zrobiony. Reszta w waszych rękach. Powodzenia.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości